Jak ćwiczyć samemu by pokonać małomówność? Chodzi o to, że moja rozmowa z drugim człowiekiem ogranic

6 odpowiedzi
Jak ćwiczyć samemu by pokonać małomówność? Chodzi o to, że moja rozmowa z drugim człowiekiem ogranicza się do stwierdzenia suchych faktów, odpowiadania jednym lub dwoma zdaniami, a częściej do zadawania pytań lub przytakiwania. Kiedy staram się wpleść dłuższą wypowiedź zaczynam mówić dość chaotycznie i też zauważyłem, że powtarzam to co powiedziałem już wcześniej.

Ćwiczenia jakie stosuję obecnie:
1. Czytanie książek na głos tylko nie rozwojowych, a takich w których jest dużo opisów emocji, otoczenia, wydarzeń ( myślę, że po części problem może leżeć w zasobie słownictwa i braku umiejętności opowiadania historii z uwzględnieniem opisów ).
2. Codzienne opowiadanie historii z życia przed kamerą ( tutaj również wygląda to bardzo chaotycznie ).

Jakie kroki mogę jeszcze podjąć?
Dzień dobry. Do ćwiczeń, które Pan stosuje, proszę wpleść opowiadanie według planu. Na początek dobrze, by wybrał Pan określony temat (może być konkretny, taki, który Pana interesuje, a wraz z nabywaniem umiejętności warto go uabstrakcyjniać. Na przykład, inicjując ćwiczenia, " Rola lotnictwa polskiego w II wojnie światowej", czy "Wpływ motoryzacji na światową gospodarkę", albo inne tematy). Proszę zrobić sobie plan opowiadania (uwzględniając wstęp, rozwiniecie, argumenty i zakończenie będące podsumowaniem). To nie muszą być długie opowieści, bo ich celem jest ukształtowanie schematu wypowiedzi. Jeśli potrzebuje Pan wsparcia, proszę o kontakt. Powodzenia!

Dzień dobry, podjęte działania są bardzo pomocne. Warto zadać sobie pytanie jakie są przyczyny owej małomówności, czy są to negatywne doświadczenia z przeszłości, strach przed oceną, niskie poczucie własnej wartości, a może osobowość człowieka. Aby samemu nie szukać rozwiązań warto zasięgnąć porady psychoterapeuty, który pomoże znaleźć przyczynę, a dalszą pracę skoncentruje na rozwijaniu kompetencji psychospołecznych.
Pozdrawiam serdecznie
Witam. Poradziłabym najbardziej wizytę u psychoterapeuty, gdyż prawdopodobnie przyczyna jest natury psychologicznej.
Pozdrawiam .
Witam Pana.
Nic Pan nie pisze od kiedy takie objawy ograniczenia ekspresji werbalnej u Pana występują? Czy te trudności występują zawsze i wszędzie?
Opisywane trudności językowe są elementem składowym funkcjonowania poznawczego, czym zajmuje się neurologopeda i neuropsycholog. Wyjściowo zasadne jest dokonanie przesiewowej oceny ogólnego funkcjonowania poznawczego. Uzyskana ocena ogólna i profil oceny szczegółowej wskażą kierunek planowanych działań terapeutycznych. Neuropsycholog potrafi dokonać oceny funkcji poznawczych. Na ocenę funkcji poznawczych składa się wiele elementów np.: funkcje językowe, funkcje mowy, funkcje językowe i komunikacyjne prawopółkulowe, uwaga, pamięć w tym pamięć świeża, pamięć operacyjna, funkcje wykonawcze, praksja, gnozja, emocje, ....itp. Ta ocena jest ważna, gdyż wskaże mocne strony Pana funkcjonowania poznawczego i słabsze obszary. Neuropsycholog utworzy program pracy i zaproponuje Panu ćwiczenia.
Analizując opis Pana trudności:
1. Wypowiedzi chaotyczne (planowanie wypowiedzi - element funkcji wykonawczych);
2. Powtarzanie tego, co już wcześniej się powiedziało (pamięć operacyjna - element funkcji wykonawczych);
3. Ograniczony dostęp do słownika czynnego (fluencja słowna i semantyczna - f. wykonawcze). Według mojej oceny opisane przez Pana trudności wskazują na trudności funkcji poznawczych w obszarze funkcji wykonawczych, co wtórnie wpływa na poziom funkcjonowania językowego.
Dużym sukcesem jest to, że Pan ma wgląd w opisywane ograniczenia. To zawsze motywuje do pracy.
Serdecznie Pana pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w pracy nad funkcjami wykonawczymi, co wtórne wpłynie na progres funkcji językowych.
Małgorzata Byczyńska - neurologopeda z kwalifikacjami neuropsychologii
Bardzo dobre ćwiczenia Pan stosuje. Jeszcze można dołożyć ćwiczenia tempa i rytmu z metronomem,a poza tym ćwiczenia interpretacji w różnych sytuacjach. Przydadzą się ćwiczenia z prozodii oraz z aktorska i interpretacji :).
Dzień dobry, opisany przykład wymaga konsultacji w celu dobrania ćwiczeń. jednocześnie warto zastanowić się nad tym chaosem, czy to jest gonitwa myśli czy brak odpowiedniego słownictwa a może połączony problem?
Jest obecnie wiele rozwiązań multimedialnych, które mogą znacznie ułatwić i nawet przyspieszyć ćwiczenia umiejętności opowiadania. Taką wizytę konsultacyjną można odbyć online.Beata Musierowicz-neurologopeda.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 175 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.