Jestem bardzo nieufną osobą (w związku), niestety przez to mam pełno wątpliwości co do mojego chłopa

6 odpowiedzi
Jestem bardzo nieufną osobą (w związku), niestety przez to mam pełno wątpliwości co do mojego chłopaka, mam pełno złych myśli, np. że mnie odrzuci, zostawi, zdradzi, że pewnie coś kombinuje, coś ukrywa itd. przez to mój związek się rozpadł. Zaczęłam czytać nawet prywatne wiadomości chłopaka i przez to ze mną zerwał. Jak to naprawić? da się uratować to że weszłam w wiadomości i przez to się pokłóciliśmy? czy da się jakoś zwalczyć ten straszny brak zaufania? Przez ten brak zaufania także wmawiam sobie, że zaraz znajdzie sobie lepszą, ładniejszą itd.
Tracę rozum. nie wiem co z tym zrobić. chciałabym też go odzyskać ale on ma dość tego braku zaufania...
Dzień Dobry, można zmienić w nas samych te mechanizmy i schematy myślenia i zachowania, które poznamy i zrozumiemy ich przyczynę. Czy nieufność, o której Pani pisze występuje częściej? W jakich sytuacjach? Czym może być spowodowana? Jak się jej wyzbyć jeśli nie jest uzasadniona? Na te pytania może Pani znaleźć odpowiedź podczas konsultacji psychologicznej i ewentualnej terapii. Pozdrawiam, Katarzyna

Dzień dobry,
brak zaufania w związku, to bardzo poważny problem, który zazwyczaj doprowadza do zakończenia relacji albo skazuje osoby zaangażowane na ciągłą frustrację i niezadowolenie. Dobrze, że Pani zauważa, że jest to nadmierna nieufność z Pani strony, a nie lokuje przyczyny problemu w zachowaniu partnera. Oczywiście psychoterapia jest sposobem na wprowadzanie zmian w swoim sposobie postrzegania świata. Pamiętać należy jednak, że jest to długotrwały proces i kilka wizyt na pewno nie przyniesie znaczącej i trwałej zmiany.
Pozdrawiam
Droga Pani,
zrobiła już Pani pierwszy ważny krok - zauważyła problem po swojej stronie i szuka Pani pomocy. Podczas wizyt u psychologa popracowałbym nad Pani właściwym poziomem samooceny.
Sugeruję znalezienie psychologa w swojej okolicy i umówienie się na wizytę.
Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog
Dzień dobry,

Rozumiem, że opisana sytuacja jest dla Pani bardzo trudna, ponieważ bardzo zależy Pani na relacji z partnerem, ma Pani silne obawy dotyczące możliwości utraty tej relacji, a jednocześnie podejmowane przez Panią działania, związane z nadmierną kontrolą partnera czy zazdrością wobec niego, w sposób niekorzystny wpływają na tę ważną dla Pani relację.

W opisanej sytuacji istotnym jest, że zauważa Pani trudności po swojej stronie, a zamieszczenie wpisu rozumiem jako wyrażenie woli, aby dokonać niezbędnych zmian, które wpłynęłyby w sposób korzystny na Panią oraz budowane przez Panią relacje.

W mojej opinii podjęcie przez Panią psychoterapii mogłoby w sposób korzystny wpłynąć na proces dokonywania zmian. Psychoterapia jest narzędziem, które pozwala na widzenie swojej sytuacji w sposób niejednowymiarowy, na lepsze rozumienie siebie, przyczyn własnego postępowania, ale też swojego funkcjonowania w relacjach z innymi. Jest to niezbędne do właściwego określenia potrzeb w zakresie dokonywania zmian, a następnie wprowadzania uzyskanej wiedzy o sobie w życie.

Zachęcam Panią do kontaktu ze specjalistą, najlepiej psychoterapeutą i podjęcia terapii indywidualnej.

Mam nadzieję, że udzielona przez mnie odpowiedź będzie dla Pani pomocna.

Pozdrawiam,
Paulina Chachuła
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani,

warto ustalić, gdzie Pani nauczyła się być nieufną? Co na tym zaważyło? Zidentyfikowanie kluczowego zdarzenia i jego przepracowanie pod kątem neuropsychologicznym dzięki terapii EMDR może pomóc zmienić Pani to zachowanie. Warto zaufać tej metodzie. Zmiana we własnym funkcjonowaniu może zaprocentować zmianą w relacji.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek
Witam, pytanie skąd ta nieufność do ludzi, do partnera, do siebie? Myślę, że wsparcie specjalisty pomogłoby znaleźć źródło tej nieufności, a tym samym zrozumieć przez Panią ten problem, co może skutkować zmianą w Pani zachowaniu. Proszę skorzystać z pomocy psychologa. Pozdrawiam