lek przeciw zakrzepowe

5 odpowiedzi
Proszę o pomoc moja mama ma 88 lat w wrześniu przeszla operacje wymiany stawu biodrowego po operacji brala 60 zaszczykow Clexane 80 mg 2 x dz stwierdzono również migotanie i trzepotanie przedsionkow serca - była u kardiologa zapisal leki -bierze leki rapit 5mg, axtil 2,5, diuver 5 mg ( . wcześniej leczyla się na serce u lekarza rodzinnego brala podobne leki i dodatkowo polokard 70 Lekarz zaproponowala lek przeciw zakrzepowe (axrelto/ pradaxa) poinformowala o o roznych skutkach ubocznych ( krwotoki itd.) w wyniku czego mama nie zgodzila się na terapie.
lekarz rodziny zaproponowal lek eliguis 5 mg.(czytając ulotke tez sa ujemne skutki ) twierdzac ze jest bezpieczny i nie trzeba wykonywać badan krwi jak w przypadku innych lekow przeciw zakrzepowych Bardzo proszę o pomoc bo już się pogubiłam a lekam się o mame a tym bardzie ze chwilowo mieszka u mnie ( ma rehabilitacje) pozdrawiam
Witam,
W wypadku migotania przedsionków w takim przypadku, jak mama wskazane jest leczenia przeciwzakrzepowe by zapobiec m.in. udarowi mózgu. Wymienione leki Xarelto/Pradaxa/Eliquis należą do tej samej grupy leków tzw."nowych" - w trakcie ich stosowania nie potrzeba kontrolować wartości krzepnięcia krwi i modyfikować dawki. Zastosowanie każdego z nich - bardzo ogólnie ujmując - ma podobną skuteczność działania i podobne powikłania. Dobór konkretnego preparatu to już kwestia szczegółów (nie znam wszystkich parametrów dotyczących zdrowia mamy). Myślę, że w obecnej sytuacji korzyści ze stosowania jednego z tych leków przewyższają potencjalne powikłania. Polocard/Acard nie dają takiego zabezpieczenia.
Życzę zdrowia i powodzenia.
dr n.med. Witold Mazur
specjalista kardiochirurg
kardiomazur.pl

Bardzo istotnym postępowaniem w przypadku migotania/trzepotania przedsionków jest leczenie przeciwzakrzepowe- gdyż w czasie trwania tych arytmii skrzeplina może się utworzyć w przedsionku i przedostać się drogą krwi do mózgu i spowodować udar. Obecnie są do wyboru leki droższe - tu proponuję Xarelto lub Pradaxę jako najlepiej przebadane (koszt ok 100 zł na mc) oraz o wiele tańsze - Warfin lub Acenocumarol ,ale mniej wygodne, bo trzeba często pobierac krew i oznaczać wskaźnik rozrzedzenia krwi. Skuteczność obu grup leków w profilaktyce udaru jest podobna, ale nowsze droższe leki powodują mniej powikłań krwotocznych, są wygodniejsze w dawkowaniu i mniej kłopotliwe w przypadku np. konieczności jakichś zabiegów, operacji.
Witam. Niestety w przypadku występowania migotania przedsionków wskazane jest przewlekłe leczenie przeciwkrzepliwe, stąd propozycje włączenia cytowanych przez panią leków (Xarelto, Pradaxa, Eliquis). W przypadku stosowania każdego z wymienionych (jak i innych) leków przeciwkrzepliwych wystepuje zwiększone ryzyko krwawienia, i gwarancji, że żadne powikłanie nie wystąpi nie ma i siłą rzeczy być nie może. Wiadomo przy tym, że ryzyko (prawdopodobieństwo) wystąpienia powikłań krwotocznych jest zdecydowanie mniejsze w przypadku stosowania leków nowych (Xarelto Pradaxa, Eliquis) w stosunku do starych (Acenokumarol, Warfaryna). W przypadku stosowanie tych leków nie ma również konieczności monitorowania wskaźników krzepnięcia krwi na co zwrócił już Pani uwagę lekarz rodzinny. Przed zastosowaniem któregokolwiek preparatu niezbędna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie badań laboratoryjnych oceniających funkcję nerek (stężenie kreatyniny w surowicy i eGFR) w celu ustalenia optymalnej dawki leku.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
wszystkie wymienione leki Pradaxa , Xarelto , Eliquis należą do tzw " nowych leków p/krzepliwych" - NOAC. Ich dawkowanie powinno być zależne od kilku czynników (w zależności od leku) - najważniejszym jest wartość GFR .
Dzień dobry! Przyjmowany przez Pani Mamę Clexane w tak dużej dawce był zalecony w celu profilaktyki zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych i zatorowości płucnej po przebytej operacji stawu biodrowego, działał "przy okazji" we wskazaniu jakim jest migotanie/trzepotanie przedsionków. Po uruchomieniu pacjentki został odstawiony, ponieważ minęło ryzyko zatorowości płucnej. Teraz należy kontynuować terapię przeciwzakrzepową w postaci doustnej w celu zabezpieczenia Pani Mamy przed powikłaniem migotania/trzepotania przedsionków, jakim jest udar mózgu. Konieczność wdrożenia leczenia przeciwzakrzepowego ocenia się w skali ryzyka CHADS-Vasc, nie znając dokładnie wszystkich Mamy chorób nie mogę podać precyzyjnej punktacji, ale biorąc pod uwagę jedynie wiek i płeć należy przyjąć, że Mama ma w tej skali wysokie ryzyko udaru mózgu. Oznacza to, że powinna przyjmować lek przeciwzakrzepowy w miejsce dotychczas przyjmowanego Polocardu, który jest lekiem niewystarczającym. Kwestia wyboru leku jest osobnym problemem, spośród trzech leków nowej generacji, jakie Pani Mamie zaproponowano najbezpieczniejszy profil pod kątem ryzyka krwawień ma Eliquis. Dawka 2 razy dziennie po 5 mg jest stosowana w przypadku większości pacjentów i jest bezpieczna, redukuje się ją o połowę w przypadku wystąpienia co najmniej dwóch spośród trzech następujących czynników: wiek powyżej 80 lat, masa ciała poniżej 60 kg, niewydolność nerek ze stężeniem kreatyniny powyżej 1,5 mg/dl. Prawdą jest, że w przypadku wszystkich leków przeciwzakrzepowych nowej generacji nie ma konieczności kontrolowania krzepliwości krwi co miesiąc ani nie ma ograniczeń w spożywaniu określonych pokarmów.