leczenie dystoni

5 odpowiedzi
Witam.Biore asentre 4 tygodnie na dystonie neurowegetatywna,ale niebardzo pomaga.Jakie inne leki grupy lekow moga okazac sie byc skuteczne w tym zaburzeniu?
"Dystonia neurowegetatywna" to niestety nie rozpoznanie ale opis zespołu różnych objawów. Dlatego nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Takie rozpoznanie zwykle stosują lekarz "ogólni" i próbują sobie z tym radzić w różny sposób. Jeśli po miesiącu nie widać poprawy po tym leku, to może warto wrócić do lekarz, który to przepisał i jego spytać o dalsze leczenie?

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nazwa: "dystonia neurowegetatywna" to dość nieprecyzyjne określenie. W sumie to raczej nazwa zwyczajowa pewnej grupy objawów lękowych. W leczeniu stosujemy leki gównie z grupy SSRI. Można również inne (np: SNRI, czasami neuroleptyki, pregabalinę). Raczej wystrzegamy się leków uzależniających typu benzodiazepin - co najwyżej zredukują na pewien czas objawy ale niczego nie wyleczą.
Wskazane też leczenie psychoterapeutyczne.
Na początku trzeba postawić pełną diagnozę dotyczącą dystonii neurowegetatywnej, właściwie nazywanej zaburzeniami somatopodobnymi, zaburzeniami z somatyzacją. U podłoża może istnieć depresja, lęk paniczny albo zaburzenia lękowe uogólnione. Leczenie izolowanej dystonii neurowegetatywnej powinno obejmować przede wszystkim psychoterapię. Można stosować farmakoterapię, najczęściej leki z grupy SSRI, do których należy sertralina (asentra). Należy poczekać około 6 tygodni na działanie sertraliny. W przypadku braku skuteczności można spróbować zastosować inny lek z grupy SSRI.
Może zbyt krótko Pan/Pani ją bierze. Może będzie trzeba zmodyfikować dawkę (jeśli jest dobrze tolerowana). Jeśli odpowiesz sobie (z lekarzem prowadzącym) na te pytania wtedy można zastanawiać się nad zmianą leków. Do rozważenia pozostaje próba z innym SSRI (citalopram/escitalopram lub innym) lub inna grupa p-depresantów - może SNRI (wenlafaksyna czy duloksetyna), a może np pregabalina. Może to nudne ale proponuje porozmawiać z lekarzem prowadzącym jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości co do leczenia - od tego jest. Pozdrawiam
Dzień dobry
są to sprawy do omówienia z lekarzem prowadzącym podczas porady
z poważaniem
M.Skarbek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.