Jak zdrowo przytyć?

12 odpowiedzi
Witam,. 19 lat kobieta wzrost 170 cm. waga miedzy 44kg a 45,5 od dziecka jestem "chuda" i zawsze miałam niedowagę. Aczkolwiek jeśli dobrze pamiętam w gimnazjum wynosiła ona między 48kg na 168cm. W mojej rodzinie są same szczupłe osoby (ale nie chude... ). Nie stosuje głodówek! Nie unikam słodyczy! W tym roku także miałam idiopatyczne OZT i stosowałam dietę trzustkową, ale przez krótki czas. W tamtym czasie schudłam do obecnej wagi i nie mogę przytyć. Czy to może być z powodu trzustki....? Aktualnie jest dobrze i minęło ponad pół roku od OZT. Prowadzę aktywny tryb życia (aczkolwiek zrezygnowałam z biegania i zastępuje spacerem). Jem częściej i więcej bez rezultatu. Nie pije alkoholu i nie palę! Proszę o wskazówki, by móc przytyć.
Dzień dobry!

Pani choroba mogła spowodować spadek masy ciała. Aby przytyć zalecana jest dieta o nadwyżce kalorycznej - należałoby wyliczyć Pani zapotrzebowanie energetyczne i zastosować jadłospis o zwiększonej podaży kalorii. Ważne jest, aby miała Pani jadłospis dostosowany do swojej choroby - przy OZT stosuje się 3 etapy diety, jadłospis powinien zawierać obniżoną zawartość tłuszczu wyliczoną ściśle pod Pani zapotrzebowanie. Zapraszam na wizytę w gabinecie lub on-line w celu ustalenia odpowiedniego jadłospisu.

Pozdrawiam,
Magdalena Oleś
slimfood.pl
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam. Ciężko mi odpowiedzieć na Pani pytania nie znając trybu życia, stylu odżywiania oraz wyników badań. Może stosuje Pani za niskoenergetyczną dietę w stosunku do aktywności fizycznej. Proszę zrobić badania krwi (morfologię), ferrytynę, badania hormonów tarczycy, aby wykluczyć nadczynność tarczycy, ewentualnie wchłanialność jelit lub nietolerancje pokarmowe. Zapraszam na konsultacje po wywiadzie żywieniowym i zdrowotnym będę mogła zaproponować konkretne zmiany i badania.
Pozdrawiam,
Magdalena Maławska
Pani niska masa ciała może być powiązana z incydentami OZT. W takim wypadku byłoby istotne aby była Pani skierowana na badanie EUS, które umożliwia obrazowanie ściany przewodu pokarmowego i narządów przylegających do przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz odbytnicy. Dodatkowo, należałoby wykonać kontrolną morfologię oraz oznaczyć stężenie glukozy i insuliny.
Na podstawie dokładnego wywiadu żywieniowo-chorobowego oraz na podstawie przedstawionych wyników badań z większą precyzją będzie można dobrać prawidłowy model żywienia.
W ramach konsultacji zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam,
Dietetyk, mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado
Bez dokładnego wywiadu żywieniowego trudno obiektywnie stwierdzić, czy spożywa Pani wystarczającą ilość kalorii, aby przybierać na wadze. Na początek można jednak spróbować jeść dużo produktów mącznych: pierogów, naleśników, kopytek, klusek śląskich i oczywiście wszystkie kasze. Pozdrawiam
Na pewno warto byłoby włączyć do diety produkty o wysokiej gęstości kalorycznej, ale również zwiększyć ilość posiłków. Serdecznie zapraszam na konsultację, udzielę wszystkich niezbędnych informacji. Pozdrawiam
Nie można jednoznacznie powiedzieć co zrobić żeby przytyć zwłaszcza w twoim wieku.
przyczyn może byc wiele od złej gospodarki hormonalnej po pasożyty.
Dodatkowo może jeszcze organizm jest w stanie rozwoju fizycznego.
Mogą być błędy żywieniowe itp.
Bez odpowiedniego wywiadu i ewentualnych badań oraz osobistej wizyty chyba żaden odpowiedzialny dietetyk nie przekaże drogą internetową wiarygodnych zaleceń.
Witam, aby zdrowo przytyć należy dostarczyć organizmowi wyższą wartość kaloryczną aniżeli wynika to z zapotrzebowania energetycznego. Należy odpowiednio skomponować posiłki zapewniając organizmowi wszystkie składniki odżywcze. Nie objadać się słodyczami czy posiłkami typu fast food. Posiłki należy jadać często, co 2-3 godziny, proszę również przeanalizować aktywność fizyczną (może jest zbyt intensywna względem dostarczanej kaloryczności).
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
W tym przypadku ważne jest aby obliczyć Pani zapotrzebowanie kaloryczne i przeanalizować dzienniczek żywieniowy. Na tej podstawie będę mogła sformułować dla Pani wskazówki.
Pozdrawiam,
Angelika Korcz.
Witam,
Jako pierwszy krok polecam wizytę i przeanalizowanie Pani obecnego sposobu żywienia przez dietetyka pod kątem wartości kalorycznej, zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów a w tym cukrów prostych. Może się okazać, że Pani dieta nie jest wystarczająco odżywcza. Jeśli problem nie leży tutaj, należy sprawdzić obecne funkcjonowanie trzustki- to ona odpowiada za trawienie pokarmów, a incydenty OZT mogą powodować osłabienie narządu i samego procesu trawienia. Dietetyk może wskazać jakie badania laboratoryjne należałoby wykonać. Może będzie również potrzebna wizyta u gastroenterologa. Polecam również wykonania badania przesiewowego w kierunku celiakii, gdyż choroba ta nie zawsze występuje z pełną gamą objawów, a jej konsekwencją jest zmniejszenie powierzchni kosmków jelitowych, a co za tym idzie upośledzenie wchłaniania w jelitach, co z kolei wiąże się często z utratą masy ciała lub niemożnością do jej przybrania.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Walus
Dzień dobry,
OTZ nasila katabolizm, dlatego utrata masy ciała jest typowa dla tej choroby. Powinna się Pani zgłosić do dietetyka, aby ułożył Pani spersonalizowany jadłospis. Gdzieś musi Pani popełniać błąd w swoim żywieniu. Niestety bez szczegółowych informacji (co dokładnie Pani zjada) ciężko cokolwiek doradzić.
Witam. Na początek proszę wykonać badania laboratoryjne tj morfologia, białko całkowite, tsh, poziom cukru, poziom kortyzolu, prolaktyna. Jeśli badania będą ok warto zastanowić się nad przekonaniami obrazu siebie. Czy dieta jest zbilansowana i dostarcza wszystkich potrzebnych składników? Czy lubi Pani siebie w obecnej wersji? Jeśli nie to dlaczego? Z biegania nie rezygnowałabym. Aktywność fizyczna jest zdrowa nie tylko dla ciała ale również dla dobrego samopoczucia psychicznego. Zapraszam na konsultację psychodietetyczną również on line lub telefon Katarzyna Surowiec psychodietetyk Fabryka Zdrowych Nawyków
Tak na ślepo ciężko cokolwiek napisać. Polecam wizytę u dietetyka, on przeprowadzi dokładnie wywiad lekarski. Można też przynieść wyniki badań lekarskich bądź interpretacje lekarza prowadzącego. Taki objaw może mieć liczne podłoża patologiczne, przez Internet nie da się tego rozwiązać.