Jak wyleczyć depresję poporodową?

9 odpowiedzi
Jak mogę wyleczyć depresje poporodową? Jestem kilka tygodni po urodzeniu. Przez to nie potrafię kochać swojego nowo narodzonego dziecka. Odczuwam także do siebie wielką niechęć. Gdy patrzę w lustro to mam ochotę sobie coś zrobić. Mój wygląd po ciąży mnie przytłacza.
Witam serdecznie,
Wskazuje Pani kilka objawów mogących wskazywać na depresję poporodową, jednak także na powszechnie nazywany „baby blues”, czyli przygnębienie poporodowe. Jest to stan charakteryzujacy się czasowym obniżeniem nastroju spowodowanym reakcją hormonalną organizmu na poród. Nie podaje Pani ile dokładnie minęło od porodu, a to akurat kluczowe do ewentualnej diagnozy. Objawy bowiem „Baby Blues” mogą się odrazu pojawić po porodzie, ale trwać nawet do 6 tygodni po nim. Ciało kobiety bowiem próbuje dostosować się do nowej sytuacji „ bez dziecka” w brzuszku, co bezpośrednio wpływa na wahania hormonalne i właśnie zaburzenia nastroju.
Główne objawy "Baby Blues" to opisywane przez Panią obniżenie nastroju, utrata zainteresowania dzieckiem, wynikająca też ze zmęczenia i niewyspania, może też wahać w drugą stronę i objawiać się pobudzeniem, wzmożoną aktywnością albo też zaburzeniami lękowymi. Stan ten powinien ustąpić samoistnie i nie wymaga leczenia środkami farmakologicznymi.
Jeżeli jednak Pani stan utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni to warto udać się do psychiatry celem sprawdzenia czy stan ten nie przekształcił się właśnie w depresję poporodową, o której Pani pisze. Depresja poporodowa bowiem może rozpocząć się znacznie później niż „Baby Blues”, a nieleczona trwać długo lub przekształcić się w depresję endogenną. Przy takiej diagnozie więc może potrzebne być już wsparcie środkami farmakologicznymi. Rozpoznanie samej depresji należy do lekarza psychiatry.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna. Jeżeli jednak chciałaby Pani porozmawiać i doprecyzować opisaną sytuację to zapraszam serdecznie na pierwsze bezpłatne spotkanie, aby móc dokładniej omówić szczegóły.
Serdecznie pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Proszę Pani depresja jest chorobą i do jej leczenia wskazany jest kontakt ze specjalistą lekarzem + psychoterapia. Tak mogę odpowiedzieć najkrócej. To Co Pani przeżywa jest dla Pani dużym obciążeniem psychicznym i bardzo dużym znaczeniem jest na tym etapie wsparcie Pani bliskich, zarówno w kwestiach opieki nad dzieckiem, i wsparciem dla Pani. Opieka nad małym dzieckiem wymaga zaangażowania i wiąże się z niewyspaniem, zmęczeniem. Ma Pani prawo tak się czuć. Od strony medycznej bardzo wiele zmian hormonalnych zachodzi w organizmie kobiety przed porodem i po porodzie. Jest to naturalne, natomiast każdy jest inny, niepowtarzalny i wyjątkowy, stąd na swój indywidualny sposób przechodzi i przeżywa ten okres w swoim życiu. Duży wpływ na to mogą mieć sytuacja życiowa, i doświadczenia własne z całego życia. Dlatego chcąc zadbać o samą siebie warto zwrócić się o pomoc do specjalisty i dać sobie pomóc.
Witam. To trudny czas połogu. Zmienia się wszystko-umiejętność wchodzenia w triadę czyli życie teraz już we troje to duże wyzwanie. Być może Pani stan wynika z niezaspokojonych oczekiwań np co do wyglądu i zachowania dziecka. Największa trudność to nauka porozumiewania się z dzieckiem, które nie jest wstanie inaczej się komunikować jak tylko poprzez płacz. Trudno jest mi odpowiedzieć z czego konkretnie może wynikać Pani nastrój. Być może to pewnego rodzaju lęk przed nieznanym,trudność w zaakceptowaniu zmiany zarówno w obszaru struktury rodziny jak i własnego ciała. Żeby lepiej przyjrzeć się powodom należałoby odpowiedzieć sobie na kilka pytań ; np jakie były oczekiwania? jak zreagowałą rodzina na pojawienie się Pani dziecka? Czy była to chciana ciąża? Jaka jest rola ojca? jakie sama ma pani doświadczenia w byciu c,orką swoich rodziców....jest wiele pytań...leczenie tego rodzaju depresji to uzyskanie pewnej świadomości co jest konkretnie przyczyną ? Zmierzenie się z oczekiwaniami a realnością.
