Jak pomóc dziecku, które wypowiada jedynie pojedyncze słowa?

7 odpowiedzi
Witam. Mój 4-letni syn prawie wcale nie mówi. Wypowiada kilka pojedynczych słów mama”, tata” ”daj”. Wszystkie badania neurologiczne oraz badania słuchu wyszły prawidłowe. W tym roku idzie do przedszkola, czy sobie poradzi? Czy towarzystwo innych dzieci może mu pomóc?
Dzień dobry. Pobyt w przedszkolu i kontakt z innymi dziećmi może być dla Pani synka korzystny. Bardzo ważne jest jednak zdiagnozowanie przyczyn opóźnień w rozwoju mowy i podjęcie intensywnej terapii. Jeśli w przedszkolu jest logopeda warto postarać się o terapię w placówce. Gdy dziecko nie mówi lub mówi bardzo mało ma ograniczone możliwości zakomunikowania własnych potrzeb, co w sytuacji przedszkola (bo w domu Pani pewnie rozumie synka "bez słów") może powodować frustrację i zachowania agresywne lub wycofanie się z kontaktów (choć oczywiście nie zawsze tak się dzieje). Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. :-)

W powyższej sprawie należy skontaktować się z logopedą.
Witam. Dzieci nie rozwijają się równomierne. Każdy człowiek jest inny i każdy swoim indywidualnym rytmem pokonuje kolejne etapy rozwoju. W innym miesiącu siada, chodzi, mówi, czyta itd. Proponuję jednak zwrócić się o pomoc do specjalisty – neurologopedy ,logopedy lub psychologa dziecięcego. Trudno jest mi się odnieść do pytania o kontakt z rówieśnikami w przedszkolu ( zachowania syna mogą być różne). Ważne aby zakomunikować o trudnościach dziecka wychowawcy grupy w placówce przedszkolnej Pozdrawiam serdecznie. Magdalena Rakowska-Mikucka
Dzień dobry,
niewątpliwie przedszkole i towarzystwo innych dzieci wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Jednak sytuacja o której Pani pisze nieco mnie niepokoi, gdyż w wieku 4 lat dziecko powinno już swobodnie komunikować się za pomocą zdań z otoczeniem. To bardzo dobra wiadomość, że przeprowadzone dotychczas badania mają wynik prawidłowy. W mojej opinii powinna Pani umówić Synka na konsultację do neurologopedy, ponieważ stan o którym Pani pisze może wskazywać na opóźniony rozwój mowy lub inne problemy komunikacyjne. Neurologopeda posiada wachlarz metod wspomagających rozwój zarówno psychomotoryczny jak i komunikację werbalną dziecka. Pozwoli to na lepszy, pełniejszy i prawidłowy rozwój dziecka w każdej jego sferze oraz zapobiegnie ewentualnym trudnościom szkolnym, a także wspomoże je w relacjach społecznych.
Znaczne zaburzenia mowy wymagają pełnej diagnostyki w tym m.in. badanie słuchu, badanie psychologiczne, neurologiczne (EEG), logopedyczne, fizjoterapeutyczne, diagnoza SI, badania flory bakteryjnej i alergii pokarmowych i inne. Niestety nie znam dziecka i jego możliwości, więc nie mogę stwierdzić czy grupa rówieśników będzie miała pozytywny wpływ na jego rozwój mowy. Radzę pogłębić diagnostykę i rozpocząć odpowiednio zaplanowaną terapię.
dziecko musi mieć jak najwięcej kontaktu z żywym słowem , w tym kontakt z rówieśnikami- jest wtedy poniekąd zmuszone do dogadania się z kolegami. Proszę się nie martwić o syna, Należałoby także pójść z synem do logopedy gdyż zakres słownictwa jest bardzo mały jak na ten wiek.
Szanowna Pani, przede wszystkim konieczna jest jak najszybsza diagnoza, aby sprawdzić rozwój sfer poznawczych i wyeliminować wszystko to co przeszkadza synowi w opanowaniu języka. Dziecko 4- letnie powinno już swobodnie się wypowiadać, zadawać pytania, opowiadać co robiło, co chciałoby robić. Trzeba pamiętać, że bez programowania języka i regularnych ćwiczeń w gabinecie i w domu dziecko samo nie nabędzie języka, a opóźnienia mogą prowadzić do późniejszych trudność w nauce czytania i pisania oraz uczenia się, nabywania i zapamiętywania nowych umiejętności. Trzeba pamiętać, że dziecko z opóźnieniami w rozwoju mowy nie nabędzie języka od rówieśników, którzy są na różnym poziomie językowym i często również sami mają problemy z komunikacją, dlatego też syn nie powinien iść do przedszkola. Proszę jak najszybciej zgłosić się na diagnozę, żeby mogli Państwo rozpocząć intensywną terapię. Pozdrawiam, Maria Kmiecik-Matrejek