Jestem w 17tygodniu ciąży. Do tej pory wszystko było dobrze, ale od dwóch dni mam problem z płaczem

5 odpowiedzi
Jestem w 17tygodniu ciąży. Do tej pory wszystko było dobrze, ale od dwóch dni mam problem z płaczem i nerwami, które nie są do wytrzymania. Przeszkadzają mi zachowania innych i brak zainteresowania moją osobą. Chciałabym to zmienić i zaprzestać temu. I jak zacząć patrzeć na siebie tylko i na maleństwo, a nie na wszystkich dookoła? Niestety od zawsze taka byłam. Czy powinnam zgłosić się do psychologa? Pozdrawiam.
Witam serdecznie. Naturalne jest, że w ciąży kobieta potrzebuje większej troski od partnera, bliskich jej osób. Poza radością związaną z oczekiwaniem na dziecko w kobiecie pojawia się także lęk, obawa o to,jak po porodzie będzie wyglądało życie, jak sobie poradzi w nowej roli, czy maleństwo będzie zdrowe, często obawą napawa także sam przebieg porodu. W miarę jak kolejne tygodnie ciąży mijają, ten lęk może się nasilać. Zatrzymuje mnie jednak Pani zdanie, że "zawsze taka byłam". Czasem kobieta swoim odmiennym stanem chce zwrócić na siebie uwagę otoczenia, dostać miłość, o którą być może nie potrafi wprost poprosić. Pani wahania nastroju trwają dwa dni i mogą być związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Gdyby jednak stan ten długo się utrzymywał i stawał się zagrożeniem dla zdrowia Pani i Pani dziecka,warto zasięgnąć porady psychologa lub psychoterapeuty. Życzę wszystkiego dobrego.

Witam. Dobrze, że zadała Pani to pytanie. Jeśli zalewają Panią silne emocje to powód do udania się do specjalisty. Stan psychiczny ma wpływ na Pani dziecko, więc warto zająć się sobą dla siebie i maluszka. Pozdrawiam
Dzień dobry. Wahania nastroju oraz drażliwość są dość częste w ciąży ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Niestety, może być również tak, że opisane problemy wynikają z zaburzeń nastroju, również nierzadkich w okresie ciąży i połogu - zostają jednak zbagatelizowane lub zrzucone na karb właśnie zmian hormonalnych. Dlatego ważne jest, by porozmawiać z profesjonalistą, który umiejętnie odróżni to, co jest pewną normą, od objawów wymagających leczenia, dzięki czemu otrzyma Pani potrzebną pomoc i uniknie obniżenia jakości życia z tego powodu. Oczekiwanie na dziecko to również bardzo trudny czas dla wielu osób i rodzin, m.in. ze względu na wynikające z tego zmiany życiowe oraz konieczność odnalezienia się w nowej roli społecznej. Rozumiem, że może to być przyczyną wielu nieprzyjemnych emocji. Zatem niezależnie od tego, czy opisane przez Panią trudności mieszczą się w normie, czy wymagają interwencji specjalisty, warto umówić się na spotkanie z psychoterapeutą (tym bardziej, że ze względu na ciążę istnieją poważne obiekcje, jeśli chodzi o przyjmowanie większości leków). Polecam terapię poznawczo-behawioralną. Psychoterapeuta pomoże Pani uporać się z trudnymi emocjami i zrozumieć ich przyczynę, a także przygotować się do zmian, które nadejdą wraz z narodzinami dziecka. Pozdrawiam Panią serdecznie.
Dzień dobry. Wahania nastroju, drażliwość, czy też zwiększona potrzeba otrzymania wsparcia ze strony najbliższych dość często towarzyszą ciąży, zwłaszcza w jej początkowym okresie. Zgodnie z Pani opisem stan ten towarzyszy Pani od kilku dni, jednocześnie od zawsze zauważała Pani w sobie tendencję do zwracania większej uwagi na swoje otoczenia zamiast na siebie. Jeśli opisywane przez Panią objawy będą się utrzymywać i powodować coraz większy dyskomfort, warto skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą celem poszukania sposobów na wsparcie Pani w tej sytuacji. Pozdrawiam Justyna Krupa-Burkiewicz
Dzień dobry. Okres ciąży jest specyficznym okresem dla kobiet, zmienia się cała gospodarka hormonalna i bardzo często dochodzi do wahań nastroju i rozdrażnienia. Myślę jednak, że dla Pani spokoju ducha warto skonsultować się z psychologiem/psychoterapeutą. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk