Jak zapobiegać bólom pleców przy siedzącej pracy?

5 odpowiedzi
Od kilku lat pracuje w dużej firmie prawniczej. Moja praca polega głównie na siedzeniu przy biurku. Ostatnio słyszałam od koleżanek, że aby zapobiegać bólowi pleców i innym zwyrodnieniom powodowanym przez ten rodzaj pracy warto zapisać się na fizjoterapie. Chciałam się dowiedzieć czy to prawda i czym należy się kierować przy wyborze fizjoterapeuty?
W twojej sytuacji warto brać akupresurę lub masaż leczniczy kilka zabiegów i ocenisz jaką poprawkę twojego zdrowia.

Witam, nie do końca jest to prawda gdyż aby zapobiegać objawom lub zmianom wtórnym raczej powinniśmy unikać przeciążeń czyli w tym momencie długich pozycji statycznych (pozycja siedząca za biurkiem), stresu. Wiadomo jednak, że w dzisiejszym czasach takie rady nie pomagają. Każdy z nas dużo pracuje i często nie możemy sobie pozwolić na mniejszą ilość pracy w ciągu dnia. Dlatego często ratujemy się wizytami u specjalistów gdzie poddajemy się różnym zabiegom lub ćwiczeniom.
Sytuacja, o której Pani pisze tyczy się profilaktyki. Bardzo fajnie, że Pani o tym myśli. U nas w Polsce kwestia profilaktyki jest w dalszym ciągu mocno zaniedbywana. Nie dbamy o nasze ciało i niszczymy je na różne sposoby. W tym momencie faktycznie można dojść do następującej konkluzji: dużo pracy = dużo regeneracji i tą regeneracją może być właśnie wizyta u fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam :) Dziękuję za pytanie.

Zwyrodnienia stawów są skutkiem niewłaściwego poruszania się, przyjmowania niekorzystnych dla stawów i mięśni pozycji czy urazów. Siedzenie (szczególnie przedłużające się w niekorzystnej pozycji dla kręgosłupa i stawów) jak najbardziej predysponuje Pana do wystąpienia dolegliwości bólowych. Ból jest ostatnim dzwonkiem alarmowym, aby wybrać się do fizjoterapeuty.

Przy wyborze fizjoterapeuty proszę pytać czy dany specjalista jest zaznajomiony z umiejętnościami odtwarzania oraz nauki poprawnych wzorców ruchowych.

W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu prywatnego.

Pozdrawiam
Łukasz Kaleńczuk
Profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania dolegliwościom bólowych i dysfunkcji kręgosłupa. Ważne, by utrzymywać prawidłową postawę, zarówno w czasie pracy, jak i wypoczynku. Należy także pamiętać o gimnastyce wzmacniającej całe ciało.
Zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego mogą być spowodowane długotrwałym przyjmowaniem pozycji statycznych, małą ilością ruchu czy też obecnym stresem. Proponowałabym zadbać przede wszystkim o: stanowisko pracy (odpowiednio rozmieszczone sprzęty m.in. komputer, prawidłowo dobrane siedzisko), przerwy od pozycji siedzacej (zmianę pozycji ciała), krótką gimnastykę.
W związku z powyższym warto zadbać o edukację ruchową pod okiem specjalisty. Przy wyborze fizjoterapuety warto kierować się jego doświadczeniem w pracy.
Aktywność fizyczna uchroni Panią przed bólem. Jeśli nie ma Pani w tej chwili żadnych objawów to fizjoterapeuta może najwyżej na podstawie testów funkcjonalnych znaleźć słabe strony Pani narządu ruchu i zalecić najlepsze ćwiczenia. Wybierając fizjoterapeutę proszę kierować się pozytywnymi opiniami znajomych, którzy korzystali z usług fizjoterapeutycznych oraz wykształceniem (terapia manualna + REHA kurs, Medyczny Trening Terapeutyczny lub trening funkcjonalny).