Jak rozmawiać z osobą u której zdiagnozowano zespół urojeniowy? Jak przekonać że jest chora? Jak wyj

3 odpowiedzi
Jak rozmawiać z osobą u której zdiagnozowano zespół urojeniowy? Jak przekonać że jest chora? Jak wyjaśnić że to co mówi jest nie prawda?
Witam. Problem polega na tym, ze jeśli ktoś ma urojenia to jest głęboko przekonany, ze to prawda. Jeśli to jest bliska osoba to być może warto poszukać wsparcia dlaa siebie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Rozumiem, że jeśli bliska Pani/Panu osoba ma postawioną diagnozę zespołu urojeniowego - to jest pod opieką lekarza psychiatry.
Urojenia „ mają „to do siebie, że są odczuwane jako realność . To co w tej sytuacji może Pan/Pani zrobić to wspierać i motywować bliska osobę do leczenia( wizyty u psychiatry, branie leków ). Warto przy tym zadbać o siebie i poszukać wsparcia: np u specjalisty przyjmującego w okolicy lub w Instytucji typu Ośrodek Inerwencji Kryzysowej ( bezpłatna pomoc).
Życzę dobrego dnia.
Anna Schulz
Witam, osoba z takim rozpoznaniem powinna być leczona farmakologicznie( jeżeli nie chce przyjmować leków, warto rozważyć leczenie w trybie stacjonarnym), po czasie można też włączyć psychoterapię. Dopiero gdy objawy (halucynacje, urojenia) zmniejszą się i osoba potrafi bardziej krytycznie spojrzeć na swoje wcześniejsze zachowanie, prowadzący specjalista- lekarz lub psychoterapeuta przeprowadza z osobą chorą psychoedukację. Taka psychoedukacja jest wskazana również dla osób z najbliższego otoczenia, zachęcam by Pani/Pan z niej skorzystał(a). Proszę pamiętać, że w wyniku przeżywanego stresu objawy u chorego mogą nasilać się, więc staramy się nie prowokować sytuacji stresujących. Osoba, która ma urojenia i halucynacje jest przekonana o tym, że są one prawdziwe, dlatego rozmowa polegająca na uświadomieniu, że to nie jest prawda, nie ma sensu, co więcej może wzmagać niepokój, stres, a w konsekwencji nasilać niepożądane objawy. Jedyne co można zrobić to wysłuchać jakie chory ma przekonania i dyskutować nt treści tych przekonań na różne sposoby, by pokazać alternatywne sposoby interpretacji. Jest to jednak bardzo żmudne zadanie, wymaga dużo cierpliwości i umiejętności. Życzę powodzenia :)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.