Kiedy konieczny jest zabieg podniesienia dna zatoki przy implantacji? Czy po 3-4 latach od usunięcia

3 odpowiedzi
Kiedy konieczny jest zabieg podniesienia dna zatoki przy implantacji? Czy po 3-4 latach od usunięcia zęba będzie konieczna taka procedura? Czym to się różni od odbudowy kości? Chodzi o ubytek trzonowca - górna szóstka. Aktualnie założony jest tam most protetyczny. Z jakimi mniej wiecej kosztami się to wiąże? Czy warto zamieniać most na implant? Podobno zanik kości w miejscu ubytku spowodować może zmiany w wyglądzie twarzy.
Witam!
Podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje się w przypadku braku bazy kostnej dla położenia implantu w kości.
dzięki temu zabiegowi otrzymujemy możliwość osadzenia implantu a potem nadbudowy protetycznej.
Koszt zabiegu ustalany jest indywidualnie, jeżeli do niego dojdzie w przypadku braku przeciwwskazań do zabiegu.
Dzięki osadzeniu implantu np. w luce międzyzębowej powstałej w wyniku utraty własnego zęba, nie wykonujemy mostu i nie oszlifowujemy zębów sąsiadujących z luką. Oszlifowanie zębów jest zabiegiem nieodwracalnym.
Brak zęba powoduje zanik kostny w danym miejscu. Zaniki kostne spowodowane utratą większej ilości zębów oraz utrata samych zębów powodują zmiany widoczne na twarzy.
Zaniki kostne z powodu utraty jednego zęba trzonowego nie spowodują odzwierciedlenia w wyglądzie twarzy.
Pozdrawiam.
dr Joanna Ziółkowska

Witam. Podniesienie dna zatoki jest zabiegiem stworzenia miejsca dla preparatu, który ma za zadanie odbudować kość. Czy jest potrzebny, wynika z anatomii okolicy. Wszystko zależy od danego przypadku. Czy most, czy implant? Wszystko zależy od danego przypadku. Często jest wybór. Zdarza się, że jest tylko jedna droga. Pozdrawiam.
Natalia Grygucis-Skrzypczak
Dzień dobry,podniesienie dna zatoki szczękowej wykonuje się tylko wtedy, kiedy ilość kości jest zbyt mała to prawidłowej stabilizacji implantu. Ale obecnie, rozmiary implantu i fakt że można go zakotwiczyć w ścianie zatoki szczękowej, znacznie ograniczyło konieczność wykonywania tego zabiegu. Pozdrawiam dr Kręcisz