Jak zmniejszyć szkodliwość i dyskomfort chemioterapii !

4 odpowiedzi
Dzieńdobry, moja mama bedzie miała dziś lub jutro chemioterapię. Czy jest coś co mogę kupić poza lekami osłonowymi wydawanymi standardowo w szpitalu aby zmniejszyć szkodliwość terapii i dyskomfort z nią związany? Jedyne czego udało mi się doszukać to, że imbir i czosnek zmniejszają nudności. Znalazłem także informacje o "uwrażliwieniu" komórek nowotworych po podaniu kwertycyny i resveratolu ale nie czuję się kompetentny do podjęcia docyzji o podaniu ich mamie. Bardzo proszę o wszelką pomoc.
Droga Pani
Tolerancja leczenia chemicznego jest zależna od schematu leczenia i przede wszystkim bardzo osobniczo zmienna. Tak więc trudno "na wyrost" coś mądrego zaproponować. Na dobrą sprawę nie wiemy czy jakiekolwiek objawy niepożądane w ogóle wystąpią. Najlepszą drogą jest dobry kontakt z lekarzem prowadzącym. Nie eksperymentował bym z niesprawdzonymi preparatami. Proszę mi wierzyć: leczeniem systemowym w naszym kraju zajmują się specjaliści z najwyższej półki. Ponadto na szczęście dysponujemy w Polsce pełną gamą leków wspomagających w trakcie chemioterapii i jeżeli będą one u Mamy potrzebne lekarz prowadzący na pewno je zastosuje. Powodzenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Działania niepożądane chemioterapii zależą od rodzaju zastosowanych leków.Każdy ma określony profil toksyczności. Najczęstszym oroblemem są mdłości i wymioty w trakcie i kilka dni po leczeniu.Imbir może działać wspomagająco ale z reguły trzeba stosować silne leki przeciwwymiotne (na receptę). Warto zadbać o dobrą dietę bogatą w żelazo (leczenie niedokrwistości). Inne preparaty zależnie od objawów ubocznych.BD
Szanowny Panie, wszystko zależy od wyników badań krwi, które pokażą reakcje organizmu na leczenie adiuwantowe. Wszelkie korekcje leczenia należy prowadzić na bieżąco. Pozdrawiam i zapraszam.
Szanowny Panie,

Jako chirurg-onkolog nie czuję się do końca kompetentny w zupełnie odrębnej dziedzinie leczenia nowotworów, jaką jest chemioterapia. Wydaje mi się, że Pańskie pytania powinny być skierowane do chemioterapeuty. Bardzo cenię sobie w tej dziedzinie pana dr. Marcina Bojo, do którego kontakt mogę podać: 696.767626.

Łączę życzenia pomyślnego leczenia dla Mamy.
Z poważaniem

dr Michał Lewandowicz

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.