Jak zwalczyć lenistwo?

1 odpowiedzi
Od kiedy skończyłam gimnazjum nic mi się nie chce. Aktualnie jestem w liceum i miałam zamiar się wziąć do nauki, ale nie wiem jak. Kiedy zaczynam się uczyć, nagle mi przychodzą do głowy inne pomysły na wykorzystanie tego czasu, a gdy już się uczę, wszystko zaczyna mnie rozpraszać. Chciałbym móc się wreszcie zmobilizować do nauki, ale lenistwo jest ode mnie silniejsze. Jak to zwalczyć?
Witam Panią.
Odwlekanie wykonania zadań pomimo dysponowania możliwościami ich realizacji, to zjawisko dość powszechne, które zaliczamy do dysfunkcji funkcjonowania w organizacji. Angażowanie się w czynności zastępcze jest jedną ze strategii radzenia sobie ze stresem (tzw. styl unikający). Pozostałe dwa style to styl skoncentrowany na emocjach oraz na zadaniu. Oczywiście najkorzystniejsza jest strategia zorientowana na realizację zadania. To do czego zachęcam, to osobista refleksja nad tym z jakiego powodu ważne jest dla Pani to, by mieć dobre osiągnięcia w nauce. (Pozwoli to ustalić listę motywów i wartości dla Pani ważnych). Na ile wierzy Pani w to, że jest w stanie zrealizować cel. Co takiego musiałoby się zdarzyć, by uwierzyć w to odrobinę bardziej niż obecnie. Proszę spróbować przypomnieć sobie sytuacje, w których Pani działanie okazało się być skuteczne. Co było dla Pani w tym czasie pomocne? Konkretnie jakie umiejętności - jakimi Pani dysponuje – wykorzystała Pani w tej sytuacji.
Poniżej przedstawiam kilka praktycznych porad:
- podziel zadania na mniejsze fragmenty, realnie określ termin ich wykonania
- realizację zadania - jeśli to możliwe - zacznij od zadań najcięższych, najtrudniejszych.
- ogranicz wpływ czynników rozpraszających uwagę
- zorganizuj warunki pracy, by była ona dla Ciebie atrakcyjna
- zadbaj o kondycję psychofizyczną (sen, aktywność fizyczna, przyjemności, nagradzanie się za realizację poszczególnych etapów).

Jedną z metod wykorzystywanych przez specjalistów w obszarze budowania wewnętrznej motywacji do zmiany jest prowadzenie rozmowy w konwencji Dialogu Motywującego. Być może warto rozważyć wsparcie również i w takiej formie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Emilia Sokołowska-Malec
psycholog, certyfikowany specjalista terapii uzależnień.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.