Jestem kilka dni po reendo górnej szóstki, niestety wciąż odczuwam dyskomfort, delikatne pobolewanie

7 odpowiedzi
Jestem kilka dni po reendo górnej szóstki, niestety wciąż odczuwam dyskomfort, delikatne pobolewanie, drętwienie etc. Są to objawy dużo słabsze niż przed powtórnym leczeniem kanałowym (gdzie odnaleziono czwarty kanał), jednak wciąż nie mogę stwierdzić, że z zębem wszystko jest w porządku. Lekarz endodonta pozostawił mi wybór resekcji korzenia bądź już wyrwanie i implant w przypadku bólu i dyskomfortu. Zastanawiam się jednak nad kilkoma kwestiami: czy zabieg resekcji korzenia, który znajduje się w zatoce, jest całkiem bezpieczny? Oraz jak długo, oczywiście uśredniając, utrzymuje się ząb po resekcji, czy daje ona szanse zbliżone do leczenia kanałowego? Dziękuję.
Witam,
polecam odczekac kilka tyoni po leczeniu re -endo, jest sznasa ze do dwóch tygodni sprawa się uspokoi. Resekcja górnej szóstki jest problematyczna a jeśli korzeń znajduje się w zatoce to absolutnie odradzam. POzdrawiam

zabiegi stomatologiczne są wszystkie bezpieczne pod warunkiem że wykonane przez doświadczony personel ,resekacja jest jednym z rozwązan tego problemu
Witam. Resekcja korzenia zęba może ale nie musi wpływać na jego utrzymanie. Jeśli lekarz decyduje się na zaproponowanie resekcji, wie jakie są miejscowe uwarunkowania.
Zastanawia mnie celowość resekcji korzenia znajdującego się w zatoce. Pozdrawiam
Witam!
Ząb po leczeniu kanałowym ma prawo być odczuwalny do kilku tygodni po zabiegu, a więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Decyzja o resekcji korzenia, czyli odcięcia tego korzenia w 1/3 długości od wierzchołka jest decyzją ostateczną i wymaga określonych wskazań do zabiegu.
Jeśli korzenie zęba( w przypadku tego zęba są trzy ), znajdują się w zatoce, to zabieg skutkuje otwarciem dna zatoki szczękowej i to wymaga również specjalnemu zaopatrzeniu.
Zabieg nie jest prosty i wymaga zamknięcia dna zatoki szczękowej.
Myślę, że jest to trudna decyzja, ostateczna.
Radzę uzbroić się w cierpliwość, zgłaszać się na wizyty kontrolne.
Jeżeli objawy nie przeminą należy opracować kolejny plan leczenia i zastanowić się nad jego sensem.
Usunięcie zęba to również decyzja poważna i ostateczna. Dalszym postępowaniem będzie przygotowanie do implantacji odpowiedniego rodzaju implantu.
Jednak, jeśli nie ma odpowiedniej ilości kości do osadzenia implantu należy wykonać lifting zatoki szczękowej, czyli "dołożenie" preparatu kościozastępczego na tyle, aby stworzyć odpowiednie podłoże do osadzenia implantu.
Zabiegi są wykonywane w odstępach czasowych i wymagają również zgody pacjenta na ich przeprowadzenie. Cała procedura nie jest prosta i wymaga konsultacji specjalisty chirurga implantologa, jak i dodatkowych badań, np. tomografia komputerowa i inne.
Reasumując, proszę się uzbroić w cierpliwość. Istnieje bardzo duża szansa, iż dolegliwości przeminą. Proszę być pod stała kontrolą lekarską.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Analizując pani/pana pytanie dostrzegam iż jest pani/pan osobą świadomą i zorientowaną w konieczności leczenia. Podany przez panią/pana opis nie pozwala jednoznacznie ocenić dalszego sposobu postępowania. Od zabiegu minęło zaledwie kilka dni, podczas których mogą wystąpić dolegliwości bólowe. Po leczeniu endodontycznym pod mikroskopem normalne jest iż przez około 10-14 dni pacjenci odczuwają dyskomfort i objawy podobne do opisywanych przez panią/pana. Dopiero długotrwale utrzymujący się ból może świadczyć o dalej toczącym się procesie zapalnym, który można jedynie zlikwidować poprzez interwencję chirurgiczna. Anatomia sieci kanałowej ludzkiego zęba jest bardzo skomplikowana, występują kanały boczne i bywa że opracowanie i szczelne wypełnienie jest niemożliwe. Zabieg resekcji tak jak każdy inny zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań i niepowodzenia. Niewątpliwie przeprowadzenie zabiegu w obrębie zatoki może stawiać dla chirurga nie lada wyzwanie. Jednak wprawiona ręka i doświadczenie pomogą w przeprowadzeniu zabiegu w sposób zadowalający dla pacjenta. Zęby po resekcjii należy kontrolować, nigdy nie ma stu procentowej pewności czy w perspektywie
czasu ząb nie zostanie usunięty. Braki zębowe niosą ze sobą poważne konsekwencje i wpływają na cały układ stomatognatyczny. Zalecam pani/panu w przypadku utrzymującego się bólu kontakt z lekarzem który wykonał zabieg endodontyczny.
Odczucia dyskomfortu i pobolewanie często związane są z odpowiedzią tkanek okołowierzchołkowych zęba na leczenie kanałowe. Z czasem ten dyskomfort powinien zniknąć. Na ten stan wpływa jakość wypełnienia kanału, jak również prawidłowe dopasowanie zęba w zgryzie. Decyzję o resekcji czy tez ekstrakcji odłożyłabym na później. Jeżeli dolegliwości będą się zmniejszać zalecam wykonanie kontrolnego zdjęcia rtg po 3 miesiącach od leczenia endodontycznego, wtedy możemy ocenić czy tkanki zęba wygoiły się po leczeniu kanałowym.
Przed resekcją lekarz może zlecić zdjęcie tomograficzne, które dokładnie zobrazuje położenia zęba względem zatoki i wtedy podejmie decyzję czy jest to bezpieczne.
Czas utrzymania się zęba po resekcji zależy w dużej mierze od warunków zgryzowych, jak również od siły jaką zostaje obciążony( inaczej jest kiedy w łuku są wszystkie zęby, a z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia kiedy występują braki zębów).
Szóstki to bardzo ważne zęby, szczególnie dla stawu skroniowo-żuchwowego...
Dzień dobry, dobrze wykonana resekcja, daje dużo większe szanse, na całkowite wyleczenie i pozostawienie zęba. Usunięcie zęba jest zawsze ostatecznością. Pozdrawiam dr Kręcisz