guz gruczolu u 13letniej suczki

22 odpowiedzi
Moja suczka ma 13lat jest to kundelek wazy 4,20kg jest niewielka.Pare dni temu odkrylam ze ma guza juz ustalony jest termin zabiegu ale czy bez badan ja powinnam sie zgodzic?Ogolnie piesk wyglada dobrze ale czy nie powinna miec badania krwi itp.no nie wiem sama ,prosze o odp Agata
Warto zbadać zwierzę i przed(bezpieczeństwo zabiegu)i po(ap guza)...Stan świadomości stanu zdrowia pieska , bezcennym jest.

13 lat to nie mało. Warto serducho zbadać i wydolność wątroby. Sporo zależy od wielkości guza i zdrowia małej.:-)
Szkoda, że nie zadzwoniła Pani do mnie (mój nr można znaleźć wpisując "weterynarz Matuszewski"), bo mógłbym szybciej udzielić odpowiedzi. Badanie krwi u zwierzęcia przed operacją wykonuje się standardowo, chyba, że właściciel nie chce ponosić dodatkowych kosztów (w większych klinikach nawet o to nie pytają, tylko z automatu robią badania krwi). Natomiast zbadanie guza należy zlecić lekarzowi, prosząc, żeby guz po operacji był wysłany np. do badania histopatologicznego, jednak w praktyce (ze względu na koszty), jeśli nie ma specjalnych wskazań lekarze nie robią badań krwi , ani histopatologicznych. Proszę spytać o to wszystko lekarza prowadzącego. Pozdrawiam
Witam! Pies 13-letni jest pacjentem geriatrycznym, fakt ten istotnie wpływa m.in. na dobór środków do znieczulenia ogólnego, metabolizm oraz dawkowanie; jednakże ocena stanu ogólnego pacjenta przed zabiegiem leży w gestii lekarza prowadzącego. Pozdrawiam!
Witam. Nie napisała Pani jakiego gruczołu guz dotyczy. Przed każdym zabiegiem u pieska w jej wieku powinny zostać wykonane podstawowe badanie krwi oraz echo lub ekg serduszka lub rtg klatki piersiowej. To ostatnie badanie, jeśli guz dotyczy gruczołu mlekowego, pozwoli też ustalić czy nie ma przerzutów do płuc.Pozdrawiam.
w mojej pracy zachecam własciciela do wykonania badań krwi przed zabiegiem bez wzgledu na wiek. jest to badanie morfologiczne i biochemiczne dotyczące watroby i nerek oraz poziom cukru. jezeli to jest guz gruczołu mlekowego czy równiez piesek zostanie wysterylizowany?
Przed każdym znieczuleniem należy wykonać badania kontrolne, nie tylko u seniorów. Pozdrawiam
Oczywiście badania krwi, rtg płuc czy usg jamy brzusznej są badaniami, które pozwolą na ustalenie w jakim stanie zdrowia jest pies, czy są obecne przerzuty i o ew. ryzyku związanym z zabiegiem. Badania dodatkowe są zalecane przed każdym zabiegiem ale nie są niezbędne, gdyż wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla właściciela. Czasami gdy sytuacja wymaga natychmiastowego zabiegu można pominąć część badań.
Przede wszystkim powinno zostać wykonane badanie RTG płuc celem wykluczenia obecności przerzutow (jeśli przerzuty będą widoczne w płucach w mojej opinii operacja nie ma żadnego sensu). Badania krwi przed zabiegiem pozwalające określić "stan" nerek i wątroby. W zależności od stanu tych narządów można odpowiednio dostosować użyte do narkozy leki bądź w szczególnych przypadkach od zabiegu odstąpić. Bez badań krwi narkoza może być bardzo niebezpieczna, tym bardziej jeśli narządy nie są w pełni wydolne a anestezjolog o tym nie wie.
Witam,
zdecydowanie przed zabiegiem powinny zostać wykonane podstawowe badania krwi, w niektórych przypadkach również echo serca.
Pozdrawiam
Witam,
Przed zabiegiem chirurgicznym u psa powyżej 8 roku życia powinniśmy wykonać badani krwi morfologię i biochemię. Jeżeli pies ma guza listwy mlecznej należy dodatkowo wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia przerzutów do płuc.
Pozdrawiam
Adam Cyniak
Zawsze zaleca się wykonanie badania krwi przed zabiegiem operacyjnym w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania znieczulenie ogólnego lub oceny ryzyka takiego znieczulenia. W wyjątkowych przypadkach można od takiego badania odstąpić, np jeśli jest to zabieg ratujący życie, którym musi być wykonany niezwłocznie lub właściciel np. ze względów finansowych nie chcę takiego badania wykonać, a stan zdrowia psa bez wykonania takiego zabiegu ulegnie znaczącemu pogorszeniu. Wszystko zależy z jakim guzem mamy do czynienia. W przypadku małych nierosnących lub wolno rosnących guzów, których usunięcia można zaniechać lub je odroczyć na pewno bezwzględnie powinno wykonać się badanie krwi, zwłaszcza u psa w tym wieku.
U starszych psów przed taką operacją należy wykonać przynajmniej podstawowe badanie krwi (morfologia + podstawowa biochemia). Do tego warto wcześniej wykonać RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej w celu wykluczenia obecności ewentualnych przerzutów.
