Jak interpretowac wyniki badan hormonalnych u 26 letniej kobiety?

1 odpowiedzi
Atg- <15 //0,0-60
Atpo - 42 //0,0-60
Ft3- 3.0. //2,30-4,20
Ft4- 1,27 //0,89- 1,76
Tsh 2,127 //0,55- 4,88

Usg tarczycy wporzadku z wyjatkiem objetosci platów :
Prawy ok.37,1x13,3x14,2mm,obj 3,69cm3 ciesn do 2,9-3,2mm
Lewy ok 33,9x13x12,6mm,obj 2,92cm3
Reszta badania tego gruczolu w normie.
Czy powinnam udac sie do endokrynologa?
Dodam ze wystepuja u mnie niepokojace objawy typu nerwowosc,zmeczenie ,sucha skora , zatrzymanie wody w organizmie,opuchnieta twarz,tradzik na ramionach, niskie cisnienie ,nietolerancje laktozy a przy odstawieniu glutenu poczucie jest znacznie lepsze ,nieregularne miesiaczki a takze szybkie spadki cukru przez co czuje sie senna,stwierdzono u mnie takze zespol jelita drazliwego.Z gory dziekuje za odpowiedz.
Dzień dobry,

Na podstawie podanych przez Panią wyników badań nie można postawić rozpoznania niedoczynności tarczycy. Można również wykluczyć autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, ponieważ przeciwciała nie są podwyższone. Jakkolwiek wydaje mi się, że wymiary Pani tarczycy zostały być może źle zmierzone, przy objętości tarczycy < 7 ml praktycznie zawsze występuje niedoczynność gruczołu. Za dolną normę wielkości tarczycy przyjmuje się wartości ok. 8ml/cm3. Więc warto wykonać ponowne usg z dokładną oceną wymiarów gruczołu. Z uwagi na Pani objawy sugerowałbym wykonanie testu OGTT z 75 g glukozy i oznaczeniem glukozy i insuliny na czczo oraz po 1 i2 h od wypicia roztworu glukozy. Wynik badania może wskazywać na hiperinsulinemię, a być może rónież hipoglikemię reaktywną. Warto, aby udała się Pani do dobrego endokrynologa, który dokładnie z Panią porozmawia, a po zbadaniu Pani zleci niezbędne badania i zaleci postępowanie mające na celu poprawę Pani samopoczucia i ustąpienia zgłaszanych przez Panią dolegliwości..

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych