Jednak tarczyca czy może nerwica?

10 odpowiedzi
Od dłuższego czasu próbuje znaleźć przyczynę dolegliwości wraz z lekarzami (na początku ginekolog, od pół roku endokrynolog).
Od roku mam problem z zlewną potliwością, czestymi bólami głowy, brakiem libido, przewlekłym uczuciem zmęczeniem oraz ciągłym uczuciem beznadziejności. Wyniki badań ok (również tarczycowych TSH,FT3,FT4 w normie) jedynie wykryto hiperprolaktynemie na którą od miesiąca stosuje dostinex(pół tabletki raz w tygodniu). Na usg tarczycy wyszły liczne przepływy oraz dostałam informację iż moja tarczyca jest mocno ukrwiona). Z racji że żyje w ciągłym stresie zaczełam podejrzewać nerwicę jednak mój enokrynolog kazał się wstrzymać z wizytą u psychiatry do momentu aż on nie znajdzie przyczyny. Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny.
Moim zdaniem, nie sposób "znaleźć przyczyny" bez badania pacjenta. Możliwe jest jednak współistnienie schorzenia tarczycy (co to znaczy: "wyszły liczne przepływy?") z zaburzeniami nerwicowymi. Może opisane objawy to reakcja, (uzasadniona?) na trudną sytuację? "Żyje Pani w ciągłym stresie" może to jest przyczyną? Lekarz leczący zburzenia tarczycy ma chyba powody by proponować nieco cierpliwości i poczekanie na wyniki badań. One też mogą mieć znaczenie przy wyborze leczenia.
Pozdrawiam

Opisywane objawy mogą świadczyć o zespole depresyjnym. Diagnostyka somatyczna (przyczyn fizycznych) jest jednak zawsze w takich sytuacjach istotna.Jeśli endokrynolog widzi przyczynę somatyczną to najpewniej zaproponuje odpowiednie leczenie. Z drugiej strony zawsze można uzupełnić leczenie somatyczne o leczenie psychiatryczne. W przebiegu wielu chorób somatycznych mogą pojawić się dolegliwości psychiczne wymagające leczenia.
Reasumując wizyta u lekarza psychiatry nie zaszkodzi, może jednak wiele pomóc.
Witam,
Jeżeli badania stanu somatycznego będą prawidłowe to wygląda to na zaburzenia depresyjno - lękowe.
z poważaniem
Magdalena Sochacka
Nie widzę powodu, dla którego miałaby Pani nie udać się do psychiatry i skorzystać z jego pomocy. Objawy o których Pani mówi mogą mieć przyczynę faktycznie endokrynologiczną, jednak gdy hormony tarczycy są w normie raczej mogą sugerować zaburzenia depresyjne, lękowe. Myślę, że warto udać się do psychiatry w celu konsultacji.
Opisywane objawy mogą wskazywać na zespół depresyjny. Endokrynolog ma rację, do czasu wykluczenia przyczyn somatycznych należy wstrzymać się z diagnozą psychiatryczną, co nie znaczy, iż nie można skorzystać z porady specjalisty. Jednym z kryteriów rozpoznania zaburzeń depresyjnych jest wprawdzie wykluczenie chorób dotyczących sfery cielesnej, ale może wystąpić również sytuacja współwystępowania problemu natury psychicznej i somatycznej. W przypadku hiperprolaktynemii konieczne jest badanie obrazowe głowy, najlepiej rezonans magnetyczny.. Jeśli diagnostyka się przedłuża, a odczuwane dolegliwości bardzo utrudniają funkcjonowanie można spróbować włączyć leczenie. Jego dobry efekt może pośrednio potwierdzać istnienie zaburzeń depresyjnych.
I miał racje Pani endokrynolog. Zaburzenia czynności tarczycy mogą imitować zaburzenia psychiczne. Dlatego właściwą kolejnością jest ich ewentualne wykluczenie.
Proponuję jednak mimo wszystko udać się do psychiatry, który po zbadaniu oceni czy wymagane jest leczenie psychiatryczne. Czasem szukanie przyczyny dolegliwości trwa bardzo długo i nie przynosi efektu. Pacjent trafia do psychiatry na końcu.
Zaburzenia lękowe potocznie zwane nerwicą są bardzo podstępne i lubią się maskować pod płaszczykiem innych dolegliwości somatycznych, stąd trudności diagnostyczne. Dobrze, że Pani podjęła pogłębioną diagnostykę u lekarzy różnej specjalności dlatego tym bardziej polecam również udać się do lekarza psychiatry. Proszę zarazem mieć to na uwadze, że to nie będzie oznaczało, że tylko on będzie się Panią zajmował bo w stałej kontroli u ginekologa i endokrynologia być należy. Na pewno psychiatra może zalecić leki które pozwolą Pani przejść ten trudny okres w Pani życiu. Powodzenia.
Warto zasięgnąć porady psychiatry. Obecność zaburzeń endokrynologicznych nie wyklucza zaburzeń psychicznych.
Witam!
Wizyta u psychiatry Pani nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Nawet jeżeli przyczyna dolegliwości jest bardziej złożona to i tak jest niewątpliwie problem emocjonalny, który z pewnością wymaga fachowego podejścia. Dużo lepiej się leczy nawet choroby somatyczne po wyciszeniu lęku, obaw i uzyskaniu większej wiary w siebie i sukces. Fakt, że skontaktuje się Pani z psychiatrą lub psychologiem nie jest jednoznaczny z tym, że musi Pani brać leki psychotropowe. Aktualnie w tej dziedzinie medycyny uzyskujemy bardzo dobre efekty lecznicze bez podawania leków!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.