Witam Panią,
Treści zawarte w Pani pytaniu brzmią niepokojąco. Szczególnie zaniepokoiło mnie zdanie napisane przez Panią: „Gdy patrzę w lustro to mam ochotę sobie coś zrobić”.
Badania naukowe pokazują nierealistyczne oczekiwania kobiet cierpiących na depresję poporodową wobec siebie samych. Często chcą być idealnymi matkami, żonami i dbać o rozwój zawodowy. Stawiają sobie tak wygórowane oczekiwanie, że sprostanie nim nie jest możliwe. W wyniku czego czują się jeszcze gorzej. Być może jest tak również w Pani przypadku.
Rekomenduję Pani skorzystanie z porady lekarza psychiatry oraz udanie się po pomoc do psychoterapeuty indywidualnego. W przypadku ciężkich stanów depresyjnych istnieje konieczność skorzystania z farmakoterapii lub innych form leczenia medycznego natomiast może okazać się, że psychoterapia indywidualna jest wystarczająca w poradzeniu sobie z depresją poporodową, co zazwyczaj się zdarza w przypadkach lekkich stanów depresyjnych.
Psychoterapię indywidualną stosuje się jako formę leczenie w pierwszej konieczności z uwagi na laktację. Natomiast przypadek każdej kobiety jest inny więc powinien być przeanalizowany przez lekarza wraz z zainteresowaną kobietą pod kątem obciążeń i korzyści z danego sposobu leczenia. Warto wiedzieć, że istnieją już leki antydepresyjne nowej generacji, które są przepisywane kobietom cierpiącym na depresję poporodową.
Pozdrawiam
Agnieszka Lorek-Groniewska
Witam serdecznie, temat depresji poporodowej - może wskazywać na wiele wcześniejszych aspektów życia kobiety. Jeśli chodzi o wygląd po ciąży, wiadomo, jest zmieniony, ale czy wcześniej Pani akceptowała swój wygląd. Ważniejszy temat - to miłość do dziecka, to jest kluczowe, zarówno dla Pani jak i dla dziecka, Serdecznie zapraszam,
Witam, trudności z akceptowaniem swojego ciała po ciąży zdarzają się często, jednak gdy towarzyszy temu niechęć do siebie, deprecjonowanie własnej osoby oraz niechęć do dziecka warto skontaktować się ze specjalistą (psychologiem lub terapeutą). Po porodzie dużą rolę odgrywają zmiany hormonalne, na które nakłada się cały szereg innych zmian związanych z przyjściem na świat dziecka, nie na wszystkie możemy się przygotować. W Pani przypadku myślenie związane z wyglądem "po ciąży" , generuje wiele nieprzyjemnych emocji, odsuwa Panią od samej siebie i od dziecka. Proponuję udać się do terapeuty, aby przerwać błędne koło negatywnego postrzegania siebie. Pozdrawiam. A. J
To bardzo duże i ważne wyzwanie dla kobiety. Proszę nie lekceważyć tych objawów i o ile tylko to możliwe, a ma Pani z kim zostawić dziecko, udać się na konsultację psychologiczną, na której uzyska Pani wsparcie oraz kierunkowskazy. Serdecznie zapraszam!
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Depresję poporodową leczy się tak samo jak każdą depresję, psychoterapią i ew. lekami. Psychoterapia wymaga trochę czasu, więc trzeba pomyśleć o opiece nad dzieckiem, jednak już sam fakt wyjścia z domu po porodzie ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Serdecznie pozdrawiam.
Droga Pani. Charakterystyczne dla depresji po porodzie są m.in. takie objawy jak: zaburzenia snu i łaknienia, poczucie niekompetencji i brak odczuwania radości w kontaktach z dzieckiem. Depresja poporodowa czasami mylona jest z tzw. baby bluesem, który ma łagodniejszy przebieg i krótszy czas trwania, do około 6- 8 tygodni tj. do mniej wiecej zakończenia okresu połogu. Charakteryzuje się w szczególności niepokojem o dziecko i niepewnoścą, czy sprosta się nowej roli. Mama doświadcza uczucia smutku. Może być płaczliwa ale z reguły nie ma zaburzeń snu, łaknienia. Nie towarzyszą jej myśli samobójcze. Potrafi także utrzymywać kontakt z dzieckiem.
W sytuacji, kiedy odczuwa Pani niepokój, silne emocje, ma Pani trudności w codziennym funkcjonowaniu dobrze byłoby skonsultować się ze specjalistą i określić Pani problem oraz zaplanować wspólnie najefektywniejszą formę pomocy i wsparcia dla Pani. Objawy, które Pani opisuje mogą, ale nie muszą świadczyć o depresji poporodowej.