Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Ważę 47 kg przy wzroście 166, codziennie trenuję i spalam

2 odpowiedzi
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
Ważę 47 kg przy wzroście 166, codziennie trenuję i spalam około 300 kalorii podczas treningu. Nie wiem jaki współczynnik aktywności wybrać i ile kalorii powinnam spożywać żeby utrzymać wagę a ile żeby przytyć?
spoczynkowa przemiana materii:

655,1 + (9,563 × M) + (1,85 × W) − (4,676 × L)

M – masa ciała w kilogramach
W – wzrost w centymetrach
L – wiek w latach

Poziom aktywności fizycznej – PAL
Mało aktywny
1,30–1,40
Umiarkowanie aktywny
1,41–1,6
Bardzo aktywny
1,6,10–1,9

przy utrzymaniu wagi zostawiamy wynik, przy redukcji odejmujemy ok 200/300 kcal

Dzień dobry. Do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego potrzebny jest również wiek, dlatego trudno mi będzie podać konkretną wartość. W Pani przypadku zastosowałbym maksymalnie współczynnik 1,6 i kontrolował masę ciała. Podstawową przemianę materii (może ją Pani obliczyć ze wzoru Harrisa-Benedicta, jest wiele stron z kalkulatorami, które go wykorzystują) należy pomnożyć przez ten współczynnik i uzyska Pani ilość kalorii, którą organizm teoretycznie potrzebuje, żeby ani nie tyć, a nie nie chudnąć. Jeśli chce Pani zyskać masę ciała, musi Pani jeść większą ilość kalorii, niż otrzymany wynik (300-400 kcal).