Leczenie kanałowe i wątpliwości odnośnie rezultatów leczenia.

5 odpowiedzi
Dzień dobry, mam pytanie. Leczę zęba kanałowo. Nie spodziewałam się, że będzie to konieczne, bo nie bolał mnie, tylko był ciemniejszy. Dentyści nigdy nic nie mówili. Sama poszłam do stomatologa, ktory zrobił mi zdjęcie i stwierdził, że coś faktycznie jest nie tak. Ten usunął mi miazgę i nerwa. Mam mieć 3 wizyty, a podobno coś takiego robi się na 1 wizycie. Czy mogę ewentualnie zmienić stomatologa w trakcie leczenia? Tamten stomatolog ma mikroskop, ten nic nie ma. Chcę uratować tego zęba. Minęły dwa dni od wizyty, a ja nie mogę nic jeść po stronie robionego zęba i czuję dyskomfort. Coś mi przeszkadza w zębie. Spuchł mi policzek i mam siniaka po stronie robionego zęba.
Leczenie kanałowe jest skomplikowaną procedurą stomatologiczną, która w każdym przypadku może mieć różny przebieg. Proszę zgłosić się do lekarza stomatologa, który rozpoczął leczenie by ocenił sytuację.

Nie tylko cena jest wyznacznikiem dobrego leczenia. Acz kolwiek leczenie pod mikroskopem jest kosztowniejsze ze względu na kosz aparatury. Mikroskop daje duzę powiększenie i wgląd do kanału co powoduje, że lekarz ma większą pewności, o skuteczności leczenia. Polecam mikroskop.
Dobry wieczór, skoro pisze Pani że ząb już uprzednio miał ciemniejszą barwę to można przypuszczać, że mieliśmy do czynienia z zęby martwym. Stany zapalne prowadzące do martwicy i zgorzeli miazgi najczęściej objawiają się bólem zęba, jednak zdarzają się też sytuacje w których do obumarcia nerwu dochodzi bezobjawowo. Postępowanie w danej sytuacji jest uzależnione od stanu zęba oraz kości w okolicy wierzchołka korzenia. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne najczęściej prowadzi w takich przypadkach do pozytywnych rezultatów. Ilość wizyt w trakcie leczenia kanałowego uzależniona jest od postępów terapii w danym konkretnym przypadku. Mimo iż zawsze dąży się do jak najkrótszego, jednoetapowego leczenie kanałowego to nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli aktualnie wystąpił u Pani obrzęk to sugerowałbym jak najszybsze pojawienie się w gabinecie stomatologicznym celem ustalenia przyczyny i wdrożenia właściwego leczenia. Pozdrawiam i pozostaje w kontakcie. Bartłomiej Makowski.
Szanowna Pani

Obumarcie miazgi zęba może nastąpić w wyniku głębokiej próchnicy, urazu, leczenia endodontycznego, ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Pacjent może wcześniej nie zgłaszać żadnych objawów bólowych ze strony tego zęba lecz podczas rutynowanego badania jamy ustnej może okazać się konieczne rozpoczęcie leczenia endodontycznego. Częste, nagłe i bardzo silne, trudne do wytrzymania dolegliwości bólowe występują w żywej miazdze w początkowym stadium zapalenia. Martwa miazga lub miazga w trakcie rozkładu zgorzelinowego nie dają żadnych dolegliwości bólowych.

Podsumowując; wskazaniem do leczenie endodontycznego są:

- przebarwiony, szary, pozornie, na pierwszy rzut oka, zdrowy ząb
- brak dolegliwości bólowych
- zmiany okołowierzchołkowe wykryte podczas wykonania zdjęcie rtg zarowno pantomograficznego jaki i małoobrazkowego

Czas trwania leczenia kanałowego uzależniony jest od stanu leczonego zęba. W większości przypadków staramy się zamknąć ząb podczas 1 wizyty. Zdarza się jednak, że w wyniku skomplikowanej morfologii kanałów korzeniowych, obecności wysięku w kanale, dolegliwości bólowych, braku możliwości utrzymania otwartej buzi dostatecznie długo, leczenie zostaje rozłożone na parę wizyt.

Zawsze może Pani zmienić lekarza prowadzącego. Myślę,że najważniejsze, to znalezienie takiego lekarza do którego będzie miała Pani zaufanie. Najlepiej jednak, aby lecznie prowadził jeden lekarz. Ma wówczas najlepsze rozeznanie w sytuacji. Jeżeli niepokoi Panią cokolwiek po przeprowadzonym leczeniu należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym leczenie.
Myślę, że jeżeli sytuacja Panią niepokoi to najlepiej zasygnalizować to swojemu stomatologowi. On najlepiej wie jaka jest kondycja Pani zęba. Większą ilość wizyt w trakcie leczenia kanałowego może być wskazana jeśli pojawił się stan zapalny.
Jeśli ma Pani jednak jakieś wątpliwości może Pani jak najbardziej skonsultować sytuację z innym lekarzem.
Pozdrawiam Magdalena Orczykowska