Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?

1 odpowiedzi
Myślę, że niebawem wybiorę się z moją córką do psychologa. Ma problemy z rówieśnikami. Z tego co wiem na pierwszą wizytę idzie sam rodzic, dopiero później przyprowadza dziecko. Zastanawiam się czy ja, jako mama powinnam się jakoś przygotować do tej wizyty? Co zastanawia mnie jeszcze bardziej, co ja mam powiedzieć mojemu dziecku? Jak je przygotować?
Często pierwszej wizycie u psychologa towarzyszą różne emocje, skrępowanie i obawy – jest to normalne , większość z nas obawia się rzeczy nieznanych. Tyczy się to zarówno dorosłych jak i dzieci.
Do konsultacji z psychologiem nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać. Warto jednak przypomnieć sobie kilka kwestii z historii rozwoju dziecka. Bardzo prawdopodobne jest, że padną pytania dotyczące przebiegu ciąży, porodu, parametrów urodzeniowych dziecka (waga, długość, liczba pkt w skali Apgar), czasu kiedy dziecko zaczęło siadać, mówić, chodzić oraz pytania dotyczące stanu zdrowa dziecka aktualnie i w przeszłości. Dobrze jest też zastanowić się nad tym co w dziecku niepokoi nas najbardziej oraz jaki jest cel wizyty u psychologa i nasze oczekiwania. Opowiadanie o swoich lub dziecka problemach nowo poznanej osobie może być trudne. Pamiętając jednak o tym, że nadrzędnym celem jest dobro dziecka, zachęcałabym do otwartości i pełnej szczerości.
Jeśli chodzi o przygotowanie dziecka do wizyty, to najważniejsze aby rozmawiać o tym z dzieckiem szczerze i nie oszukiwać go. Należy z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować córkę gdzie i kiedy się wybieracie, oraz powiedzieć jak może przebiegać spotkanie z psychologiem. Nie podała Pani wieku córki, natomiast treść komunikatu trzeba dostosować do wieku dziecka. Jeśli jest to przedszkolak można powiedzieć np. „ W czwartek po południu jak wrócisz ze szkoły to chciałabym abyśmy poszły do poradni/gabinetu gdzie spotka się z tobą pani/pan psycholog, która/y chciałaby Ciebie trochę poznać, dlatego będzie Cię pytała o różne rzeczy. Będziesz mogła się tam pobawić, porysować i pograć w różne gry.” Starsze dzieci należy zapewnić o naszych dobrych intencjach można wtedy powiedzieć, że pani psycholog pomaga dzieciom w rozwiązywaniu różnych trudności, może będzie miała jakiś pomysł jak poradzić sobie z twoim zmartwieniem (tu możemy też nazwać problem dziecka np. zasypianiem, moczeniem się, kontrolą złości, kłopotami w szkole itp.). Przestrzegam przed obciążaniem dziecka poczuciem winy i wysyłaniem dziecka do specjalisty „za karę”. Nie wolno mówić do dziecka nic w stylu „ Nie mam już do ciebie siły, nie mogę już sobie z tobą poradzić, musimy iść do psychologa”, „Uprzedzałam cię, że jeśli dalej tak się będziesz zachowywał to trafisz w końcu do psychologa”.
Inną kwestią, którą warto też poruszyć jest fakt, że dzieci często „zarażają się” zdenerwowaniem i obawami rodziców związanymi z wizytą u specjalisty, dlatego warto aby rodzic o swoich emocjach powiedział na wstępnej konsultacji. Wyrażenie swoich obaw pomoże w późniejszej spokojnej rozmowie z dzieckiem. Niekiedy uczucia dorosłych (np. wstyd i lęk, związany z zachowaniem dziecka) mogą powodować, że rodzice mówią do dziecka „masz być grzeczne w gabinecie u psychologa” lub „masz się tam dobrze zachowywać”. Takie komunikaty dezorientują dziecko, wzbudzają w nim lęk oraz utrudniają kontakt z terapeutą i właściwą diagnozę problemów.