Kolano skoczka

28 odpowiedzi
Mam 15 lat i jakiś czas temu byłem u lekarza w związku z kontuzją- kolanem skoczka. Zalecono mi kilku miesięczną przerwę od sportu , potem jestem zapisany na rehabilitację. Zapomniałem jednak spytać o bardzo ważną rzecz. Czy są jakieś ćwiczenia, które bezpiecznie mogę wykonywać w domu (do czasu rehabilitacji) mając pewność, że nie pogłębiam urazu? Z góry dziękuję za odpowiedzi
Witam,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą. Oczywiście okres rehabilitacji powinien zacząć się tuż po diagnozie. Jako "przerwę od sportu" lekarz może interpretował jako pierwszą fazę, którą się zaleca czyli metodę PRICE (zachęcam do literatury). Następne etapy leczenia obejmują: – wprowadzenie gimnastyki i stretchingu mięśnia czworogłowego, mięśni pośladkowych, kulszowo-goleniowych i mięśni podudzia, wprowadzenie ćwiczeń w bezbolesnym zakresie ruchu. Proszę pamiętać, że w dalszej rehabilitacji ( na pewno podczas lub po tej przepisanej) o ćwiczeniach proprirecepcji,
ćwiczeniach stabilizacji centralnej w połączeniu z treningiem funkcjonalnym, ćwiczeniach pracy ekscentrycznej mięśnia czworogłowego oraz ćwiczeniach plyometrycznych. By ocenić i móc wytłumaczyć ćwiczenia na ten czas zapraszam do gabinetu.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Z poważaniem
mgr Magdalena Szleągowska

Witam,
Kilka wizyt u fizjoterapeuty + indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń przerobiony z fizjoterapeutą ( każdy przypadek jest inny) pomoże pozbyć się dolegliwości. Przerwa od sportu jest konieczna, ale to nie znaczy że nie można nic robić. Po zbadaniu kolana i konsultacji jestem w stanie powiedzieć jakie ćwiczenia są wskazane oraz zalecić terapię.

Zapraszam do kontaktu,
Joanna Palmowska
Trening Rehabilitacyjny
Uważam ,ze wykonywanie ćwiczeń samemu, bez przeszkolenia specjalisty może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Nie można odpowiedzieć na to pytanie, nie wykonując wcześniej badania funkcjonalnego w/w stawu kolanowego.
Pewnie że są takie ćwiczenia. w bardzo ogólnym skróce - wszystkie które nie angazują mięśnia czworogłowego.
Witam
Oczywiście może Pan wykonywać sam ćwiczenia. Można użyć wałek do rolowania w celu rozluźnienia powłok kończyny dolnej. Trzeba się skupić na rolowaniu przedniej i bocznej strony uda i piszczeli. Sposoby wykonania rolowania znajdzie Pan bez problemu w internecie ( wyżej wymienionych okolic ). Poza tym dobrze zachować formę na basenie nie obciążając zbytnio kolana przed rehabilitacja. Pływanie dobrze działa na napięcie tkanek. Przydałyby się jeszcze ćwiczenia celowane i rozciąganie, ale tutaj polecałbym się wybrać choć na jedna wizytę do fizjoterapeuty. Powie Pan jak sprawa wygląda i poprosi o podstawowe zalecenia po wykonanym badaniu manualnym i funkcjonalnym, co do w/w ćwiczeń. Tak będzie najbezpieczniej .
Pozdrawiam
Witam Pana,
czy ma Pan jakieś badania dodatkowe?
Nie do końca rozumiem powód dlaczego ma Pan mieć kilkumiesięczną przerwę od sportu a potem rehabilitację. To raczej procedura lekko absurdalna.
Zapraszam Pana na konsultację oczywiście są ćwiczenia, które możemy wykonywać przy takim schorzeniu. Bardziej niepokoi mnie, że lekarz powiedział, że ma Pan mieć kilka miesięcy przerwy a potem dopiero ma Pan mieć terapię.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Oczywiście, że są. Powinny jednak zostać dobrane przez fizjoterapeutę po wcześniejszym zbadaniu
Witam.
Jest to schorzenie, które bardzo dobrze reaguje na leczenie ruchem. Ostatnio przy leczeniu kolana skoczka u młodego siatkarzya udało się nam bardzo szybko wrócić do treningów i wpleść w nie elementy lecznicze. Proszę poszukać dobrego fizjoterapeuty, osobiście polecam rozpocząć fizjoterapię natychmiast.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Proponuję poczekać na rehabilitację. Dając jakiekolwiek ćwiczenie w tej formie nie miałbym pewności, że nie spowoduję pogłębienia schorzenia. Kolano skoczka czyli entezopatia więzadła rzepki to przewlekłe schorzenie, którego leczenie wymaga odciążenia więzadła oraz czasu potrzebnego do jego regeneracji. Zamiast ćwiczeń zalecam jak najszybsze zabiegi falą uderzeniową oraz dokładne badanie jakości podporu stopy. W przypadku złego ustawienia (koślawość lub szpotawość stawów skokowych) niezbędne będzie wykonanie wkładek ortopedycznych.
W przypadku pytań zachęcam do kontaktu.
Pozdrawiam.
Witaj. Kolano skoczka to efekt przeciążeń i stosuje się inne postępowanie niż w przypadku urazu. Lepiej nie zwlekać z rehabilitacją i nie ćwiczyć w ciemno. W gabinecie mogę ustalić na czym dokładnie polega Twój problem i dobrać leczenie.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Rehabilitacja po kilku mcach? Proszę zgłosić się chociaż na 1,2 wizyty prywatnie do Fizjoterapeuty,dobierze ćwiczenia, wytłumaczy. Ogólnie mówiąc w tej sytuacji proszę posiłkowac się YT. Jedyna rzecz, ćwiczenie nie może powodować bólu, proszę nie mylić z dyskomfortem. Pozdrawiam
Witaj!
tzw. kolano skoczka to problem, którego nie należy bagatelizować, ponieważ w przeciwnym razie może uniemożliwić uprawianie jakiegokolwiek sportu przez długi czas.
Leczenie (w tym ćwiczenia) zależą od zaawansowania problemu i żeby sprecyzować dla Ciebie najkorzystniejsze zalecenia wymagana jest wizyta w gabinecie. Jednak to co na pewno powinieneś robić to:
- przerwa od sportu;
- unikanie bolesnych ruchów (np. skoków)
- chłodzenie rzepki zimnym okładem (nawet co 2 godziny lub gdy boli)

Z rehabilitacją nie należy czekać! Jest masa zaleceń, które można zastosować i dzięki nim szybciej wyleczyć kolano.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zalecam rolowanie na tzw rollerze mięśni dookoła kolana oraz stretching. W trakcie terapii należałoby skupić się nie tylko na samych kolanach, ale całościowo na ciele, inaczej ta przypadłość będzie powracać niestety.
W razie pytań lub chęci terapii-> Fizjoterapia Lewandowski ul.Nowy Świat 9A Białystok
Pozdrawiam
Lewandowski
Witam serdecenie. Tak, jak najbardziej istnieją ćwiczenia, które nie tylko może Pan ale nawet powinien Pan wykonywac aby powrócić do zdrowia. Należy tez zgłosić się do fizjoterapeuty i wprowadzić masaż poprzeczny. Leczenie może zająć nawet do 12 tygodni. Pozdrawiam
Oczywiście, że są takie ćwiczenia i są one podstawą powrotu do sportu.Należy wzmacniać mięsień czworogłowy - przede wszystkim poprzez ćwiczenia ekscentryczne. Najlepiej jednak zgłosić się na konsultację do fizjoterapeuty, żeby wszystko pokazał i wytłumaczył. Im szybciej wprowadzimy te ćwiczenia tym szybciej wyleczymy kontuzję.
Dzień dobry. Polecałbym udać się - w oczekiwaniu na późniejszą rehabilitację - już teraz,na jedną wizytę do fizjoterapeuty, który objaśnił by dokładnie i pokazał - co może Pan wykonywać samodzielnie w domu. Nie sposób przekazać Panu prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń poprzez treść pisaną. Dlatego polecam udać się na konsultację fizjoterapeutyczną, na której dowie się Pan jak bezpiecznie ćwiczyć w domu, jak dbać o prawidłową oś kończyny dolnej, jak dbać o prawidłowy układ ciała w trakcie ćwiczeń - i ponad wszystko - jak nie dopuścić do przeciążeń w obrębie stawu kolanowego.
Pozdrawiam!
Owszem, są, pod warunkiem, że nie będą sprawiać bólu. Poza tym ktoś musiałby Ci je pokazać i zwrócić uwagę na szczegóły. Musiałbyś udać się do fizjoterapeuty na wizytę. On by zadecydował, co możesz, a co nie.
Każde ćwiczenie powinno być wyuczone przez rehabilitanta. Można spróbować ćwiczeń utrzymujących lub poprawiających bezboleśnie zakres ruchu stawu biodrowego i kolanowego i ogólną stabilność tułowia (np. ćwiczenia z poduszką sensomotoryczną w siadzie na niej). Z doświadczenia jednak wiem, że nawet najprostszymi ćwiczeniami rozciągającymi staw biodrowy lub kolanowy można sobie bez dobrego instruktarzu zaszkodzić. Można próbować, o ile nie przyniesie to zwiększenia dolegliwości po ćwiczeniach lub w ciągu kilku dni po, ale na własną odpowiedzialność.
W tendinopatii jaką jest "kolano skoczka" rehabilitację polegającą na leczeniu ruchem/ćwiczeniami można realizować dość wcześnie w warunkach domowych. Odpowiednie ćwiczenia domowe i harmonogram ich wykonywania powinien wskazać fizjoterapeuta w trakcie wizyty połączonej z bieżącą oceną stanu schorzenia. W zależności od stanu fizjoterapeuta dobierze rodzaj ćwiczenia oraz zalecane obciążenie. Ćwiczenia trzeba będzie wykonywać regularnie w domu i co pewien pojawiać się na wizytach kontrolnych w trakcie których po dokonaniu weryfikacji postępów w leczeniu dokonuje się adekwatnych do stanu kolana modyfikacji rodzaju stosowanych ćwiczeń oraz stosowanego obciążenie. Leczenie ćwiczeniami jest skuteczne niemniej może potrwać nawet wiele tygodni, stąd warto poszukać pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty dość wcześnie.
Potrzebna jest konsultacja z fizjoterapeutą. W Warszawie to może być Łukasz Kłos. On zbada funkcjonalnie i w razie potrzeby skontaktuje się z lekarzem. Kilka miesięcy przerwy od sportu to strasznie dużo. Jeśli przerwa musi trwać długo to jest mnóstwo ćwiczeń które można wykonywać oszczędzając kolano.
Wszelkie ćwiczenia wykonywane w domu powinny być instruowane i skontrolowane przez fizjoterapeutę. Jest wiele technik normalizujących stan zdrowia. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalisty.
Witam,
Prosze spróbować zacząć od stretchingu i od ćwiczeń ekscentrycznych dla mięśnia czworogłowego ale ból nie moze sie zwiększać w trakcie wykonywania.
Pozdrawiam
Krzysztof Adamowicz
Witaj,
Wiesz co najlepiej na tym etapie przede wszystkim rozpoczac od terapii manualnej, ktora z reguly swietnie sobie radzi z tego typu problemami i to bez jakiejs dlugiej absencji od sportu... Cwiczenia bez sprawdzenia co tak naprawde stanowi najwiekszy Twoj problem beda troche na slowo honoru. Na pewno to co powinno pomoc to rolowanie posladkow na pilce (mozesz zaczac od tenisowej) w miejscach bolesnych po uprzednim wyszukaniu ich palcem. Codziennie lub co drugi dzien. To powinno nieco rozluznic miednice i dac "swiezosci" miesniom czworoglowym. W razie czego zapraszam do gabinetu to bede mogl wiecej powiedziec i przede wszystkim pomoc.
Pozdrawiam
Witam, oczywiście to klasyczne podejście do tematu. Ja na zmianę w więzadle rzepki wykorzystuję również igłoterapię głównie w przegrody międzymięśniowe na udzie i podudziu oraz w samo więzadło. Terapia może pomóc znacznie szybciej rozwiązać problem. Wiem, że podobnie działa kilku fizjoterapeutów z Warszawy. Co do samego pytania oczywiście są ćwiczenia, głównie wykorzystujące ekscentrykę ale ciężko mi je "opisać". Polecam zapoznać się z filmami dr Biernata dostępnymi w internecie. Pozdrawiam,
DB
Witam serdecznie.
Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę dolegliwości.
Często zdarza się, że błędna mechanika ciała z regionu stóp bądź stawów biodrowych przyczynia się do powstania dolegliwości bólowych w obrębie stawu kolanowego.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Witam, specjalizuję się w rehabilitacji wcześniaków i małych dzieci. Proponuję konsultacje z fizjoterapeutą pracującym z dorosłymi. Pozdrawiam , Iwona Chorążewska
Dzień dobry. Moim zdaniem warto udać się na wizytę prywatna do fizjoterapeuty, który zaproponuje odpowiednie usprawnienie. Pozdrawiam