Gróczolakowłókniak a antykoncepcja

8 odpowiedzi
Witam, mam 27 lat, w piersi gróczolakowłókniaka o rozmiarze 17x9x16 mm. Czy mogę z taką zmiana stosować dalej tabletki antykoncepcyjne? Onkolog powiedział, że nie ma to znaczenia i tabletki nie wpłyną na zwiększenie guza ani na rozwój raka, ale ginekolog jest przeciwna wypisywaniu recepty.
Na ten moment nie była robiona biopsja, onkolog zadecydował, że za pół roku mam zrobić usg w celu sprawdzenia czy zmiana się powiększa i jeżeli tak, to będzie decyzja o ewentualnej biopsji, jeżeli nie to za kolejne pół roku następne usg.
W mojej rodzinie nie występowały przypadki zachorowań na raka piersi ani na żaden inny typ raka.
Jak wygląda sprawa brania tabletek? Mogę stosować tę metodę antykoncepcji?
Jeżeli nie, to jaka antykoncepcja wchodzi w grę? Tylko mechaniczna?
Pozdrawiam.
W tym przypadku zgadzam się ze zdaniem onkologa. Jeżeli guzek zacznie się powiększać i osiągnie 25 mm należy go usunąć.
Pozdrawiam

Dr n. med. Monika Bieniasz

Guzek piersi o śred. 20 mm w moim przekonaniu kwalifikuje się do wycięcia kosmetycznego i następnie badania histo-patologicznego. Jako ginekolog- onkolog zalecam w antykoncepcji długoterminowej wkładki wewnątrzmaciczne z hormonem lub implant podskórny. Należy bowiem pamiętać o wyrażnie zwiększonym ryzyku raka piersi przy stosowaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych przez kilka lat !!! BD
Witam,
jeżeli nie była robiona biopsja, to przede wszystkim nie można jednoznacznie stwierdzić, że to gruczolakowłókniak.
Gruczolakowłokniaki to guzy hormonozależne, zatem ostrożność ginekologa jest jak najbardziej zasadna.
Myślę, że trzeba przedyskutować jeszcze nie jeden aspekt Pani sytuacji i korespondencyjnie podjęcie decyzji będzie trudne - ja osobiście nie podejmę się dania Pani jednoznacznego rozwiązania drogą konsultacji on-line.
Witam,
zarówno onkolog jak i ginekolog mają rację. gróczolakowłókniak "złośliwieje" jedynie w 1-2 % wszystkich przypadków i przyjmowanie środków antykoncepcyjnych nie podwyższa tego odsetka dlatego opinia przytaczanego onkologa jest prawidłowa. Jednak ginekolog również ma słuszność nie chcąc kontynuować u Pani antykoncepcji, gdyż preparaty zawierające duże ilości estrogenów, a takie mają działanie antykoncepcyjne, mogą nasilać tworzenie się nowych zmian i powiększanie się już istniejących.
Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź jest zrozumiała. Ostateczną decyzję o dalszym stosowaniu antykoncepcji i tak podejmuje pacjentka.
pozdrawiam
Paweł Banatkiewicz
W mojej opinii nowy guzek w piersi podejrzany o gruczolakowłókniaka , szczególnie w trakcie jakiejkolwiek hormonoterapii czy to antykoncepcji , czy HTZ , powinien być zweryfikowany w biopsji cienkoigłowej .Po Bacc jest możliwa jego oberwacja co 6 miesięcy w USG , pod warunkiem ,że nie powiększa się , nie daje objawów bólowych , nie zmienia kształtu. Wiele pacjentek decyduje sie na obserwację guzków i kontynują antykoncepcję. Jednak zawsze trzeba mieć świadomość ,że hormonoterapia może przyspieszyć ich wzrost i jest też czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu. Zgodzę się z panią ginekolog , która obawia się wypisywać kolejnych pigułek .Moim pacjentkom zalecam zwykle ,że jeżeli planują długotrwałą hormonoterapię to robimy porządek w piersiach i usuwamy wyczuwalne palpacyjnie zmiany FAD ,gł. te powyżej 1-1,5 cm.
Dzień dobry - najistotniejsze - od kiedy ma Pani zmianę w piersi? czy rośnie? czy się zmienia?
Stabilne włókniaki piersi - niezmieniające się w kolejnych badaniach USG,obserwowane min 6-10 m-cy - nie wymagają biopsji i nie są przeciwwskazaniem do hormonalnej antykoncepcji;
W przypadku zmian nowych, rosnących, zmieniających się - uważam, że nie powinno się stosować tabletek/plastrów antykoncepcyjnych. Mechaniczne - bez ograniczeń.
Ja również w takiej sytuacji nie zalecam tabletek antykoncepcyjnych. W sprawie innych metod najlepiej pytać ginekologa
Szanowna Pani,
odpowiadając na Pani pytanie w sprawie antykoncepcji przyznaję, że rozumiem oba sprzeczne stanowiska. Rzeczywiście antykoncepcja preparatami stosowanymi kilkadziesiąt lat temu wpływała na zwiększenie ryzyka występowania raka piersi - i tu rozumiem obawy ginekologa, natomiast badania z zastosowaniem preparatów stosowanych współcześnie tak silnych dowodów nie dają - i stąd prawdopodobnie płynie stanowisko onkologa. Jeśli ma Pani zatem dwie sprzeczne opinie lekarskie, proponuję zasięgnąć porady trzeciej. Wybór będzie należał do Pani.
Jeśli chodzi o charakter zmiany w Pani piersi i sposób jej diagnozowania odpowiem żartobliwie, iż komunikator internetowy jest najgorszą metodą diagnostyczno-terapeutyczną.
Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Emilia Jesień-Lewandowicz