Laserowa operacja żylaków a wielogodzinne chodzenie

Witam. Mam 20 lat i żylaki na obydwóch podudziach. Planowany jest zabieg usuwania żylaków metodą laserową. Czy po około 2 tygodniach od zabiegu wskazany jest wyjazd na wycieczkę kilkudniową, co łączy się z całodniowym zwiedzaniem? Czy będzie to zbyt duże nadwyrężenie dla nóg?

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Tomasz Ciąćka

Witam, nie wiem jak duże są żylaki, które żyły są niewydolne i będą zamykane ? Trudno do końca przewidzieć jak bedzie przebiegało gojenie i rekonwalescencja. Raczej nie obciążałbym nóg po zabiegu w czasie całodziennego chodzania. Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Bohdan Solonynko

Nie znam planu zabiegu, ale zazwyczaj po zabiegach małoinwazyjnych zalecane jest leczenie uciskowe (bandażowanie kończyny), leżenie z uniesionymi kończynami dolnymi... Ma to znaczenie na efekty niektórych zabiegów. Warto porozmawiać o tym z operatorem. Kilkudniowe zwiedzanie we wczesnym okresie po zabiegu może mieć negatywny wpływ na wyniki leczenia. Życzę powodzenia.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Michał Molski

Po zabiegu wzrasta ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych zwłaszcza w przypadku długich podróży. Nie zalecane jest opalanie rozgrzewanie nóg, zalecane jest noszenie pończochy uciskowej. W przypadku problemów zdrowotnych może być problem z uzyskaniem kompetentnej pomocy medycznej. Oczywiście stosując pończochy uciskowe lub heparyny jest to możliwe. Osobiście odradzam urlopy i wycieczki tuż po zabiegu i proponuję jego wykonanie po powrocie z urlopu. Jeśli nie ma takiej możliwości to zalecam około miesiąca odstępu między zabiegiem a urlopem.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Marcin Śledź

Witam
Bezpieczniej jest przełożyć zabieg po powrocie z wycieczki.
Zabiegi usuwania żylaków są raczej bezpieczne i nie skutkują powikłaniami, natomiast ewentualne powikłania i przedłużony okres gojenia mogą skomplikować wyjazd.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Twoje pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

* Internet nie może być substytutem profesjonalnej opieki medycznej.

Dodaj pytanie

Już prawie gotowe! Wypełnij jeszcze pozostałe dane. Dzięki nim będziemy w stanie precyzyjnie rozwiązać Twój problem.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji będziemy mogli przesłać pytanie w pierwszej kolejności do najlepszych specjalistów z Twojej okolicy