Jaka powinna być dieta zaraz po operacji usunięcia nerki u kobiety w wieku 77 lat, z cukrzycą, nadciśnieniem, lekką niedoczynnością tarczycy? Chodzi mi szczególnie o pierwsze dni po powrocie do domu. Czy można jeść surowe warzywa, owoce?
Opisany problem jest bardzo złożony. Najrozsądniejszym wyborem będzie konsultacja z dietetykiem, który przygotuje indywidualny plan/strategię żywieniową. Przede wszystkim dieta nie może obciążyć organizmu po operacji i pozostałej nerki, powinna jednocześnie wspomagać terapię cukrzycy i pracę tarczycy. Najlepszym wyborem będzie indywidualny plan żywieniowy ułożony przez doświadczonego dietetyka.

mgr Joanna Byczkowska
mgr Joanna Byczkowska
Psycholog, Dietetyk
Gdańsk
Dzień dobry,
przy tak licznych problemach zdrowotnych wskazana jest pomoc specjalisty. Bardzo ogólnie mogę podpowiedzieć aby po operacji stosować dietę lekkostrawną ( m.in bez smażenia, roślin strączkowych, kapustnych, dużej ilości surowych warzyw ), mocno ograniczyć sól oraz uważać na ilość białka ( głównie z mięsa i nabiału ) aby nie obciążać pozostałej, zdrowej nerki . Mimo tych wskazówek zalecam konsultację z dietetykiem.
Pozdrawiam i życzę zdrowia

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.