Jestem 35letna kobietą. 2 tyg temu postrzyklo mnie w kregoslupie w odcinku ledzwiowym bardziej z lew

4 odpowiedzi
Jestem 35letna kobietą. 2 tyg temu postrzyklo mnie w kregoslupie w odcinku ledzwiowym bardziej z lewej strony, ciezko bylo sie schylac i jak chodzilam to bardziej na lewej nodze, zarzywalam aulin i po 4 dniach bylo lepiej, w 5 dzien bol wrocil w 6dzien zauwazylam ze moj tułów sie przesunol w lewo, biodro prawe jest jakby wyzej, i do tego doszedl bol od odcinka ledzwiowego az po lewe biodro, nie moge dlugo stac bo boli oraz przy siedzeniu dlugim tez boli cale biodro po lewej.
Zrobilam przeswietlenie kregoslupa wyszlo ze mam skolioze i przekrzywienie odcinka gornego w prawa strone a dolnego w lewą. Prosze o porade od czego moze sie przesunac tułow i bolec cale biodro? Mam wizyte u chirurga ortopedy ale dopiero za prawie 2tyg, oraz u lekarza terapeuty za kilka dni.
Czy mozna to nastawic rehabilitant/fizykoterapeuta czy to cos innego gorszego ?
Prawdopodobnie jest to dyskopatia, proszę spróbować diagnostyki i terapii McKenzie u certyfikowanego w metodzie McKenzie fizjoterapeuty. Jeżeli nie przyniesie poprawy do 2 tygodni, lub będzie się stopniowo pogarszać, szybko wykonać diagnostykę lekarską, czy przyczyna ucisku jest inna niż dyskopatia.

Witam, z powodu kilku dniowego bólu Pani ciało stara się wyrównać napięcie, które wygenerowało się z powodu przeciążeń. Dlatego też w Pani ciele zmienia się symetria. Leki przeciwbólowe zmniejsza stan zapalny oraz ból, jednak nie rozwiązują problemu. Zapraszam na konsultacje. Pozdrawiam
To powinien naprawić fizjoterapeuta. Ma Pani tzw shift związany ze stanem bólowym w obrębie odc lędźwiowego kręgosłupa.
Przesunięcie tułowia jest przyjęciem pozycji przeciwbólowej i/lub dostosowawczej - to tkanki miękkie poruszają i ustawiają kośćcem - jego pozycja jest zatem rezultatem ( a nie pierwotną przyczyną) nieprawidłowego napięcia tkanek w ciele.
To jak ułożone/ ustawione jest ciało zależy od wielu czynników: wcześniejszych i obecnych problemów/zdarzeń zdrowotnych (np. zabiegi operacyjne w tym cesarki/ urazy otwarte/ zamknięte z zdługim unieruchomieniem), charakteru pracy, sposobu trzymania ciała w różnych pozycjach jak i samego poruszania się (nawyku ruchu).
Ze względu na rozległość tematu powinna Pani w pierwszej kolejności:
1. zasięgnąć opinii fizjoterapeuty pracującego globalnie zarówno funkcjonalnie (w oparciu o naturalny prawidłowy sposób poruszania się) jak i pracującego na tkankach miękkich (włączając powięzie, narządy wewnętrzne i układ nerwowy).
2. Jeśli ma Pani wizytę u lekarza proszę dopytać go dlaczego wg niego taka jest pozycja ciała i przede wszystkim przez co jest to spowodowane. Jakie siły wg niego powodują rotację kręgosłupa, asymetrię miednicy a ostatecznie ból?
Jako że każda reakcja (w tym reakcja ciała) ma swoją przyczynę proszę być dociekliwą: powinna Pani uzyskać jasne, sensowne wytłumaczenie swojego problemu.
3. Unikałbym wizyt u "nastawiaczy" z dwóch powodów:
1) ich działania przy nawet precyzyjnej lokalizacji bolesnego segmentu skupiają się w dalszym ciągu na rezultacie a nie przyczynie
2) efekty ich prac jeśli są to zazwyczaj krótkotrwałe z powodu wymienionego powyżej

Doradzam mądrą, ukierunkowaną, globalną terapię funkcjonalną najlepiej w połączeniu z terapią tkanek miękkich. W moich pozostałych odpowiedziach dla Pacjentów znajdzie Pani pomocne słowa- klucze w wyborze fizjoterapeuty.
Życzę powodzenia,
Daniel