Lekarz stomatolog zalecil mi podcięcie wędzidelka językowego poniewaz uniemozliwia podniesienie jezy

5 odpowiedzi
Lekarz stomatolog zalecil mi podcięcie wędzidelka językowego poniewaz uniemozliwia podniesienie jezyka do gory i wysuniecie a takze robi sie luka miedzy dolnymi jedynkami. Mam 32 lata, troche boję sie zabiegu , czy mogą sie zdarzyc jakies komplikacje w czasie gojenia czy pozniej nalezy jakies ćwiczenia wykonywać. Jaka metoda podciecia byłaby najlepsza.
Dzień dobry. Zabieg jest możliwy do wykonania tradycyjnie skalpelem lub nozyczkami w znieczuleniu miejscowym lub laserem. Podcięcie laserem zazwyczaj jest droższe, ale wydaje mi się psychicznie bardziej komfortowe dla Pacjenta. Ważne, aby w 3-4 dobie po zabiegu wykonywać pod nadzorem logopedy ćwiczenia pionizacji języka, rozciągające, masaż który pozwoli zapobiec ewentualnemu zrostowi, zbliznowaceniu. Pozdrawiam serdecznie Tomasz Bobrowski neurologopeda Czeladź

Witam
Podcięcie wędzidełka w tej sytuacji jest jak najbardziej wskazane i nie ma czego się obawiać.
Rzeczywiście po kilku dniach od zabiegu należy wykonywać ćwiczenia pionizujące język, aby nie zrobiły się zrosty i zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty (wszystko przy szeroko otwartej buzi, np. Wysuwane języka z buzi, dotykanie językiem górnych zębów, utrzymywanie rodzynka językiem przy walku dziaslowym, przesuwanie językiem po podniebieniu górnym, śpiewanie sylaby la la la...)
Pomocne są również masaże rozciągające wędzidełko.
Ćwiczeń pionizujacych język jest mnóstwo, więc zachęcam do jednorazowych konsultacji u logopedy który na pewno wszystko wyjaśni, pokaże i udostępni wachlarz ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu
Pozdrawiam
Podcięcie wędzidełka jest zabiegiem, które powinno się wykonać w jak młodszym wieku. W tym wieku jest to możliwe, ale trzeba się liczyć z koniecznością wykonywania ćwiczeń po zabiegu. Przyzwyczajenia układania języka są już w tym wieku bardzo utrwalone, często się więc zdarza, że podcięcie nic nie daje, ponieważ ćwiczenia nie były wykonywane, albo po jakimś czasie zaprzestane. Proszę więc wziąć to pod uwagę.
Witam serdecznie.
O tym jaką metodą będzie wykonany zabieg podcięcia wędzidełka językowego (frenotomia) zdecyduje chirurg lub laryngolog wykonujący zabieg. Zależy jak zbudowane jest Pani wędzidełko, w jakim stopniu skrócone, a więc jaki będzie zakres zabiegu.
Jeśli stomatolog widzi problem z językiem, to z pewnością wskazane jest wykonanie frenotomii.
Radziłabym przed zabiegiem udać się na konsultację do logopedy, który sprawdzi prawidłowość połykania, oddychania, pozycji spoczynkowej języka oraz artykulację głosek. Podejrzewam, że w zwiazku ze skróceniem wędzidełka (ankyloglosją) i co za tym idzie ograniczoną ruchomością języka, występują także nieprawidłowości związane z wyżej wymienionymi funkcjami.
Poza tym już przed zabiegiem należałoby "rozruszać" język i zacząć "uczyć" go prawidłowych pozycji i ruchów. Po podcięciu konieczne są ćwiczenia logopedyczne (jeśli nie będzie przeciwwskazań lekarskich) od drugiej lub trzeciej doby po zabiegu. Będą to ćwiczenia pionizujące i wzmacniające język, wiążące się ze zmianą dotychczasowych nieprawidłowych wzorców oddychania, połykania, artykulacyjnych oraz będą zapobiegały powstawaniu zrostów.
Proszę się nie bać! Będzie OK!
Dzień dobry, warto dodać,że w każdym wieku możemy dokonać frenotomii wędzidełka języka.Warto poszukać operatora specjalizującego się podcięciach; stomatolog lub laryngolog.W każdym wieku też przed i po zabiegi należy usprawniać mięśnie języka w tym strukturę wędzidełka mogącej mieć różną budowę. Jakie mięśnie, jakiej części języka ćwiczyć, jest to uzależnione od stopnia wady czyli budowy i sprawności. Taką ocenę wykona specjalista neurologopda specjalizujący się w zaburzeniach motorycznych.Sprawdź opinie. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.