Jaka powinna być kolejność działania przy tylu wadach postawy? Urodziłem się z lejkowatą klatką (PE,

2 odpowiedzi
Jaka powinna być kolejność działania przy tylu wadach postawy? Urodziłem się z lejkowatą klatką (PE, spora wada) wraz z deformacją żeber. Do tego dochodzi skolioza piersiowa, hiperlordoza lędźwiowa. Ostatnio zrobiłem RTG szyi i wyszło zniesienie lordozy które to najprawdopodobniej jest przyczyną światłowstrętu oraz innych dolegliwości. Od czego zacząć powrót do świata żywych? Od operacji klatki (termin 2 lata) tak by terapie, rehabilitacje przeprowadzać już na poprawionym szkielecie czy może teraz zacząć rehabilitacje a za dwa lata udać do torakochirurga? Kto w ogóle zajmuje się rehabilitacją takich wad? Po prostu fizjoterapeuta czy należy szukać specjalisty od korekcji wad postawy? A może fizjoterapeuta który rowniez jest trenerem personalnym i pod jego okiem na siłowni będę pracował nad mięśniami by zmniejszyć hiperlordoze i wzmocnić grzbiet? Chce w końcu rozpocząć działania w kierunku poprawy jakości życia ale właśnie nie wiem jak to wszystko zorganizować.
Szanowny Panie,
Pomimo dość rozległego opisu potrzeba więcej danych, które pozwolą odpowiedzieć na Pańskie pytania. Istotne jest to, ile ma Pan lat, jaki jest stopień deformacji, czy część deformacji ulega korekcji, jaka jest przyczyna innych objawów (np światłowstrętu) oraz wiele innych. Moim zdaniem powinien Pan korzystać zarówno z konsultacji z ortopedą jak i fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta nie zmieni struktury tkanki kostnej (od tego jest ortopeda) natomiast rzeczywiście może Pana wspomóc w programie ćwiczeń usprawniająco-leczniczych. Jeden i drugi specjalista samotnie Panu nie pomoże: to będzie wymagać pracy zespołowej.
Pozdrawiam

Witam, w tej sytuacji należy udać się do fizjoterapeuty, który oceni Pana mobilność i stan funkcjonalny. Pod okiem fizjoterapeuty (nie należy ich zmieniać) czeka Pana ciężka praca. Dostanie Pan również zestaw ćwiczeń do domu.
Takie postępowanie będąc również w kontakcie z lekarzem prowadzącym pozwoli pracować nad Pana postawą.
Pozdrawiam
Wojciech Szulborski
Sugeruję wizytę: Komputerowe badanie stóp - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.