Krzywa cukrowa i insulinowa a dieta

7 odpowiedzi
czy krzywa 0/1h/2h: glukoza 81/158/120 mg/dl insulina: 2,1/44,4/71,4 ulU/ml oznacza insulinooporność
Witam
Wyniki na czczo glukozy i insuliny są prawidłowe. Natomiast po obciążeniu insulina rośnie, zamiast opadać. Może to wskazywać na hiperinsulinemię, czyli problemy z nadmierną produkcją hormonu insuliny. Przedstawione wyniki są z krzywej po 1 i 2 godzinach, nie wiem jak wyglądają wyniki po 3 czy 4 godzinach. Może okazać się, że stężenie insuliny się zmniejsza. Pytanie też o objawy, czy pojawia się senność, zmęczenie, trudności z koncentracją, podwyższone ciśnienie krwi, tycie w okolicy brzucha..? Na pewno warto pomyśleć o diecie z ograniczoną ilością węglowodanów prostych, z produktami o niskim IG i ŁG, następnie powtórzyć badania. Jeżeli ma Pani/Pan dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu: englisz(małapa)vp.pl lub anna(małpa)napolslodko.com. Pozdrawiam

Dzień dobry. Podane parametry mogą wskazywać na insulinooporność, natomiast dietetyk nie jest od tego aby diagnozować choroby. O tym powinien zdecydować lekarz endokrynolog uwzględniając wyniki badań oraz stan kliniczny Pacjenta (leczymy Pacjenta a nie wyniki). Proponuję zgłosić się do lekarza, który zapewne zleci wykonanie dodatkowych badań, na podstawie których postawi diagnozę.
Skierowanie na powyższe badania zwykle wydaje lekarz i do niego też należy ich interpretacja oraz diagnoza ewentualnych zaburzeń. W celu weryfikacji wyników warto udać się do lekarza POZ lub lekarza specjalisty, który zlecił badanie. Rola dietetyka zaczyna się w momencie, gdy pacjent został już zdiagnozowany przez lekarza. Wtedy możliwe jest ustalenie zaleceń lub programu żywieniowego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz współwystępujących jednostek chorobowych. Mam nadzieję, że odpowiedź okazała się pomocna. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących diety oraz zaleceń żywieniowych zapraszam do kontaktu :)
Wyniki należy skonsultować z lekarzem.
Zalecałabym wprowadzenie diety z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów - w praktyce niski IG, bez cukrów prostych oraz równomiernie rozłożenie węglowodanów w ciągu dnia. Pozdrawiam
Interpretacji krzywej dokonywać należy w oparciu o dodatkowy wywiad z Pacjentem oraz wyniki badań. Ważne jest także to, że interpretacja dokonywana powinna być przez lekarza. W przypadku postawionej diagnozy o insulinooporności oczywiście kluczowe znaczenie ma terapia żywieniowa, jednak sama diagnoza nie powinna być stawiana przez dietetyka.
Witam. Na podstawie powyższych wyników przypuszczam, że jest to insulinooporność. Wyniki oczywiście musi zobaczyć lekarz. Wynik przy insulinie na czczo jest dość niski, a po obciążeniu glukozą wzrasta kilkukrotnie. Bardzo istotne jest jak insulina zachowuje się po dwóch godzinach. Jeśli po godzinie insulina nie jest dość wysoko, ale po dwóch godzinach jest o wiele wyższa, to znaczy, że trzustka dopiero zaczęła produkować insulinę. Stale utrzymujący się wysoki poziom insuliny nie jest dobry. W takiej sytuacji inny hormon – glukagon nie może zostać włączony.
Powiem szczerze, że ciężko na podstawie jednego pomiaru dać 100% diagnozę.. a nie chce wprowadzić w błąd..