Jaka dieta dla dziecka?

10 odpowiedzi
Mój synek ostatnio trochę za bardzo przytył. Analizując jego jadłospis doszłam do wniosku, że problemem może być jego dieta. Posiłki, które dla niego przyrządzam są raczej tradycyjne, ale zdarza mu się zjadać tygodniowo dość dużą liczbę słodyczy. Wiem, że powinnam coś z tym zrobić. Słodkości w diecie na pewno można zastąpić czymś zdrowym. Jak powinna wyglądać rozsądna dieta dla dziecka?
Witam, podstawowa kwestia jest taka, co właściwie chłopak spożywa w szkole. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, co ich pociechy w szkole spożywają za produkty. Taka racjonalna dieta to 5 posiłków dziennie. Przy czym należy pamiętać, aby dziennie znalazły się takie produkty jak owoce i jogurty. Natomiast jeśli nie umie sobie Pani poradzić z nadwagą dziecka to osobiście mam duże sukcesy z takimi przypadkami.
Pozdrawiam

Dieta dla dziecka powinna być możliwie różnorodna i opierać się na jak największej ilości produktów nieprzetworzonych, naturalnych. Nie chodzi o to, żeby nie było w niej potraw tradycyjnie lubianych przez dzieci - jak na przykład pierogi - warto jednak by dania takie były domowe przygotowane z wysokiej jakości składników, gdyż te sklepowe często zawierają składniki niepożądane w diecie dziecka i nie mają wysokiej wartości odżywczej. Komponując dietę dziecka warto przyjrzeć się Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (IŻŻ) - i zgodnie z nią układać jadłospis dziecka. Powinny więc w diecie dominować warzywa, owoce, produkty zbożowe z wysokim udziałem produktów pełnoziarnistych, nabiał, jaja, ryby, orzechy i zdrowe tłuszcze. Mniejszy powinien być udział mięsa, które można stosować zamiennie z nasionami roślin strączkowych. Należy też koniecznie dążyć do ograniczenia ilości słodyczy w diecie dziecka - zastępując je owocami czy owocami suszonymi, domowymi produktami jak kisiel, budyń, placuszki z owocami i miodem.
Nadmiar cukru w diecie, zwłaszcza u dzieci, jest zmorą naszych czasów. Cukry proste spotykamy na każdym kroku, zaczynając od niemowlęcych deserków w słoiczkach, batoników, serków smakowych, jogurtów owocowych, kończąc na wodach smakowych, sokach owocowych czy wysokosłodzonych napojach gazowanych. Dzieci chętnie po nie sięgają. Cukier uzależnia, wpływa na nadmierną masę ciała, próchnicę zębów, osłabia układ odpornościowy, wpływa na system nerwowy. Dlatego zanim zaczniemy karcić dziecko za jego niegrzeczne zachowanie, najpierw odstawmy mu słodycze. Warto wyznaczyć jeden dzień na zjedzenie słodkiej przekąski, a w pozostałe dni zwracać uwagę na ukryte źródła cukru w wysokoprzetworzonych produktach. Dajmy dziecku dobry przykład.
Dieta dziecka zależy od jego wieku, płci, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Zawsze jednak należy zachować dobre proporcje w spożyciu białek, węglowodanów i tłuszczów, głównych żywieniowych makroskładników. Należy pamiętać, że podstawowym i najlepszym źródłem energii dla rozwijającego się organizmu są produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste (razowe pieczywo, naturalne płatki zbożowe, kasze, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty). Powinny stanowić nieodłączny element diety. Korzystne źródła białka to chude gatunki mięs, dobrej jakości wędliny, jaja, nabiał, ryby oraz rośliny strączkowe. Warto zadbać również o to, aby w każdym posiłku znalazła się porcja warzyw i owoców. To główne źródło witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i naturalnych przeciwutleniaczy. Atrakcyjną formą jest podawanie w oddzielnych miseczkach, warzyw do wyboru. W jednej – talarki marchewki, w kolejnych - kalarepa, paseczki papryki, różyczki brokuła czy kalafiora. Warzywa jedzone każdego dnia warunkują właściwy rozwój, są tarczą ochronną przed infekcjami, otyłością, nowotworami, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca.
Jakość i ilość podawanego tłuszczu ma również duże znaczenie z punktu widzenia fizjologii. Najważniejsze są kwasy wielonienasycone (NNKT). Znajdują się one w olejach roślinnych: sezamowym, słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym, lnianym, ale także w rybach morskich i orzechach. Tłuszcze są nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.
Zachęcam Panią do stopniowego ograniczania ilości cukrów prostych w diecie syna i zwiększenie jego codziennej aktywności fizycznej. Zbilansowana dieta będzie z pewnością procentowała dobrą sylwetką i zdrowiem.

