Witam. Mam 20 lat i żylaki na obydwóch podudziach. Planowany jest zabieg usuwania żylaków metodą laserową. Czy po około 2 tygodniach od zabiegu wskazany jest wyjazd na wycieczkę kilkudniową, co łączy się z całodniowym zwiedzaniem? Czy będzie to zbyt duże nadwyrężenie dla nóg?
dr n. med. Tomasz Ciąćka
dr n. med. Tomasz Ciąćka
Chirurg naczyniowy, Chirurg, Flebolog
Warszawa
Witam, nie wiem jak duże są żylaki, które żyły są niewydolne i będą zamykane ? Trudno do końca przewidzieć jak bedzie przebiegało gojenie i rekonwalescencja. Raczej nie obciążałbym nóg po zabiegu w czasie całodziennego chodzania. Pozdrawiam

dr n. med. Bohdan Solonynko
dr n. med. Bohdan Solonynko
Chirurg naczyniowy, Diagnostyk, Chirurg
Warszawa
Nie znam planu zabiegu, ale zazwyczaj po zabiegach małoinwazyjnych zalecane jest leczenie uciskowe (bandażowanie kończyny), leżenie z uniesionymi kończynami dolnymi... Ma to znaczenie na efekty niektórych zabiegów. Warto porozmawiać o tym z operatorem. Kilkudniowe zwiedzanie we wczesnym okresie po zabiegu może mieć negatywny wpływ na wyniki leczenia. Życzę powodzenia.

dr n. med. Michał Molski
dr n. med. Michał Molski
Chirurg naczyniowy, Flebolog, Chirurg
Więcbork
Po zabiegu wzrasta ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych zwłaszcza w przypadku długich podróży. Nie zalecane jest opalanie rozgrzewanie nóg, zalecane jest noszenie pończochy uciskowej. W przypadku problemów zdrowotnych może być problem z uzyskaniem kompetentnej pomocy medycznej. Oczywiście stosując pończochy uciskowe lub heparyny jest to możliwe. Osobiście odradzam urlopy i wycieczki tuż po zabiegu i proponuję jego wykonanie po powrocie z urlopu. Jeśli nie ma takiej możliwości to zalecam około miesiąca odstępu między zabiegiem a urlopem.

dr n. med. Marcin Śledź
dr n. med. Marcin Śledź
Chirurg naczyniowy, Chirurg
Szczecin
Witam
Bezpieczniej jest przełożyć zabieg po powrocie z wycieczki.
Zabiegi usuwania żylaków są raczej bezpieczne i nie skutkują powikłaniami, natomiast ewentualne powikłania i przedłużony okres gojenia mogą skomplikować wyjazd.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.