Kręgozmyk a bieganie

14 odpowiedzi
Miałem wypadek (uraz kręgów szyjnych) zrost kręgów C2/C3 i kręgozmyk C3/C4 z przesunięciem przednim 2mm( Oraz złamania C3,C4,C6). Mineło 5 miesięcy (3 miesiące w kołnierzu ortopedycznym). A moje pytanie to: Przed wypadkiem dużo biegałem czy powrót ponowny do biegania mógłby by mi zaszkodzić (chodzi konkretnie o ten kręgozmyk). Kolejna wizyta kontrolna za miesiąc a ja już nie mogę usiedzieć w domu.
uważam że jeżeli nie będzie bólu w odcinku szyjnym można podjąć próbę delikatnego treningu.jeżeli w trakcie biegu pojawi się ból powinno się jeszcze wstrzymać z treningami.rozumiem żę ortopeda lub neurochirurg oceniał złamania i kręgozmyk?

Dzień dobry.
Odpowiedź na Pana pytanie nie może być jednoznaczna TAK lub NIE.
Bardzo dużo czynników wpływa na ten fakt, jak chociażby: czy złamane kręgi zrosły się,czy ma Pan objawy neurologiczne z poziomu na którym występuje kręgozmyk, czy zrost kręgów C2/C3 to wynik procedury zabiegowej po wypadku, czy powstało to w sposób naturalny?, Jaka jest ruchomość i stabilność całego odc. C.
Niestety bez zweryfikowania całej Pana historii oraz badania nie można odpowiedzieć na to pytanie.
Pozdrawiam
Witam
Takie pytanie to trzeba zadać osobie która Pana prowadzi. Po urazie i to poważnym jak widać pojawia się sporo zaburzeń mechanicznych. Nie wiem czy Pan ma rehabilitację, wynika z opisu że nie. Musi Pan skorzystać z wiedzy i fachowej pomocy rehabilitanta, terapeuty manualnego. Po takim wypadku to konieczność.!! Dopiero po analizie biomechanicznej i w oparciu o to stworzenie zaleceń treningowych i terapeutycznych, można wyrokować o czasie podjęcia innej aktywności fizycznej.
Pozdrawiam
Nie wiem jak poważne było złamanie, ale jeżeli kości się zrosły, to problemem pozostaje kręgozmyk. Kręgozmyk to swego rodzaju niestabilność - może boleć podczas wstrząsów, bieganiu po nierównym, zderzeniu z drugą osobą itp.
Proponowałbym zacząć od biegania na bieżni, czy to na siłowni, czy wokół boiska po tartanie. Jeżeli po nim będzie w porządku, można ruszyć w teren. Jeżeli będzie ból/dyskomfort szyi - zaczekać na wizytę. Zaś najlepiej już teraz udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty wraz ze wszystkimi badaniami, aby usprawnił szyję na ile to możliwe.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Witam, Pana opis wygląda na poważny wypadek, sugerowałbym więc ostrożność. Istnienie kręgozmyku u pacjenta nie wyklucza go kompletnie z biegania, należałoby jednak rozpocząć stopniowo, najpierw od spaceru, potem ewentualnie marszobieg. Za każdym razem należałoby obserwować czy nie pojawiają się objawy ze strony kręgosłupa szyjnego. Przed rozpoczęciem jednak przygotowań sugerowałbym fizyczną konsultację u doświadczonego fizjoterapeuty lub osteopaty. Urazy kręgosłupa szyjnego są szczególnie poważne i niebezpieczne.
Pozdrawiam serdecznie
Witam.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Złamania będą efektem wypadku, jeżeli są zrośnięte i nie ma ryzyka przemieszczenia odłamów to nic się nie powinno dziać. Zrośnięcie kręgów pewnie ma Pan od urodzenia więc skoro wcześniej to nie przeszkadzało to teraz też nie będzie.
Gorsza jest sprawa z kręgozmykiem, nie jest jakiś duży ale trzeba pamiętać, że w odcinku szyjnym mamy rdzeń kręgowy, którego drażnienie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Nie wiadomo też czy powstał w wyniku wypadku czy wcześniej, czy jest postępujący czy stabilny, czy daje objawy czy jest niemy klinicznie. Ta ilość pytań, na którą podejrzewam nikt nie jest w stanie odpowiedzeć nie pozwala mi odpowiedzieć na Pana pytanie.
Ogólnie jeżeli kręgozmyk wystąpił długo przed wypadkiem, jest niemy klinicznie i nie postępuje to aktywności, które wcześniej Pan wykonywał nie będą groźne.
Jeżeli jest objawowy (najczęściej objawy symetryczne w kończynach chociaż nie zawsze), jest postępujęcy lub powstał podczas wypadku lub nie ma innych danych prócz tego, że jest postępował bym z wielką rozwagą i wykonał kontrolne zdjęcie czy coś się zmieniło nim wróci Pan do większej aktywności. Jeżeli jednak mimo wszystko nic Pana nie powstrzyma należy uważać na objawy neurologiczne typu:
-osłabienie czucia na skórze
-osłabienie kończyn
-mrowienia, drętwienia szczególnie te zaczynające się od palców
-lustrzane objawy bólowe w kończynach
Wszystkie te objawy mogą występować równocześnie w czterech kończynach.
Mam nadzieje, że odpowiedź pozwoli na rozwiązanie problemu.
Pozdrawiam.
Przy odpowiednim przygotowaniu można myśleć o powrocie do biegania.
Powrót do ewentualnego biegania należy zacząć od intensywnego chodzenia i obserwacji objawów oraz od odtworzenia prawidłowego wzorca stabilizacji szyjnej. Przy niestabilnym kręgozmyku, uderzenia o grunt podczas biegania mogą powodować urażanie struktur nerwowych. Mięśnie dookoła szyi po 3 miesiacach unieruchomienia mogą być niewydolne. Konieczna rehabilitacja. Pozdrawiam
Witam,
Wszystko zależy jak to obecnie wygląda jeśli chodzi o ewentualne objawy bólowe. Czy była przeprowadzona jakaś rehabilitacja? Zalecam - jeśli nie było żadnej terapii manualnej, aby udał się Pan do terapeuty, który w pełni przebada i zaproponuje prawidłowego leczenie. Wówczas będzie można stwierdzić, czy powrót do tego typu aktywności fizycznej nie będzie przeciwwskazane.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Radzę iść do doświadczonego Fizjoterapeuty - terapeuty manualnego by zbadać stan funkcjonalny szyi (elastyczność tkanek miękkich, zakres ruchomości, grę stawową, testy neurodynamiczne i bezpieczeństwa). Jeśli kręgozmyk rzekomy nie jest hipermobilny to pewnie będzie można biegać. Sugeruję po wizycie u fizjoterapeuty robić trening stabilizacyjny mięśni szyi.
Witam można spróbować testowo zacząć biegać najpierw krótkie dystanse i obserwować swoje ciało jeśli ona pozwoli na wysiłek to można śmiało wrócić do biegania natomiast jeśli pojawi się jaki kolwiek dyskomfort radziłbym się jeszcze wstrzymać. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Przepraszam, za tak późną odpowiedź. Z opisu wynika, że w odcinku szyjnym są dość poważne zmiany. Dlatego najlepiej byłoby gdyby skonsultował się z fizjoterapeutą, bądź osteopatą w swoim mieście. Do podjęcia decyzji bardzo ważne jest badanie fizykalne, którego przez internet nie wykonam. Mam też nadzieję, że lekarz udzielił Panu odpowiednich informacji. Pozdrawiam
Na takie pytanie można odpowiedzieć dopiero po dokladnym badaniu oraz konsultacji z lekarzem prowadzacym
Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą.
Jeśli podczas biegania nie ma dolegliwości bólowych to nie ma przeciwwskazań do biegania jednak wcześniej proponowałbym udać się do specjalisty (Osteopata, Fizjoterapeuta, Terapeuta manualny), który przeprowadzi wnikliwy wywiad, badanie kliniczne, badanie przedmiotowe i podmiotowe a następnie stwierdzi czy na pewno nie ma przeciwwskazań .
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.