Jolanta Mikołajczak
Dietetyk BIOMEDOS Śrem
Witam serdecznie,
Rozsądna dieta dla dziecka powinna rozpoczynać się od śniadania. Dziecko nie powinno wychodzić bez niego wychodzić domu. Doskonałym śniadaniem może być owsianka na mleku zwierzęcym lub roślinnym z owocami. Koniecznie dziecko powinno spożywać drugie śniadanie, które może stanowić zdrowa kanapka z pełnoziarnistego pieczywa, chudej wędliny i warzywa. Obiad to główny i najbardziej obfity posiłek, ale należy pamiętać, że wszystkie posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane pod względem kaloryczności, składników mineralnych i witamin dla wieku i płci dziecka. Tu również powinny znaleźć się warzywa, produkty pełnoziarniste, np kasza, oraz np. kawałek ryby. Kolejny ważny posiłek to podwieczorek, o nim również nie zapominamy. Kolacja powinna być lekkostrawna. Jeśli dziecko spożyje dziennie 5 odpowiednio zbilansowanych posiłków, to nie będzie miało aż takiej ochoty na słodycze, ponieważ będzie najzwyczajniej najedzone. Po słodkie przekąski sięgamy wtedy, gdy jesteśmy głodni i nie mamy pomysłu na posiłek. Kolejną ważną rzeczą jest wyeliminowanie słodzonych napojów na korzyść wody, najlepiej niegazowanej. Z pewnością, gdy zadba Pani o regularność i odpowiednią jakość posiłków, syn będzie się dużo lepiej czuł i masa ciała ulegnie normalizacji.
Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę Panią wspomóc.
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Dzień dobry,
często wystarczy wprowadzić drobne zmiany, zastąpić jeden produkt innym aby zobaczyć efekty. Bardzo ważne aby w każdym posiłku dziecka dostarczyć mu owoc albo warzywo najlepiej w formie surowej- bo wtedy zawieja najwięcej witamin i składników odżywczych oraz błonnika. Na pewno prosiłabym zastąpić wszelkie słodkie napoje, soki woda mineralna niegazowaną. Co najważniejsze wszelkie nowości dobrze jest wprowadzać pojedynczo i stopniowo, aby nie zrazić dziecka. Po dokładnej analizę jadłospisu synka mogłabym powiedzieć o wiele więcej w związku z czym zapraszam serdecznie do mojego gabinetu W Centrum Wspomagania i Terapii Rodziny
Dzień dobry, dieta dziecka powinna być odpowiednio zbilansowana, opierać się na żywności nieprzetworzonej. Cukru i słodyczy jeśli występuje nadwaga należy unikać, podobnie jak słodzonych napoi.
5 posiłków dziennie (koniecznie rano śniadanie!), zwiększenie codziennej dawki ruchu, potrzebę słodkiego proszę zaspokajać owocami. Pozdrawiam!
Do ustalenia diety potrzebuę więcej danych dot. badania podmiotowego i przedmiotowego dziecka. Nie można ustalić jednej, takiej samej diety dla wszystkich dzieci
Z Pani opisu wnioskuję, że już sama Pani dostrzegła zasadniczy błąd.Na pewno nie powinno być w diecie Pani dziecka słodyczy. Proszę spróbować ustalić z dzieckiem jeden dzień ze słodyczami ( np. sobota lub niedziela ) i trzymać się ustaleń. Jeśli chodzi o dietę powinna być bogata w produkty wartościowe odżywczo - mleko i produkty mleczne, chude mięso, produkty zbożowe i oczywiście warzywa i owoce. Proszę uważać na słodkie napoje gazowane, które są bogatym źródłem "pustych" kalorii i przekąski ( zarówno te słodkie jak i słone). Proszę mieć na uwadze, aktualny sposób odżywiania się Pani dziecka, będzie miał wpływ na całe jego dorosłe życie.
Powodzenia!
Indywidualny jadłospis dopasowuje po konsultacji wraz z analiza składu ciała.
Proszę przede wszystkim zadbać o regularne 5 posiłków by nie dopuszczać do uczucia głodu i spadku cukru. Wtedy dziecko chętnie sięgnie po coś słodkiego. Niestety ale słodkości trzeba będzie ograniczyć. Najlepiej sprawdziłaby się wizyta u dietetyka aby synek też nabrał świadomości, bądź szczera rozmowa z rodzicem. Można ograniczyć słodkości do np. jednego dnia w tygodniu. Polecam również własnoręcznie przygotowanie słodyczy, od zdrowych lodów po ciasta, przepisów jest multum. W zależności od wieku dziecka może to być niezła frajda również i dla synka. Proszę również nie krytykować synka, by nie czuł poczucia winy. To rodzic decyduje o tym co je dziecko. Fajnie też znaleźć odpowiednią motywację czyli nagradzać drobnymi rzeczami za osiągnięte sukcesu np wyjściem na basen itp.