Jaki jest sposób na zatrzymanie utraty wagi?

8 odpowiedzi
Zacząłem niedawno pracę. Poprzez stres i dużą ilość ruchu w pracy, straciłem w przeciągu miesiąca 3kg. Wcale nie jestem otyły i ta utrata nie jest dla mnie pozytywna. W jaki sposób dietą mogę zachować wagę i nie tracić jej dalej przez stres i pracę. Nie trawię nabiału.Piotr
Witam Panie Piotrze,
jak słusznie Pan zauważył stres ma na nas bardzo zły wpływ. Dodatkowa aktywność i emocje prawdopodobnie podniosły Pana wydatek energetyczny, to znaczy że zużywa Pan więcej energii (praca, stres) niż Pan dostarcza (regularne posiłki i ich jakość).
Jeśli chodzi o posiłki to powinny być częste (około 3/4 a nawet 5 ). Można jeden posiłek podzielić na kilka porcji które jemy co jakiś czas. Powinny być na tyle ile to możliwe nie przetworzone i proste. Proponuje zapoznać się z wartościami odżywczymi roślin (np soczewica). Wiele z nich posiada dużo więcej białka niż nabiał czy produkty mięsne. Uzupełnienie dań o złożone węglowodany będzie sycącym uzupełnieniem posiłków.
Rekomenduje również aktywność fizyczna i trening oporowy. Mięśnie są dużo cięższe od tkanki tłuszczowej, a zbudowanie większej masy mięśniowej chroni przed zbyt małą wagą. Pozdrawiam.

Bardzo mi przykro ale nie jestem w stanie Panu pomóc w tym zakresie. Jestem terapeutą neurorozwojowym i pracuje z wcześniakami oraz niemowlętami. Proponuję konsultacje z dietetykiem. Pozdrawiam
Zawsze jest jakieś rozwiązanie. Myślę, że w Pana przypadku dieta może pomóc, ale musi Pan zacząć czerpać przyjemność z jedzenia - może w ten sposób nieco na dalszy plan odejdzie stres i zwiększony wysiłek.

Proponuję zwiększyć na początek kaloryczność potraw: dodać orzechy, suszone owoce itd. Posiłki powinny być regularne i częste. Także z brakiem nabiału można sobie poradzić zastępując go innymi białkowymi produktami, np. w postaci past rybnych, orzechowych czy nawet z warzyw strączkowych. Zapraszam do kontaktu: med@dieta.rzeszow.pl, chętnie pomogę w zorganizowaniu jakoś nowego życia :)
Witam,

Panie Piotrze, aby zachować dotychczasową masę ciała lub wrócić do stanu początkowego, należy skupić się na tym, co Pan jada w pracy i poza nią. Dieta powinna być dostosowana indywidualnie do Pana stylu życia i możliwości spożywania posiłków w pracy.

Konieczne jest również ustalenie odpowiedniej podaży energii i rozkładu makroskładników (białka, tłuszczu, węglowodanów). Jeżeli nie jada Pan nabiału, istnieje możliwość przygotowania jadłospisu z wykluczeniem produktów mlecznych z diety bez negatywnego wpływu na efekty.

Jeżeli zdecyduje się Pan na wizytę u dietetyka, to chętnie pomogę dobrać posiłki zgodnie z Pana preferencjami żywieniowymi i możliwością przygotowania posiłków.

Pozdrawiam,
Magdalena Skowronek
Ciężko doradzić konkretny model żywienia bez przeprowadzenia dokładnego wywiadu żywieniowego. To na co na pewno trzeba zwracać uwagę to regularność spożywanych posiłków oraz ich porcję Nie należy zastępować posiłków słodkimi lub słonymi przekąskami. Warto włączyć do żywienia produkty zbożowe (np. kaszę gryczaną, jaglaną, ryż, makaron), zdrowe tłuszcze (np.orzechy, awokado, oliwa z oliwek) oraz źródła dobrej jakości białka (np. jajka, ryby czy też rośliny strączkowe) W celu ułożenia planu żywieniowego i dokładnych zaleceń zapraszam na wizytę.
Witam,

Odpowiednio zbilansowana dieta będzie miała tutaj decydujące znaczenie. Dodatkowo warto rozważyć inne możliwości obniżenia stresu w pracy. Aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, regeneracja jak i podaż składników odżywczych będą miały tutaj korzystny wpływ.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Robert Lipert, Dietetyk
Witam, przede wszystkim należy skonsultować się z psychologiem. Zaznaczył Pan, że utrata wagi pojawiła się na skutek wzmożonego stresu. Gdy popracuje Pan nad tym razem ze specjalistą a stres się zmniejszy, być może nie będzie potrzebna dieta. Zapraszam na konsultacje i pozdrawiam.
Witam, w na moim profilu znajduje się link do artykułu na temat stresu (stres zabija po cichu)
w którym znajdują się interesujące informacje na temat stresu.
W większości odpowiedzi, które Pan otrzyma znajdzie się pewnie rada, że trzeba sięgnąć do źródeł stresu, Łatwo powiedzieć ale zrobić trudno bo jeżeli stres jest związany z pracą to jej nie rzucimy.
Można jednak poradzić sobie samemu ze stresem trzeba ucząc się specjalistycznych technik destresujących obniżających poziom stresu np. treningu autogennego lub metody progresywnej relaksacji mięśni wg. Jacobsona. Naukę takich technik oferuję w moim gabinecie, on-line a także na specjalnych płytach MP3 terapeutycznych antystresowych. Czasami prowadzę kursy grupowe w tym temacie.
Zapraszam i pozdrawiam