Powinna mieć zrobione badania krwi,ekg i RTG klatki piersiowej przed zabiegiem.
Pozdrawiam
Witam, ciężko jest mi odpowiedzieć nie widząc pacjenta, nie znając historii choroby itd. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości lub niepokoi Pani brak wykonywanych badań to proszę powiedzieć to aktualnemu lekarzowi zajmującemu się suczką. Jeśli lekarz zna swojego pacjenta, czy ma przewlekłe choroby, co przebył itp. to w zależności od tego jaki jest to rodzaj zabiegu może być z lub bez badań - może jest to tylko zabieg w znieczuleniu miejscowym? Nie wiem co zostało stwierdzone. U pacjentów starszych warto wykonywać badania by sprawdzić jak zniesie znieczulenie ogólne, lecz to wszystko zależy do konkretnego pacjenta, jego kondycji itp. Proszę zawsze pytać o wszystko swojego lekarza, powinien wszystko wytłumaczyć, lub jeśli coś wzbudza Pani obawy, zmienić go na innego. Każdy zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym jest ryzykowny, dotyczy to i młodych zwierząt i starych. W pewnych sytuacjach można nawet zrezygnować z wykonywania operacji.
Nie udzielam porad poprzez internet, muszę widzieć zawsze każdego pacjenta. Nie mogę również kwestionować decyzji ani wiedzy innych.
Jeśli będzie Pani miała takie życzenie, zapraszam do gabinetu z pieskiem.
Pozdrawiam
Przed każdym zabiegiem chirurgicznym jest zalecane wykonanie badania krwi, by sprawdzić jak funkcjonuje organizm a tym samym jak poradzi sobie ze znieczuleniem.
Szczególnie narażone na powikłania pozabiegowe są zwierzęta w starszym wieku, u których każdy zabieg powinien być poprzedzony badaniem klinicznym w tym w szczególności badaniem serca oraz badaniem krwi.
Dzień dobry,
domyślam się, że ma Pani na myśli guz gruczołu mlecznego. Sunia w tym wieku, przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym, powinna mieć wykonane:
1) rozszerzone badanie krwi, przede wszystkim w celu skontrolowania stanu wątroby i nerek
2) badanie echokardiograficzne serca
3) zdjęcie RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia obecności zmian przerzutowych na terenie płuc.
Guz po wycięciu warto wysłać do badania histopatologicznego. Jednocześnie warto sunię wykastrować, jeśli nie zrobiono tego wcześniej.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam serdecznie, u zwierząt w starszym wieku oraz u młodszych jeżeli jest to wskazane, warto wykonać podstawowe badanie krwi - informacje które otrzymamy wskażą w jakim stopniu poszczególne narządy wewnętrzne są wydolne i są w stanie zneutralizować podaną narkozę; warto również wykonać badanie kardiologiczne u takiego zwierzęcia w celu wykluczenia wad serca. Pozdrawiam
Dzień dobry.
Otrzymałem to pytanie dopiero teraz tj. 01.03.2017 ale odpowiadam, ponieważ może to dotyczyć wielu pacjentów.
W tym wieku każdy piesek czy kotek powinien mieć robione badania krwi min. raz w roku, właśnie po to aby wcześniej wykrywać powstające lub już istniejące choroby, których jeszcze nie widać klinicznie czyli w objawach. Sytuacja o której Pani pisze jest szczególna i oczywiście pacjent w takim wieku powinien mieć dobre badanie kliniczne plus badanie krwi przed operacją. Jeżeli to konieczne to należy badanie poszerzyć dodatkowo o USG i RTG ale to już zależy od wskazań powstałych w trakcie badania klinicznego i krwi.
Pozdrawiam Zalewski Grzegorz.
Przed każdą operacją powinny być wykonane podstawowe badania krwi w celu ustalenia jak najbezpieczniejszego sposobu znieczulenia psa. Niestety czasem ze względów finansowych właściciele rezygnują z tych badań .
Gruczolakorak gruczołu mlekowego u niesterylizowanych suk jest niestety dość częstym schorzeniem. Niezależnie od wielkości psa jak najszybsze usunięcie guza daje możliwość
uniknięcia przerzutów do innych organów, a przez to - przedłużenie życia psa.
Wracając do Pani pytania - przede wszystkim warto przed tą operacją wykonać rtg płuc, aby sprawdzić, czy aby już nie ma przerzutów i od wyniku prześwietlenia warunkować dalsze postępowanie. Postawowe badania krwi są wskazane przed każdą operacja, ale ich wykonanie i zakres powinien zaproponować lekarz weterynarii,biorąc pod uwagę wyniki badania klinicznego i ewentualnych wcześniejszych badań labolatoryjnych. Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkigo powrotu suczki do zdrowia. lek. wet. Janusz Mach
Powinna Pani powiedzieć o swoich wątpliwościach lekarzowi prowadzącemu. Nie wszystkie lecznice wykonują rutynowo badania krwi przed zabiegami. Proszę pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Przy starszym pacjencie dobrze jest wykonać morfologię oraz parametry wątrobowe i nerkowe.