Jestem mamą dziewięciolatka. Syn dostał na urodziny chomika jednak długo się nie cieszył zwierzakiem

4 odpowiedzi
Jestem mamą dziewięciolatka. Syn dostał na urodziny chomika jednak długo się nie cieszył zwierzakiem ponieważ po miesiącu chomik chciał uciec z klatki i niestety utkną między drutami . Syn spał wtedy u brata w pokoju , dy wszedł rano do pokoju szybko udzielił chomikowi pomocy. Jednak zwierzątko męczyło się cały dzień ,a wieczorem zdechł. Syn nie widział go martwego ani nie chciał go pochować , wolał abym ja go zakopała . Od tego zdarzenia miną już miesiąc , a syn bardzo to przeżywa. W ciągu dnia nie ma problemu z przebywaniem w pokoju , ale wieczorem place ,wpada w histerię gdy tylko usłyszy że ma spać w swoim pokoju. Powtarza że tęskni za chomikiem , i nie zaśnie w swoim łóżku , że nie rozumiemy go. Wiem że ta sytuacja przerosła go, ale myślę że musi się pogodzić z tą sytuacją i spać w pokoju. Planujemy odnowić pokój , zmienić umeblowanie , ale czy to pomoże ?. Zwracam się z wielką prośbą o pomoc i doradztwo w tej sytuacji . Może coś zle robię , nie jestem w stanie pomóc mojemu dziecku. Czekam na fachową pomoc . Pozdrawiam Anna
Witam wszystko wskazuje na to że emocje związane ze stratą zwierzaczka nie zostały wcale albo zostały nie właściwie przepracowane. Myślę, że najlepsze efekty dałaby wizyta domowa prowadzona w pokoju chłopca. Dobre rezultaty daje stopniowe oswajanie z bodźcem awersyjnym aż do całkowitego usunięcia niepożądanej reakcji (płacz). Najważniejsze będzie aby wybrać psychoterapeutę który ma doświadczenie w pracy z dziećmi :)

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Sugeruję wizytę: Wizyta domowa - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Szanowna Pani Anno,

dobrze, że stara się Pani zyskać wskazówki, jak pomóc synowi. Proszę zastanowić się, czy gdy kogoś dorosłego, także i Panią, dotyka coś przykrego, stwierdzenie, że trzeba się z tym pogodzić jest tym czego się oczekuje, czy raczej może powstać żal, że nie jest się zrozumianym? Dla syna to poważne, smutne zdarzenie. Być może warto skorzystać z kilku spotkań z dziecięcym terapeutą EMDR, który pomoże dziecku przetworzyć poznawczo i emocjonalnie to zdarzenie. Zmiana wystroju i kolorystyki może jedynie spotęgować problem, pozornie go maskując.
Z troską i szacunkiem dla Pani i syna, proszę wziąć to pod uwagę.

dr n. hum. Monika Gmurek
Witam serdecznie,
Z tego, co Pani pisze, wynika, że dla syna śmierć chomika była bardzo silnym przeżyciem i potrzebuje on więcej czasu na żałobę po nim. Dzieci przeżywają często rzeczy, które dorosłym wydają się błahe i jeśli chce Pani mu pomóc, nie powinna Pani bagatelizować przeżyć dziecka, ale spróbować przyjąć perspektywę - tak by syn czuł się zrozumiany, i akceptowany ze swoimi emocjami. Ta akceptacja i zrozumienie są bardzo ważne. Poza tym, jeśli był to jego pierwszy kontakt ze śmiercią i stratą, może potrzebować pomocy w zrozumieniu tego zjawiska, przyjęciu, że śmierć i strata są nieuchronną częścią życia. Pomocne może być przeżywanie żałoby razem z nim - można spróbować napisać list pożegnalny i go spalić, aby syn mógł w ten sposób wyrazić zalewające go emocje. Jeśli będzie Pani trudno samej poradzić sobie z tą sytuacją, proszę udać się na konsultację do psychologa czy psychoterapeuty. Pozdrawiam. Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Psychoterapia dzieci - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rozumiem, że przytoczona sytuacja bardzo wpłynęła na twojego syna, chciałabym zaoferować kilka sugestii, które mogą pomóc w radzeniu sobie z jego przeżyciami.

Rozmawiaj z synem:
Spróbuj rozmawiać z synem otwarcie o jego uczuciach w związku z utratą chomika. Daj mu przestrzeń do wyrażania swoich emocji.
Upewnij się, że rozumie, że jego uczucia są ważne, a ty jesteś dostępna, aby go wysłuchać.
Pokaż zrozumienie:

Wspomnij o tym, że rozumiesz, jak bardzo kochał chomika i że to dla niego trudny czas.
Unikaj minimalizowania jego uczuć, a zamiast tego wyraź empatię.
Wspólnie uczcie się z doświadczenia:

Rozmawiajcie razem o cyklu życia zwierząt i o tym, co się dzieje, gdy zwierzak umiera.
Wspólna edukacja na ten temat może pomóc zrozumieć, że to naturalny proces.
Utwórzcie coś pamiętnego:

Razem z synem stwórzcie coś pamiętnego, na przykład kolaż z fotografii chomika, aby zachować pozytywne wspomnienia.
Nowy początek:

Przygotujcie się do odnowienia pokoju. Możecie razem wybrać nowe meble, kolory ścian, czy dekoracje.
Nowe otoczenie może pomóc w symbolicznym rozpoczęciu nowego etapu.
Przygotujcie rytuał przed snem:

Stwórzcie spokojny rytuał przed snem, który pomoże synowi się zrelaksować. To może być czytanie książki, słuchanie kojącej muzyki czy rozmowa o dniu.
Zwróć się o pomoc profesjonalną:

Jeśli problemy z zasypianiem i lęki nocne utrzymują się, zastanówcie się nad skonsultowaniem się z psychologiem dziecięcym.
Wsparcie rodzinne:

Włącz rodzinę do procesu uzdrawiania, aby syn czuł się otoczony miłością i wsparciem.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc ważne jest, aby dostosować podejście do indywidualnych potrzeb syna. Jeśli jego reakcje są bardzo silne i utrzymują się przez dłuższy czas, profesjonalna pomoc może być kluczowa.