Leczenie kręgosłupa szyjnego

20 odpowiedzi
Czy niestabilnośc kręgów kręgosłupa szyjnego podlega skutecznej rehabilitacji? Czy należy rozważać operację? Wg mri zniesienie lordozy z kifoza, wypukliny na poziomach od c3c6. Objawy bóle głowy, piekacy bol ramion, duszenie w gardle, słabość.
Pytanie brzmi na jakiej podstawie orzeczona została niestabilność. Objawy które Pani opisała, często pochodzą z tkanek taczających kręgosłup szyjny, czaszkę, klatkę piersiową i da się z nimi skutecznie walczyć.Proszę znaleźć w swojej okolicy godnego zaufania fizjoterapeutę który się zapozna z Pani przypadkiem, oraz kompleksowo Panią zbada.

Wszystkie objawy wywolane problemem szyjnym. Zanim podejmie sie Pan/Pani operacji prosze sprobowac terapii fizjoterapeutycznej badz osteopatii. Wszystko zalezy od zmian jakie wystapily . Na pewno chodzac na terapie poprawa powinna byc juz po 1szej wizycie. Natomiast dalej trzeba szukac przyczyny wystapienia takiego problemu i usuniecia go manualnie najlepiej. Pozdrawiam
Dzień dobry, można rozważyć operację, ale można również podjąć próbę rehabilitacji. Proszę poszukać w swoim regionie specjalisty osteopaty lub terapeuty manualnego, który podejmie się leczenia Pani/Pana kręgosłupa szyjnego.
Tak. Rehabilitacja najczęściej jest skuteczna i całkowicie lub częściowo znosi objawy.
Witam. Sugeruję fizjoterapię.
Witam
Z tego co tutaj Pan /Pani pisze to niekoniecznie. Radzę udać się do terapeuty manualnego, ponieważ osoba z doświadczeniem będzie w stanie ocenić co można zrobić. Zmiany geometrii kręgosłupa wraz z patologia dysków międzykręgowych to zawsze złożony problem i należy rozpatrzyć biomechanikę całego ciała. Jeśli zmiany są tylko takie jak opisane w pytaniu, to z powodzeniem można stosować terapię zachowawczą- bez użycia skalpela.
Pozdrawiam
Zawsze w pierwszej kolejności warto spróbować leczenia zachowawczego. Dopiero w przypadku jego nieskuteczności należy myśleć o leczeniu operacyjnym. Najlepiej aby proces rehabilitacji był indywidualny i oparty o pracę technikami manualnymi oraz treningiem rehabilitacyjnym.
Sugeruję wizytę: - 800 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam.
Jak najbardziej można leczyć tego rodzaju uszkodzenia. Ból głowy i ból ramion można powiązać z kręgosłupem szyjnym, zastanawia mnie duszenie w gardle i słabość, potrzebne są: wywiad, badanie i próbne leczenie by dokładnie określić jaki objaw skąd pochodzi.
Polecam metodę McKenziego.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Niestabilność sama w sobie nie jest powodem do operacji. Natomiast przewlekle utrzymujące się negatywne objawy w postaci uciążliwego bólu, zaburzeń czucia, osłabienia siły mięśniowej, parestezji etc. może być wskazaniem do zabiegu operacyjnego. Odcinek szyjny kręgosłupa jest bardzo trudny w rehabilitacji z uwagi na jego naturalnie duży zakres ruchomości oraz bardzo duże obciążenie przez głowę. Jednak że warto spróbować leczenia zachowawczego (rehabilitacji). Proponowałbym jeszcze zróżnicować czy wymienione objawy na pewno wynikają z niestabilności odcinka szyjnego.
Polecam metodę McKenziego.
Niestabilność kręgów szyjnych podlega skutecznej rehabilitacji gdy pacjent dotrze do specjalistycznego ,efektywnie przywracającego funkcję fizjoterapeuty.Zachęcam do poszukania takiego ,który ma nie tylko specjalistyczny certyfikat ale także doświadczenie praktyczne w tej dysfunkcji kręgosłupa.w takiej sytuacji liczy się także czas to znaczy, że im szybciej zaczniecie profesjonalną terapię tym większe na jej pozytywny przebieg i finał. Pozdrawiam.
Terapia manualna u doświadczonego fizjoterapeuty pomorze na jakiś czas. Mam kilku pacjentów po operacjach podobnych szyi i szału nie ma - dalej się muszą co jakiś czas rehabilitować.
Szanowna/y Pani/e,
każdy przypadek należy rozważać indywidualnie- skuteczność rehabilitacji zależy m.in. od zaawansowania problemu, systematyczności rehabilitacji, chorób towarzyszących itd.
Jedno trzeba sobie powiedzieć otwarcie:
=> operacja to ostateczność i należy ją rozważać dopiero wtedy gdy wszystkie inne metody okazały się nieskuteczne! Dlaczego? Ponieważ operacja niesie za sobą pewne ryzyko powikłań oraz wcale nie gwarantuje w 100% wyleczenia. Niezbędnym elementem jest również kilkutygodniowa rehabilitacja.
Leczenie niestabilności polega głównie na systematycznych ćwiczeniach.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Witam należało by zadać pytanie co spowodowało takie dolegliwości czy pojawiły się one na skutek jakiegoś urazu, wypadku itp. Czy występują jakieś inne dolegliwości takie jak problemy z żołądkiem czy wątrobą i dopiero po przeprowadzeniu pełnego wywiadu można powiedzieć coś więcej. Niestabilność nie bierze się znikąd tym bardziej dolegliwości które zostały wymienione. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Tak, przed operacją warto spróbować terapii manualnej. Jeśli po miesiącu, dwóch nie będzie efektów, wtedy należy rozważyć operację.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Witam serdecznie,
Dobrze poprowadzona terapia oparta o trafną diagnozę może przynieść istotną redukcję a nawet eliminację dolegliwości, choć pojawia się pytanie jak trwała będzie to poprawa. Pojawia się też pytanie czy jest to niestabilność czy też jest to jedynie podejrzenie niestabilności - może tak się zdarzyć że podejrzewana niestabilność wcale niestabilnością nie jest. Niewłaściwie dobrane ćwiczenia niosą zarazem ryzyko istotnego nasilenia objawów i pogorszenia stanu. Niezależnie, skuteczność terapii zachowawczej w rozumieniu trwałości uzyskanej poprawy zależy w niemałej części od przyczyny niestabilności. Jeśli niestabilność spowodowana jest np. chorobą tkanki łącznej bądź zaburzeniami hormonalnymi to dopiero działanie na te przyczyny będzie drogą do trwałej poprawy w leczeniu zachowawczym. Dobrej klasy fizjoterapeuta, terapeuta-diagnostyk specjalizujący się mechanicznej diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa w trakcie od jednej do trzech wizyt będzie w stanie ocenić czy rehabilitacja w tej sytuacji ma sens (pierwsza wizyta - czy jest możliwość uzyskania poprawy, a jeśli jest, to do trzech wizyt, aby ocenić trwałość uzyskiwania poprawy).
Niestabilność kręgosłupa szyjnego jak najbardziej podlega rehabilitacji. Operacja jest ostatecznością i na początku spróbowałabym mimo wszystko leczenia zachowawczego jakim jest rehabilitacja. Podane objawy wynikają ze zmian w kręgosłupie szyjnym.
Pozdrawiam
W skrajnych przypadkach można rozważyć ingerencję neurochirurgiczną ale są to niestabilności przede wszystkim powypadkowe. Jeśli w MRi mamy tylko tyle informacji a w badaniu fizjoterapeuta nie znajdzie przeciwwskazań do terapii to śmiało z powodzeniem można podjąć się leczenia zachowawczego. Pozdrawiam,
DB
Dzień dobry,

jak najbardziej opisane objawy powinny nawet podlegać rehabilitacji, w celu skorygowania pozycji przejścia szyjno-kręgowego kręgosłupa. Dodatkowo, jeśli którykolwiek odcinek kręgosłupa wykazuje niestabilność należałoby popracować na wzmocnieniem aparatu mięśniowo-więzadłowego, wykonując chociażby ćwiczenia izometryczne oraz poprawiając czucie głębokie.

Elementem wspierającym terapie może w tym przypadku być stosowana aplikacja kinesiology tapingu - odpowiednie oklejenie taśmami wspomaga pracę mięśni szyi, oraz wymusza prawidłowe ustawianie głowy (w naturalnej pozycji lordozy).

Natomiast jeśli taka rehabilitacja nie przyniesie efektu, wtedy można rozważać i konsultować z neurochirurgiem kwestie ewentualnego zabiegu operacyjnego.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Dzień dobry,

Tak niestabilność podlega rehabilitacji. Skuteczność zależy od aktualnego stanu pacjenta w jakim się znajduje i czasu leczenia. Operacje rozpatrywałbym w ostateczności jeśli nie będzie znaczącej poprawy po fizjoterapii.

Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski