Kłopoty z nadciśnieniem i szybszym biciem serca

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 34 lata. Podczas badań okresowych do pracy wyszło mi ciśnienie 150/90 i przyśpieszone bicie serca ponad 100.
Po tygodniu powtórne badanie u lekarza rodzinnego wskazało podobne wyniki i ciśnienie 150/100
Lekarz rodzinny przepisał mi tabletki nedal/połowa tabletki rano/ i prestarium /tabletka rano/.
i zalecił dokładne badanie w szpitalu . Prosze cos doradzić co robic i czy te leki są w porządku oraz czy domowymi sposobami moge jakos starac się zbic to ciśnienie i czy to ciśnienie to wina mojego szybkiego bicia serca czy odwrotnie.
Z góry serdecznie dziękuuję za pomoc.
jesli Pan do mnie sie zglosi to bede szukal terapii homeopatycznej

Jeżeli Pańskie wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego przekraczają górną granicę normy (140/90 mm Hg), ale przekroczenie jest niewielkie, tak jak u Pana, można w pierwszym okresie zacząć od tzw. modyfikacji stylu życia. Rozumiemy przez to: normalizację wagi ciała u osób z nadwagą lub otyłych, dietę z ograniczeniem spożycia soli kuchennej, tłuszczów zwierzęcych, ograniczenie spożycia alkoholu do max. 1 drinka dziennie, zaprzestanie palenia i jednocześnie zwiększenie regularnej aktywności fizycznej (minimum 30 minut wysiłku 4-5 razy w tygodniu). W ten sposób można w wielu przypadkach unormować ciśnienie, ale należy stale przestrzegać powyższych zaleceń. Jeśli w ciągu 3 miesięcy nie uzyska Pan prawidłowych wartości ciśnienia ( warto wykonywać w tym okresie pomiary ciśnienia w domu i notować wyniki lub pod koniec tego okresu wykonać całodobowe badanie ciśnienia - tzw. Holter ciśnieniowy ) należy rozpocząć leczenie farmakologiczne. PS. Nie znając i nie badając pacjenta nie mogę komentować postępowania zaproponowanego przez lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam. Henryk Helon
Dzień dobry. W trakcie badań przesiewowych wykryto u Pani podwyższone wartości ciśnienia tętniczego. Do rozpoznania nadciśnienia tętniczego rzeczywiście zalecane są pomiary gabinetowe, wartości powyżej 140/90 mmHg uważane są za nieprawidłowe. Aby włączyć Pani leczenie należy najpierw ocenić sumaryczne tzw ryryko sercowo-naczyniowe. Warto wcześniej udać się do lekarza POZ i poprosić o wykonannie podstawowych badań krwi, z oceną funkcji nerek, jonogramem, TSH , kwasu moczowego , glukozy na czczo i lipidogramu przede wszystkim. Ponieważ ma Pani przyspieszone tetno lekarz włączył Pani lek je zwalniający oraz drugi dodatkowy tzw ACE inhibitor. Co do pierwszego leku decyzja bardzo słuszna, co do drugiego -należy pamiętać, że jest to lek, podczas którego należy stosować skuteczna antykoncepcję, ponieważ działa teratogennie na płód. Jest Pani osobą młodą, być może planującą posiadanie dzieci, należy to wiedzieć, by nie stosować tego leku w okresie kiedy planuje Pani zajście w ciążę, ostawić go trzeba min 3 miesiące wcześniej. "Domowe sposoby" na kontrolę ciśnienia jak je Pani nazwała to głównie redukcja spożycia soli kuchennej,redukcja nadmiernej masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej czyli ruch oraz większe spożycie warzyw i owoców, a także ograniczenie picia alkoholu i palenia tytoniu- to tak ogólnie. Które z tych elementów dotyczą Pani??? Nie wiem, zbyt mało danych na Pani temat. Należy zwrócić się o poradę do lekarza rodzinnego lub kardiologa. Pobyt szpitalny to niezbyt dobry pomysł na początku diagnostyki nadciśnienia tętniczego. Być może okazać się pomocny, ale dopiero po wstępnych badaniach, gdy lekarz ma podejrzenia zwłaszcza wtórnych przyczyn nadciśnienia tętniczego lub gdy występują groźne powikłania nadciśnienia tętniczego. Sądząc z opisu raczej ta sytuacja Pani nie dotyczy. Proszę także mierzyć ciśnienia w domu, ponieważ jest to ważne do oceny chociażby skuteczności zastosowanego leczenia i monitorowania ciśnienia. Pozdrawia.Aneta Dudek