Górny lewy 2 siekacz był sprawdzany na zimno i nie reagował przez trzy dni. Potem zaczął się uaktywn

6 odpowiedzi
Górny lewy 2 siekacz był sprawdzany na zimno i nie reagował przez trzy dni. Potem zaczął się uaktywniać. Upłynęły dwa tygodnie i tak bardzo boli, że promieniuje na sąsiednie górne zęby. Lekarz nawiercił dziurę w zębie i powiedział, że tak musi być żeby ząb "odparował". Po nawierceniu zęba ból stale się nasila. Co z tym zrobić?...
iść do doktora o dobrze go przeleczyć kanałowo

Witam. Czas zmienić dentystę! Pozdrawiam
Konieczne jest leczenie kanałowe tego zęba i założenie opatrunku. W przypadku gorączki., obrzęku włączenie ostatecznie antybiotyku. Jeżeli nie chce go leczyć Pan/Pani kanałowo pozostaje usunięcie.
Witam,
W pierwszej kolejności należy wykonać zdjęcie RVG, następnie z dużym prawdopodobieństwem rozpocząć leczenie kanałowe tego zęba. Ból spowodowany jest najpewniej poprzez rozpoczynający się nieodwracalny stan zapalny miazgi zębowej.
Pozdrawiam.
Kwiatkowski Jakub
Witam serdecznie. Popieram moich kolegów. Ząb jest do leczenia kanałowego. Myślę że wsparcie antybiotykiem też nie zaszkodzi w sytuacji nasilajacych się objawów bólowych .pozdrawiam
Ząb wymaga natychmiastowego leczenia kanałowego. Nie wolno chodzić z zębem otwartym, to błąd go tak pozostawić. Bakterie i grzyby z jamy ustnej dostaną się do zęba i zasiedlą się w jego wnętrzu, co tylko utrudnia jego leczenie.
Leczenie powinno polegać na oczyszczeniu kanału z zainfekowanej miazgi, jej gnilnych resztek, dezynfekcji kanału środkami to tego przeznaczonymi( eliminacja chemiczna bakterii i ich toksyn, rozpuszczenie patogennych białek, usunięcie warstwy mazistej ze ściany kanału gdzie bakterie często lubią się kolonizować), osuszeniu kanału i szczelnym jego wypełnieniu z zamknięciem zęba wypełnieniem kompozytowym z odbudową protetyczną włącznie. Jeśli się wykona na jednej wizycie dokładnie oczyszczenie kanału i jego dezynfekcję , żadne antybiotyki nie będą potrzebne i jako doświadczony endodonta w ogóle ich nie zalecam w takim przypadku. Antybiotyk proszę zażyć tylko jeśli wystąpiła już gorączka i jest opuchlizna duża.
Warunkiem skutecznego leczenia jest wykonanie go w mikroskopie i w koferdamie, użycie ultradźwięków w celu wywołania zjawiska kawitacji w kanale oraz bardzo dokładnym wypełnieniu kanału, co często jest robione z błędem. Zdjęcie RTV kontrolne i tomografia komputerowa dodatkowo jako elementy diagnostyki w celu potwierdzenia lub wykluczenia zapalenia okołowierzchołkowego( proces zapalny wokół korzenia ).
Życzę powodzenia