leczenie trądziku w ciąży

4 odpowiedzi
Jestem w 9 tyg ciąży. Od ponad 20 lat borykam się z trądzikiem najpierw młodzieńczym pozniej rózowatym. Leczyłam się wiele razy u róznych lekarzy, z róznym skutkiem zazwyczaj jest poprawa na kilka miesięcy. Przed ciąża brałam antybiotyki na pojawiające się wielkie bolesne podskorne krosty, ostatnio lakarz uprzedził mnie ze leczenie moze potrwac kilka miesięcy. Niestety musialam przerwac anytybiotykoterapie ze względu na ciążę. Ze względu na szalejące hormony pryszcze pojawiają sie nie tylko na twarzy ale na klatce piersiowej, piersiach i plecach. czasami nie mogę spojrzec juz w lustro bo poprostu zaczynam plakac. Mieszkam za granicą co nie ułatwia znalezienie odpowiedniego specjalisty. Proszę o wsparcie, jak leczyc trądzik w ciąży bezpiecznie dla dziecka???
Tylko dokładne badanie wsparte szczegółowym wywiadem i badaniami dodatkowymi pozwoli na ustawienie właściwego leczenia. Proszę poszukać dobrego specjalisty w swojej okolicy. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Witam,
pielęgnacja - kosmetyki do cery trądzikowej oraz umiarkowane złuszczanie skóry np; Skinoren krem będzie pomocny. Jeżeli zmiany będą bardzo nasilone potrzebne są leki na receptę.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Dzien dobry,
Niestety większość leków przeciwtrądzikowych o dużej sile działania jest bezwzględnie przeciwwskazanych w ciąży. Trudno będzie o spektakularny efekt. To na co możemy wpłynąć w trakcie ciąży to nadmierna stymulacja gruczołow łojowych przez czynniki dietetyczne. Trądzik w ciąży, to nie tyle "szalejące hormony", co "szalejąca leptyna", "szalejący IGF-1" i "szalejący PPAR alfa" - wszystkie te czynniki nasilają produkcję łoju i stan zapalny mieszków włosowych. Aktywowane są one przez nasycone kwasy tłuszczowe i wysoki indeks glikemiczny diety. Obniżenie indeksu glikemicznego może pomóc, ale niestety nie wyeliminuje konieczności leczenia farmakologicznego po zakończeniu ciąży i okresu karmienia piersią
Dzień dobry. Zmiany trądzikowe w okresie ciąży również można bezpiecznie leczyć np. miejscowymi antybiotykami. Są to preparaty na receptę, więc konieczna będzie wizyta u dermatologa. Pozdrawiam, Klaudia Orłowska-Orlik