Górny lewy 2 siekacz był sprawdzany na zimno i nie reagował przez trzy dni. Potem zaczął się uaktywn

6 odpowiedzi
Górny lewy 2 siekacz był sprawdzany na zimno i nie reagował przez trzy dni. Potem zaczął się uaktywniać. Upłynęły dwa tygodnie i tak bardzo boli, że promieniuje na sąsiednie górne zęby. Lekarz nawiercił dziurę w zębie i powiedział, że tak musi być żeby ząb "odparował". Po nawierceniu zęba ból stale się nasila. Co z tym zrobić?...
iść do doktora o dobrze go przeleczyć kanałowo

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Czas zmienić dentystę! Pozdrawiam
Konieczne jest leczenie kanałowe tego zęba i założenie opatrunku. W przypadku gorączki., obrzęku włączenie ostatecznie antybiotyku. Jeżeli nie chce go leczyć Pan/Pani kanałowo pozostaje usunięcie.
Witam,
W pierwszej kolejności należy wykonać zdjęcie RVG, następnie z dużym prawdopodobieństwem rozpocząć leczenie kanałowe tego zęba. Ból spowodowany jest najpewniej poprzez rozpoczynający się nieodwracalny stan zapalny miazgi zębowej.
Pozdrawiam.
Kwiatkowski Jakub
Witam serdecznie. Popieram moich kolegów. Ząb jest do leczenia kanałowego. Myślę że wsparcie antybiotykiem też nie zaszkodzi w sytuacji nasilajacych się objawów bólowych .pozdrawiam
Ząb wymaga natychmiastowego leczenia kanałowego. Nie wolno chodzić z zębem otwartym, to błąd go tak pozostawić. Bakterie i grzyby z jamy ustnej dostaną się do zęba i zasiedlą się w jego wnętrzu, co tylko utrudnia jego leczenie.
Leczenie powinno polegać na oczyszczeniu kanału z zainfekowanej miazgi, jej gnilnych resztek, dezynfekcji kanału środkami to tego przeznaczonymi( eliminacja chemiczna bakterii i ich toksyn, rozpuszczenie patogennych białek, usunięcie warstwy mazistej ze ściany kanału gdzie bakterie często lubią się kolonizować), osuszeniu kanału i szczelnym jego wypełnieniu z zamknięciem zęba wypełnieniem kompozytowym z odbudową protetyczną włącznie. Jeśli się wykona na jednej wizycie dokładnie oczyszczenie kanału i jego dezynfekcję , żadne antybiotyki nie będą potrzebne i jako doświadczony endodonta w ogóle ich nie zalecam w takim przypadku. Antybiotyk proszę zażyć tylko jeśli wystąpiła już gorączka i jest opuchlizna duża.
Warunkiem skutecznego leczenia jest wykonanie go w mikroskopie i w koferdamie, użycie ultradźwięków w celu wywołania zjawiska kawitacji w kanale oraz bardzo dokładnym wypełnieniu kanału, co często jest robione z błędem. Zdjęcie RTV kontrolne i tomografia komputerowa dodatkowo jako elementy diagnostyki w celu potwierdzenia lub wykluczenia zapalenia okołowierzchołkowego( proces zapalny wokół korzenia ).
Życzę powodzenia

Eksperci

Danuta Stawska

Danuta Stawska

Stomatolog

Tczew

Sylwia Orzechowska

Sylwia Orzechowska

Stomatolog, Ortodonta

Warszawa

Anna Grażyna Lewandowska-Kajdy

Anna Grażyna Lewandowska-Kajdy

Stomatolog, Protetyk stomatologiczny

Warszawa

umów wizytę
Dominika Kowalik

Dominika Kowalik

Stomatolog

Warszawa

Adrianna Sułkowska

Adrianna Sułkowska

Stomatolog

Wrocław

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 141 pytań dotyczących usługi: ból zęba
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.