leczenie a ciąża

3 odpowiedzi
Od 5 lat walczę z nerwicą, przy pierwszym ataku tej choroby rozpoczęłam półtoraroczne leczenie farmakologiczne seroxatem (1 raz dziennie x 1 tabletka) i sympromalem (3 razy dziennie x 1 tabl), stopniowo odstawiając leki, przez kilka lat nerwica nie wracała, a jeśli pojawiały się jakieś objawy to były na tyle słabe, że można było poradzić sobie z nimi korzystając tylko z psychoterapii i nie wdrażając leków, niestety jakiś miesiąc temu ze względu na dość duże problemy życiowe nerwica powróciła z dużą siłą i musiałam rozpocząć przyjmowanie sympramolu 3 raz dzien x 1 tabl, w związku z powrotem do leczenia farmakologicznego pojawiło się pytanie, czy wpływa ono na płodność i może spowodować w późniejszym czasie problemy z zajściem w ciążę lub zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadami rozwojowymi? Jaki czas powinien upłynąć od zakończenia leczenia sympromalem, a rozpoczęciem starań o ciążę?
Witam. Niebezpieczeństwo stosowania Sympramolu istnieje tylko podczas przyjmowania leku w czasie ciąży i dotyczy pierwszego trymestru, w którym następuje organogeneza. Nie jest to jednak lek o szczególnym działaniu teratogennym. Przyjmowanie leku nie wpływa na płodność ( poza ewentualnym zmniejszeniem libido, co jest częstym zjawiskiem przy lekach psychotropowych), nie wpływa na tworzenie nieprawidłowych komórek jajowych, nie modyfikuje DNA a wiec nie determinuje procesów mutagennych w procesie tworzenia oocytu, co mogłoby wiązać się z urodzeniem chorego dziecka w przyszłości. Biorąc pod uwagę okres półtrwania opipramolu już po kilku dniach stężenie leku we krwi jest minimalne przy dawkowaniu 3 x 50 mg a zajście w ciąże bezpieczne. Pozdrawiam

Witam. Planowanie ciąży powinno się rozpocząć, co najmniej 3 miesiące po odstawieniu jakichkolwiek leków psychotropowych. Dodatkowo w tym czasie można włączyć preparaty kwasu foliowego w celu zmniejszenia ryzyka wad układu nerwowego. Kwas foliowy jest zalecany dla wszystkich kobiet planujących ciążę, nie tylko tych leczonych psychiatrycznie. Pozdrawiam
Nie stwierdzono, by Sympramol wpływał negatywnie na płodność i powodował po zaprzestaniu zażywania zwiększone urodzenie dziecka z wadami rozwojowymi. Wystarczy kilka tygodni od zaprzestania zażywania leku, by można było starać się zajść w ciążę.