Jak mam powiedzieć koleżance że uważam ją za przyjaciółkę? Znamy się dwa lata. Byłyśmy współlokatork

11 odpowiedzi
Jak mam powiedzieć koleżance że uważam ją za przyjaciółkę? Znamy się dwa lata. Byłyśmy współlokatorkami, razem mieszkałyšmy przez rok. Lubię ją za poczucie humoru (ogromne), optymizm, otwartość i szczerość. Ona uważa mnie za koleżankę. Ja jednak kilka razy mogłam na nią liczyć, zawsze mnie wspierała. Więc wydaje mi się że byłaby dobrą przyjaciółką. Boję się że jak jej powiem że uważam ją za przyjaciółkę to ona obrazi się może. Albo zerwie znajomość ze mną. Z tego co wiem to jedną przyjaciółkę już ma. Przyjaźnią się 6 lat.
Dzień dobry, Proszę sobie odpowiedzieć na pytania: Z jakiego powodu nadanie nazwy Waszej relacji jest dla Pani ważne? Co by o Pani to mówiło, że ta dziewczyna uzna Panią za przyjaciółkę? Co jest w tej relacji bardziej istotne: to, że możecie na siebie liczyć, czy dążenia do nadania nazwy?
Wszystkiego dobrego, Monika Faderewska

Witam. Nadanie statusu przyjaciółki to podkreślenie ważności danej osoby. Nie sądzę, żeby ktoś obraził się lub zerwał kontakt po tym, kiedy usłyszałby coś takiego od drugiej osoby. Ludzie mało mówią sobie nawzajem o tym, co ich łączy, rzadko komplementują, częściej podkreślają coś negatywnego. Wydaje mi się, że ta informacja może wzmocnić waszą relację i utwierdzić daną osobę w przekonaniu, że jest ważna. W jaki sposób to powiedzieć? Najlepiej osobiście w dogodnym momencie to, co Pani wyżej napisała. Nie bać się. Wydaje mi się. że szybciej Pani straci tę relację nie mówiąc jej o swoich odczuciach, ale wybór należy do Pani :) Pozdrawiam
Dzień dobry Pani,
warto zastanowić się, dlaczego jest trudność o powiedzeniu koleżance-przyjaciółce tego, o czym Pani do nas. Dlaczego pojawiły sie takie obawy? Czy kryją się za nimi jakiejś podobne doświadczenia, a może coś innego? Zrozumienie tej kwestii może Pani pomóc podjąć dalsze kroki przy zachowaniu komfortu osobistego. W razie dalszych obaw warto skorzystać ze wsparcia osoby, które postara się zrozumieć Pani wątpliwości i służyć radą.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek
Witam serdecznie, rozumiem, że obawia się Pani odrzucenia ze strony koleżanki, choć zastanawiam się, jaka może być tego przyczyna po Pani stronie? Może warto pomyśleć o tym, jak inne Pani relacje wyglądały w przeszłości? Może obawia się Pani zerwania relacji, bo w przeszłości utraciła Pani jakąś ważną osobę? Proszę zauważyć, że nadanie innej nazwy relacji pomiędzy Paniami nie wpłynie na sposób kontaktowania się i zaangażowania obu stron. Jeżeli chce Pani o tym powiedzieć to warto, aby poinformowała Pani koleżankę o swoich uczuciach- o tym, że jest ona dla Pani ważną osobą i że mogła Pani na nią liczyć i chce pani odwzajemnić się tym samym. Proszę wybrać odpowiednie miejsce na rozmowę i otworzyć się na tyle, na ile poczuje Pani, że jest gotowa. Życzę powodzenia. Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie,

Rozumiem, że dla Pani ważne jest to aby podkreślić, że wspomniana osoba, jest dla Pani przyjaciółką czyli w domyśle kimś więcej niż koleżanką. Po odpowiedzi: Jaka to jest dla Pani osobiście różnica między koleżanką a przyjaciółką, myślę, że jeśli Pań relacja jest już koleżeńska - to śmiało można porozmawiać o tym kim dla tej osoby jest przyjaciółka. Każdy z nas ma swoje standardy, wymogi czy zasady, co do tworzonych relacji - nie tylko nazewnictwa, ale przede wszystkim wiążących się z tym "praw i obowiązków". Przykładowo: dla jednej osoby przyjaciele, to wszyscy życzliwi i pomocni ludzie a dla innej osoby, to wąskie grono wieloletnich wielokrotnie sprawdzonych znajomości. Otwarta rozmowa o tym kim jest przyjaciółka dla każdej z Pań, powinna rozwikłać zagadkę.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Dzień dobry, w sytuacjach gdy zależy nam na załatwieniu konkretnej sprawy z kimś, np. poproszeniu o coś, albo wyrażeniu swojej opinii, przydatne są 4 elementy:
1. Trzymanie się faktów, bez osądzania czy interpretowania. W Pani przypadku fakty są takie: znają się Panie dwa lata, były współlokatorkami, razem mieszkały przez rok, ona wspierała Panią gdy tego Pani potrzebowała, ma przyjaciółkę którą zna 6 lat.
2. Wyrażanie uczuć i emocji: lubi ją Pani, wydaje się Pani że byłaby dobrą przyjaciółką, obawia się Pani, że ona może się obrazić lub zerwać znajomość.
3. Wyrażanie potrzeby: chce Pani poprosić ją o bycie Pani przyjaciółką.
4. Wzmocnienie: to "poparcie argumentami" naszej prośby. Np. może Pani powiedzieć: "Bardzo by mi zależało na Twojej przyjaźni, ucieszyłabym się gdybyś się zgodziła. Mogłybyśmy mieć oboje większą pewność, że możemy nawzajem na siebie liczyć".
Podsumowując, w dużym skrócie, może Pani powiedzieć np. coś takiego: "Znamy się już 2 lata, mieszkałyśmy razem, bardzo lubię Twoje towarzystwo. Obawiam się, że mogłabyś się obrazić. Chciałabym jednak, byśmy się przyjaźniły i mogły na siebie liczyć." Zachęcam do "ułożenia" własnej wersji. Powiedzenie tego może być stresujące, ale jeśli Pani sobie wcześniej powtórzy w głowie najważniejsze rzeczy to może być łatwiej. Powodzenia!
Chce Pani przekazać bliskiej Pani sercu osobie, że jest dla Pani kimś wyjątkowym, ale już na starcie strach wpływa na Pani osąd sytuacji. Proszę przeczytać to co Pani napisała i zauważyć, że przyjęła Pani prawdopodobnie bezpodstawnie, że dla tej drugiej osoby jest Pani "tylko koleżanką". Jest bardzo prawdopodobne, że nigdy tego tematu w waszych rozmowach nie było. Mam wrażenie, że ten strach wynika z tego jak Pani myśli o sobie, czy jest Pani tej przyjaźni "godna". Prawdziwy przyjaciel to osoba z którą można porozmawiać na każdy temat, więc dlaczego nie na ten ?
Dzień dobry.
Zastanawiam się po co Pani taka deklaracja ze strony przyjaciółki. Czy przyjaźń może być jednostronna? Czy przyjaźń w obie strony dzieje się? powstaje/rodzi się w tym samym momencie? Ja postawiłabym na czyny/uczynki. Na to jak Pani odnosi się do przyjaciółki, co stanowi, że Pani traktuje Ją wyjątkowo. Pani dyspozycyjność, czas, zaangażowanie w sprawy przyjaciółki, to tylko niektóre, acz kluczowe elementy budowania przyjaźni. Tak jak Pani może polegać na Niej, tak i Ona powinna móc polegać na Pani. Przyjaźń to delikatna materia, która potrzebuje czasu i uczynków. Słowa mogą byc przeszkoda. Każda deklaracja (jestem/nie jestem przyjaciółką) jakby nadweręża tę relację. Stąd moje pytania PO CO to Pani? oraz Jak Pani sądzi, co się zmieni w Pani i Pani Przyjaciółki życiu, w waszej relacji, gdy już wyzna jej to Pani (przy założeniu, że Pani nie odrzuci)?
Każdy z nas potrzebuje innej dawki bycia z kimś i doświadczania różnych sytuacji/przygód/problemów, by móc zawyrokować TO JEST PRZYJAŹŃ! Może Ona potrzebuje więcej czasu? Pozdrawiam
Witaj, jeśli odpowiesz sobie na pytania, jakie postawiła Pani Monika Faderewska, czyli m.in. Z jakiego powodu nadanie nazwy Waszej relacji jest dla Ciebie ważne, pomoże Ci to głębiej poznac siebie i to, co jest istotne dla Ciebie w relacjach. Taka znajomość siebie, własnych potrzeb i wartości może pokazać Ci czym w ogóle jest dla Ciebie przyjaźń i jakie masz przekonania na ten temat. Rozpoznanie przekonań tych konstruktywnych i destruktywnych pomoże Ci nie tylko w sytuacji zwiazanej z tą przyjaźnią ale również innymi relacjami. Co jest dla Ciebie ważne w relacjach,z jakiego powodu zależy Ci aby nazywać się czyjąś przyjaciółką, czy Ty i Kolezanka macie takie same wyobrażenia o przyjaźni? Czy to słowo znaczy dla kazdej z Was to samo? Być może według Twoich definicji przyjaźni Ona już traktuje Ciebie jako przyjaciółkę? Może Jej definicja obejmuje inne rzeczy? Czasami to kwestia definicji i rozumienia znaczeń, byc może jesteś dla Niej tak samo ważna jak Jej druga przyjaciółka. Sprawdź to. I poznaj siebie, bo to bardzo cenna możliwość. Powodzenia!
Witam serdecznie,
Nazwanie czy uznanie kogoś za przyjaciółkę, uważam, za wielki zaszczyt, to przecież jedna z piękniejszych rzeczy jakie przydarza się w życiu. Warto porozmawiać o tym, co ważne i co ew. może być jeszcze większym elementem spajającym tę relację. Dbanie o relacje, to bardzo ważna sprawa i istotą jest ciągłe dbanie o nie,
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w tych bardzo istotnych tematach...
Dzień dobry. Uznanie kogoś za przyjaciela jest wielkim zaszczytem, więc nie sądzę, że wyznanie bliskiej osobie, że jest dla nas przyjacielem miało negatywne skutki - wręcz przeciwnie :) Poza tym, fakt, że wymieniona przez Panią osoba ma już przyjaciółkę nie skreśla waszej przyjaźni. Przyjaźń to nie tylko relacja mogąca łączyć jedynie dwie osoby. Więcej przyjaciół oznacza więcej wsparcia i radości. Jeśli ktoś uważa, że można przyjaźnić się tylko z jedną osobą lub zabrania przyjaciółce głębszych relacji z innymi to nie jest to prawdziwa przyjaźń, ponieważ wkrada się w nią zaborczość i zazdrość. Pozdrawiam serdecznie.