Jak wyglada terapia osob wykorzystywanych w dzieciństwie? Na czym polega? Bardzo sie boje podjac lec

5 odpowiedzi
Jak wyglada terapia osob wykorzystywanych w dzieciństwie? Na czym polega? Bardzo sie boje podjac leczenia...
Witam serdecznie.
Na wstępie zaznaczę, że nie wiem o jakie wykorzystywanie chodzi. Do odpowiedzi przyjmę, że interesuje Pana/Panią temat wykorzystywania seksualnego.
Drogi wychodzenia z traumy molestowania są różne. Najważniejsze to przerwać milczenie i zdjąć z siebie tajemnicę, którą się nosiło czasem przez lata.
Można korzystać z formy grupowej psychoterapii lub grupy wsparcia. Pomaga to odczarować , że tylko ja zostałam/zostałem wykorzystany. Sama rozmowa z osobami o wspólnym doświadczeniu może być lecząca.
Zarówno na psychoterapii grupowej czy indywidualnej oczywiście wraca się do momentów trudnych. Nie robi się to jednak nigdy w sposób gwałtowny, ale zawsze wtedy gdy klient/klientka jest już na to gotowa. Pozwala to na domknięcie traumy oraz pójścia dalej bez zbędnego balastu. Na psychoterapii podejmuje się także tematy dotyczące wpływu na obecne funkcjonowanie, jakie miało to wydarzenie. Osoby molestowane często czują lęk, mają poczucie winy i czują się w pewien sposób napiętnowane. Praca z tematem molestowania wymaga delikatności, ale też zdecydowania. Zarówno ze strony klienta jak i terapeuty. Rozumiem, że boi się Pan/Pani przechodzenia przez proces terapeutyczy i jest to zupełnie naturalne. Proszę jednak zauważyć, że pierwszy krok został zrobiony. Zadaje Pan/Pani pytania i zaczyna szukać pomocy. Życzę powodzenia !

Terapia polega na opowiadaniu o swoim problemie, o swoim bólu. Często poczucie bycia wysłuchaną/wysłuchanym daje ogromną ulgę w cierpieniu i siłę do zmiany. Psychoterapia, która pomaga, to taka, w której mamy dobrą relację z psychoterapeut(k)ą, dzięki czemu stajemy się mocniejsze/mocniejsi. Czując lęk przed podjęciem leczenia, może warto zajrzeć najpierw do lektury. Jest sporo książek, które pomogą zobaczyć, jak inni sobie poradzili z traumą.
Decydując się na terapię, nie od razu, tj. nie na pierwszej sesji mówimy o np. wykorzystaniu, ponieważ nie mamy jeszcze wytworzonej więzi z terapeutą. Z czasem zaufanie przyjdzie, a wtedy także odwaga, by się zwierzyć do końca.
Witam serdecznie,
obok różnego rodzaju psychoterapii, już częściowo wymienionej powyżej można także zastosować z dużym powodzeniem metody hipnoterapeutyczne.
Jednak proszę pamiętać, że psychika każdego człowieka jest inna więc przykładanie do niej tej samej miarki jest błędne.
Pozdrawiam
Witam, bardzo ogólnie mówiąc terapia polega na "obgadania" traumy. Mówienie o traumie z czasem i stopniowo ściąga z osoby jej ciężar. Przy okazji pracy z traumą omawiane są też inne trudności, które ona za sobą niesie. Strach przed podjęciem leczenia jest zrozumiały, jednak należy pamiętać, że im wcześniej się go podejmie tym szybciej można ulżyć cierpieniu a trauma pozostawia mniejsze spustoszenie w życiu psychicznym.
Życzę dużo siły i odwagi.
Pozdrawiam, Paulina Stelmachowska
Psychoterapia polega na rozmowie. Psychoterapia indywidualna to rozmowa w cztery oczy z odpowiednio przygotowaną (wyszkoloną) osobą, którą obowiązuje tajemnica. Proszę się zastanowić czego się Pan/Pani boi? Oceny? Odrzucenia? Terapeuta powinien być wspierający i nie oceniać. Być może ten lęk przetrwał jeszcze z dzieciństwa, z czasów kiedy te trudne sytuacje miały miejsce. Dziecko boi się i wstydzi bo nie rozumie dlaczego je takie coś spotyka i szuka przyczyny w sobie. Wstyd wiąże się z poczuciem winy - może to ja zrobiłem coś źle - myśli maluch. Strach wynika z tego, że dorosły, który powinien opiekować się dzieckiem jest agresorem i atakuje je, a dziecko nie wie, jak to się skończy. Ale człowiek po terapii będzie mógł spojrzeć na tę sytuację z pewnym dystansem, wyzbyć się tych trudnych emocji. Serdecznie pozdrawiam.