Jak bezpiecznie odstawić lek psychotropowy

10 odpowiedzi
Dzien dobry,

biorę Mozarin 10 od 6 m-cy i chcę go odstawić. Gdy zrobiłam to nagle miałam zawroty głowy i wybuchy niekontrolowanej złości. W jakim cyklu mogę odstawić aby uniknąć takich problemów Od razu muszę uprzedzić, że nie mogę iść po poradę do lekarza, który przepisał mi ten lek.. Z góry dziękuję za pomoc
Ten lek, jak i inne z tej grupy, nie mogą być odstawiane z dnia na dzień, jak się Pani przekonała. Nie wyjaśnia Pani powodów dla których nie może Pani skontaktować się z lekarzem przepisującym lek. To on podałby Pani najlepszy przepis odstawiania leku. Procedura jest zależna od wielu czynników, takich jak: pozostałe Pani schorzenia, inne przyjmowane leki, Pani wiek i dotychczasowe leczenie itd.
Najczęściej proponuję taki schemat:
dwa tygodnie przyjmować co drugi dzień
następne dwa tygodnie co trzy dni
potem, jeśli nie ma objawów abstynencyjnych, odstawić.
PS. Po odstawiniu leku: Mozariny nie powinno traktować się jako leku doraźnego! By uzyskać efekty lecznicze należy przyjmować do systematycznie, przez pewien czas.
Niekorzystnym jest nagłe odstawienie nie tylko leków tej grupy. Tyczy to również innych leków jak np. przeciw nadciśnieniowych, przeciw astmatycznych, przeciw padaczkowych, stosowanych w cukrzycy i wielu wielu innych.
Proszę przeto pamiętać, że tak ropoczęcie leczenia jak i jego zakończenie winno być uzgadniane z lekarzem leczącym!!

Witam Panią. Mozarin, jak większość leków przeciwdepresyjnych należy odstawiać powoli. Najlepiej przez przynajmniej miesiąc przyjmować 5mg dziennie, czyli 1/2 tabl., potem tę dawkę przyjmować co drugi dzień, przez miesiąc i dopiero wtedy odstawić. Pozdrawiam
Witam,
Mozarin w takiej dawce nie wymaga jakiegoś szczególnego sposobu odstawiania. Zazwyczaj nie ma żadnych działań niepożądanych. W Pani przypadku są - należy się zastanowić, czy rzeczywiście należy lek już odstawiać, być może to jeszcze za wcześnie. Proszę spróbować zmniejszyć dawkę do 1/2 tbl. przez kilka dni.
Witam,
W takim razie proszę iść po poradę do innego psychiatry, który podejmie decyzję o ewentualnym odstawianiu po bezpośrednim badaniu.
Nie podaje pani z jakiego powodu ten lek u pani zalecono oraz czy kiedykolwiek wcześniej stosowała pani antydepresanty, a są to istotne informacje przy podejmowaniu decyzji o odstawianiu leku.
Witam, Mozarin w dawce 10 mg można odstawić od razu, ale jeśli Pani źle się czuła to proponuję wybrać jedną z dwóch opcji- przez dwa ostatnie tygodnie brania leku przyjmować go po pół tabletki codziennie albo po całej co drugi dzień. Zasadą jest że leki przeciwdepresyjne raczej odstawia się na wiosnę (związane jest to z sezonowością nawrotów depresji). Pozdrawiam
Dzień dobry. Przede wszystkim należy ocenić, czy Pani stan zdrowia pozwala na odstawienie leku. Do tego konieczna jest wizyta u lekarza (niekoniecznie tego, który włączył lek). Żadnych leków nie należy odstawiać na własną rękę. Proponuję wizytę u lekarza, omówienie zasadności zakończenia leczenia i ustalenie ewentualnego schematu odstawiania leku z jednoczesną oceną stanu psychicznego. Pozdrawiam.
Witam,
leków przeciwdepresyjnych nie powinno się odstawiać nagle. Chociaż nie uzależniają, mogą wywoływać przykre dolegliwości po odstawieniu, zwłaszcza zbyt szybkim. Są one przejściowe i zwykle mijają po kilku dniach. Zawsze kwestię odstawienia leku należy omówić z psychiatrą, który zaleci też najlepszy sposób ich odstawienia, jeśli odstawienie ich jest w danym momencie wskazane.
Odstawienie lub zmianę leku przeciwdepresyjnego najlepiej przeprowadzać po konsultacji z lekarzem, zatem jeśli wizyta u lekarza prowadzącego nie jest możliwa - warto skonsultować się z innym specjalistą. Nagłe odstawienie leku może wywołać nieprzyjemne objawy odstawienne, czego już Pani doświadczyła. Redukcja dawki powinna następować stopniowo i być rozciągnięta w czasie. Tempo odstawiania uzależnia się od dawki i reakcji pacjenta.
jeśli Pani z jakichkolwiek powodów nie może iść do lekarza, który przepisał Pani Mozarin to proponuje iść do jakiegokolwiek innego psychiatry. Naprawdę nasze zdrowie jest o wiele ważniejsze niż jego próba poprawy przez internet.
Witam! Mozarin tak jak wszystkie laki SSRI należy odstawiać stopniowa. Przy dawce 10mg/dobę redukcja do połowy, czyli przez 2 tygodnie 1/2 tabl. rano, potem 1/2 tabl. rano co drugi dzień siedem razy i odstawić! Czasem dobrze się wesprzeć w trakcie odstawiania "Treningiem autogennym" Schultza.
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.