Jak leczyć insulinooporność?

7 odpowiedzi
Od wielu lat choruję na insulinooporność, nie mam cukrzycy. Czym leczyć insulinooporność oprócz diety, jeśli nie można brać metforminy? Jaką dietę stosować w insulinooporności, żeby była skuteczna?
Witam, insulinooporność można leczyć niefarmakologiczne dieta cukrzycowa, która odpowiednio skomponowana indywidualnie dla pacjenta jest skuteczna,szczególnie w połączeniu z odpowiednim wysiłkiem fizycznym. Preparaty meforminy są zalecane jeśli leczenie niefarmakologiczne jest nieskuteczne. Czasem wystarczy zmienić preparat i tolerancja jest dobra. Trzeba kontrolować leczenie licząc wskaźniki insulinooporności i inne parametry, dobierając sposób postępowania.
Pozdrawiam
Małgorzata Swider

Dlaczego nie można zastosować metforminy ?- można zależy tylko od stopnia insulinooporności
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Postępowanie w insulinooporności obejmuje stałe stosowanie diety cukrzycowej i regularnej aktywności fizycznej.
W diecie należy wykluczyć produkty zawierające cukry proste (słodycze, owoce i przetwory owocowe, miód, cukier) oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Powinno się jeść częściej ale mniej (4-5 niewielkich posiłków na dobę). Bardzo ważny przy insulinooporności jest też systematyczny wysiłek fizyczny (np. szybki spacer, pływanie, rower), co najmniej 3x w tygodniu 30-45 min, a najlepiej codziennie.
Witam serdecznie, w leczeniu insulinooporności konieczna jest dieta polegająca na częstym, co 3-4h spożywaniu małych porcji posiłków o niskim indeksie glikemicznym (IG). Czy brak możliwości przyjmowania metforminy jest związany z występowaniem działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego? Jeśli tak, to czy wszystkie sposoby leczenia metforminą zostały wypróbowane? Czy nawet najmniejsze dawki dają działania niepożądane? Część osób nie może stosować postaci krótko działającej metforminy, podczas gdy postać XR przyjmowana w trakcie posiłku już jest lepiej tolerowana. U części pacjentów w leczeniu insulinooporności skuteczne są preparaty mio-inozytolu. Pozdrawiam serdecznie
Witam,

dieta w IO jest bardzo indywidualna. Powinna opierać się na wyniku krzywej cukrowej i insulinowej. Bywa, że należy wydłużyć przerwy między posiłkami, ale są też sytuacje w których może to być niebezpieczne.
Zapraszam na wizytę.
Dzień dobry,
oprócz prawidłowo dobranej diety, ważne jest także wprowadzenie aktywności fizycznej do stylu życia.
Niestety nie istnieje prosta odpowiedź, wskazująca skuteczną dietę podczas dietoterapii insulinooporności. Powinna ona być przede wszystkim indywidualnie stworzona, dobrana do stopnia zaawansowania insulinooporności, trybu życia i kontrolowana przez dietetyka pod kątem efektów. Niekiedy zdarza się, że wystarczy ograniczyć ilość cukrów prostych w diecie na koszt węglowodanów złożonych i zwiększyć przerwy między posiłkami, aby otrzymać dobry efekt. Najczęściej jednak wyzwanie to jest bardziej złożone i wymaga dłuższej pracy.
Z własnego doświadczenia powiedzieć mogę, że to jedna z tych sytuacji, gdzie bardzo ważny jest bardzo dobry kontakt zarówno z dietetykiem, jak i diabetologiem, co ułatwia wprowadzanie zmian.
Czy metformina nie jest wskazana z konkretnych powodów? A może jest to kwestia złej tolerancji konkretnego leku? Stanowczo polecam konsultację diabetologiczną w tej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie,
mgr Marek Aleksander Przondo