Laserowa operacja żylaków a wielogodzinne chodzenie

4 odpowiedzi
Witam. Mam 20 lat i żylaki na obydwóch podudziach. Planowany jest zabieg usuwania żylaków metodą laserową. Czy po około 2 tygodniach od zabiegu wskazany jest wyjazd na wycieczkę kilkudniową, co łączy się z całodniowym zwiedzaniem? Czy będzie to zbyt duże nadwyrężenie dla nóg?
Witam, nie wiem jak duże są żylaki, które żyły są niewydolne i będą zamykane ? Trudno do końca przewidzieć jak bedzie przebiegało gojenie i rekonwalescencja. Raczej nie obciążałbym nóg po zabiegu w czasie całodziennego chodzania. Pozdrawiam

Nie znam planu zabiegu, ale zazwyczaj po zabiegach małoinwazyjnych zalecane jest leczenie uciskowe (bandażowanie kończyny), leżenie z uniesionymi kończynami dolnymi... Ma to znaczenie na efekty niektórych zabiegów. Warto porozmawiać o tym z operatorem. Kilkudniowe zwiedzanie we wczesnym okresie po zabiegu może mieć negatywny wpływ na wyniki leczenia. Życzę powodzenia.
Po zabiegu wzrasta ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych zwłaszcza w przypadku długich podróży. Nie zalecane jest opalanie rozgrzewanie nóg, zalecane jest noszenie pończochy uciskowej. W przypadku problemów zdrowotnych może być problem z uzyskaniem kompetentnej pomocy medycznej. Oczywiście stosując pończochy uciskowe lub heparyny jest to możliwe. Osobiście odradzam urlopy i wycieczki tuż po zabiegu i proponuję jego wykonanie po powrocie z urlopu. Jeśli nie ma takiej możliwości to zalecam około miesiąca odstępu między zabiegiem a urlopem.
Witam
Bezpieczniej jest przełożyć zabieg po powrocie z wycieczki.
Zabiegi usuwania żylaków są raczej bezpieczne i nie skutkują powikłaniami, natomiast ewentualne powikłania i przedłużony okres gojenia mogą skomplikować wyjazd.