Jaka dieta i ćwiczenia po zawale serca?

9 odpowiedzi
Jestem po rozległym zawale serca, mam problemy z arytmią, nadciśnieniem i nadwagą ok. 30 kg. Kardiolodzy zalecają dietę i ćwiczenia, niestety z obu mam problemy. Czy w mojej sytuacji moźliwa jest pomoc?
Oczywiście, że TAK. Zapraszam,- pomogę.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk

Witam, jeśli chodzi chodzi o dietę to zawsze dostosowuje ją do możliwości oraz stanu fizjologicznego pacjenta. Natomiast jeśli chodzi o ruch to w początkowej fazie zaproponowałabym spacery, które nie obciążają serca, poprawia kondycję, wzmocnią.Należy pamiętać, że dieta to 70% sukcesu, a dzięki redukcji masy ciała można wyeliminować choroby takie jak nadciśnienie oraz zapobiec kolejnym incydentom kardiologicznym. Pozdrawiam :)
Oczywiście, że jest możliwa. Zawał serca jest najczęściej następstwem miażdżycy tętnic wieńcowych, w związku z tym w diecie należy ograniczyć podaż tłuszczy nasyconych, cholesterolu oraz sodu.Należy dążyć również do normalizacji masy ciała Dietę taką należy ustalić bardzo indywidualnie - w zależności od chorób współistniejących
Zarówno dieta (w myśl zdrowego żywienia) jak i aktywność fizyczna (w tym wypadku koniecznie dostosowana do Pana/Pani możliwości!) pomogą w redukcji masy ciała, a co za tym idzie- regulacji ciśnienia i prewencji przed ewentualnym drugim zawałem. Rodzaje diety i ćwiczeń muszą być dobrane indywidualnie na podstawie wywiadu żywieniowego i dokumentacji medycznej.
Jeśli chodzi o dietę, jak najbardziej można pomóc. Należy zmniejszyć ilość szkodliwych kwasów omega 6 w diecie (głównie tłuszcze roślinne po obróbce termicznej-olej słonecznikowy, margaryny,a także źródła tłuszczów trans-wszelkiego rodzaju wyroby cukiernicze). Należy ograniczyć ilość węglowodanów prostych. Zwiększyć spożycie dzikich (nie hodowlanych!) ryb. Świetnie sprawdzi się tu dieta zbliżona do DASH lub/i Śródziemnomorskiej. Jeśli chodzi o ćwiczenia, tutaj ważne jest jak długo minęło od zawału oraz w jakim wieku jest pacjent. Dobry fizjoterapeuta na pewno dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń kardiologicznych. Świetnie sprawdzą się interwały (specjalne). Najlepiej udać się do poradni kardiochirurgicznej.
Oczywiście, że tak!
Koniecznie proszę skontaktować się z dietetykiem i umówić na wizytę. Wcześniej proszę zadzwonić do wybranego , blisko miejsca zamieszkania dietetyka i zapytać jak przygotować się do wizyty.
Zmniejszenie masy ciała, wypracowanie włąściwych nawykó żywieniowych jest koniecznością.
pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Oczywiście że nigdy nie jest za późno na zmiany w swoim życiu. Ćwiczenia muszą być odpowiednio dobrane natomiast zmiany żywieniowe są konieczne. Warto aby modyfikacje wprowadzać etapami i nauczyć się dbać o siebie i swoje zdrowie. Samemu jest bardzo trudno dlatego uważam, że niezbędna będzie pomoc dietetyka w ustaleniu odpowiednio skomponowanej diety. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam
Oczywiście, dobrze dobrana dieta, bogata w antyoksydanty, kwasy omega-3, itd... wraz z odpowiednią aktywnością ma istotne znaczenie w chorobach układu sercowo-naczyniowego.
Pozdrawiam!
Witam. Oczywiście jestem w stanie Panu pomóc pod względem dietetycznym. Zapraszam Pana do mojego gabinetu w Łomiankach przy ulicy Warszawskiej 95A. Po przeprowadzonym wywiadzie dietetycznym i zapoznaniu się z badaniami zaproponuję najlepsze rozwiązanie. Dieta będzie na pewno uwzględniała dużą ilość warzyw, owoców, a także błonnika przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania tłuszczów zwłaszcza zwierzęcych. Co do aktywności fizycznej to także dam kilka wskazówek od czego najlepiej byłoby zacząć.