Interpretacja TK kręgosłupa

3 odpowiedzi
Skany w płaszczyznach równoległych do płytek granicznych na poziomach L1-S1. W przestrzeniach m-k L1-L4 cech profuzji krążków m-k nie uwidoczniono. Kanały korzeniowe symetryczne nieprzewężone. W przestrzeniach m-k L4-L5 rozluźnienie pierścienia włóknistego krążka. Kanały korzeniowe symetryczne nieprzewężone. W przestrzeni m-k L5-S1 niewielka koncentryczna profuzja krążka nieznacznie modelująca worek oponowy. Kanały korzeniowe symetryczne nieprzewężone Dodatkowo w badaniu widoczne niewielkie wyostrzenia krawędzi trzonów kręgów lędźwiowych.
Wynik badania tomografii jest tylko częścią choroby i nie może być weryfikowany i analizowany oddzielnie od pacjenta jeżeli ma służyć jego leczeniu. Istotny jest wiek pacjenta, dodatkowe schorzenia, objawy. Dopiero przy pełnym wglądzie w pacjenta można podjąć i zalecić dalsze kroki. Omawiając jednak teoretycznie wynik badania TK kręgosłupa lędźwiowego to nie opisuje on znaczących odchyleń. Jednak podkreślam raz jeszcze że wynik musi być analizowany łącznie z pacjentem. Zachęcam do kontaktu osobistego z lekarzem.

Drogi Pacjencie/Pacjentko badania TK wykonuje się raczej z jakichś powodów, a ich celem jest zobaczenie ,,czarno na białym" tego co człowieka trapi. Ale podobnie jak wiele innych metod, jest to tylko jedno w badań DODATKOWYCH. Czyli czymś co się robi DODATKOWO. Natomiast lekarz pracuje z pacjentem, a nie z jego badaniami dodatkowymi. Podobnie jak stara się pomóc pacjentowi, a nie poprawić wyniki jego badań dodatkowych. W tej relacji międzyludzkiej dobrze zebrany wywiad - czyli to co chory opisuje, co czuje, jak i kiedy .... stanowi 80% rozpoznania. A do tego dochodzi badania pacjenta przez lekarza i dopiero teraz można podejrzewać co się dzieje......
Wracając do pytania. Jest to obraz dość typowy, który obserwuje się u wielu pacjentów. Sugeruje początkowy okres choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, tzw. spondylozy z dyskopatiami na najczęściej występujących poziomach (początkowe zmiany w krążku międzykręgowym L4/L5, i bardziej zaawansowane piętro niżej L5/S1 - niewielka protruzja, niemniej jednak sięgająca dość daleko skoro modeluje worek oponowy. Taki obraz raczej nie świadczy o problemie, który wymagałby leczenia operacyjnego - powtórzę raz jeszcze, że autorytatywnie mógłbym się wypowiedzieć znając objawy i cały obraz chorobowy, oraz po badaniu pacjenta.
Życzę ustąpienia objawów w nadchodzącym roku. A chcąc pomóc sobie naprawdę, należy znaleźć dobrego terapeutę znającego się na problematyce patologii kręgosłupa, u nauczyć się od niego jak dbać o własny kręgosłup, który mówiąc trywialnie ,,zaczyna się sypać". Z poważaniem Andrzej Żytkowski
ps. Opisanych powyżej zmian w KT nie można cofnąć, ale można je zatrzymać na tym etapie.....
Wymaga Pan konsultacji lekarskiej z wynikiem badania tomografii.Nie można oceniac samego opisu badania.Pozdrawiam Sławomir Mihułka