Gdzie udać się z nietypowym bólem w kolanach?

6 odpowiedzi
Witam bardzo serdecznie. Dwa lata jeździłem/skakałem wyczynowo na ciężkich rolkach do jazdy agresywnej nie robiąc żadnej rozgrzewki, żadnych rozciągnięć. (Kolana nigdy nie były narażone na otłuczenia itp.) Aż do czasu jak zacząłem odczuwać ból w kolanach, jest on po zewnętrznych stronach obu kolan jak i nad rzepką po prawej stronie w prawym kolanie. Ból zawsze występuje po jeździe na rolkach jak i nawet po graniu w koszykówkę, nawet jeśli teraz zacząłem robić dokładną rozgrzewkę i rozciąganie bóle nadal są, nawet kupując lżejsze rolki do jazdy agresywnej zrobione z carbonu bóle nadal występują. Bardzo mocno mi zależy żeby wrócić na rolki, i tu mam pytanie co mam zrobić z kolanami i do jakiego specjalisty mam się udać chirurg fizjoterapeuta bądź ortopeda czy inny specjalista? Pozdrawiam gorąco.
Ból kolan najprawdopodobniej wynika z przeciążen jakie nastepuja w wyniku jazdy lub gry w koszykówkę. Podczas jazdy dochodzi do koślawienia kolana co moze wywoływac przeciazenia ze strony łąkotki przyśrodkowej i więzadła pobocznego piszczelowego (MCL). problemem bolu moze byc tez boczne przyparcie rzepki wynikajace z mocnego napiecia pasma biodrowo piszczelowego (ITBS). Podczas koszykowki dochodzi do duzych sil scinajaących podczas gwałtownych startów i zatrzymań. Do datkowo dochodza wyskoki co dodatkowo przeciąża aparat ruchu.
Nalezaloby umowic wizyte by wykonac testy roznicujace i zaplanowac przebieg terapii.
Pozdrawiam i zapraszam do konsultacji

W pierwszej kolejności proszę udać się i wykonać rezonans magnetyczny, następnie z tym rezonansem proszę się umówić do ortopedy na konsultację. Pozdrawiam
Witam!
Opis dolegliwości pasuje do problemu pasma biodrowo-piszczelowego, względnie bocznego przyparcia rzepki. Dokładne określenie źródła dolegliwości wymaga konsultacji ze specjalistą. Leczenie tego typu problemów w zasadzie zawsze opiera się na rehabilitacji (zależnie od potrzeb: terapii manualnej tkanek miękkich, odpowiednio dobranych ćwiczeń, czasem modyfikacji mechaniki ruchu lub cyklu treningowego). Z tego względu polecałbym fizjoterapeutę doświadczonego w problemach stawu kolanowego, z możliwością odesłania na USG lub konsultację ortopedyczną/chirurgiczną w razie potrzeby.
Powodzenia!
Proponowałabym dobrego fizjoterapeutę. Z tego co Pan opisuje, prawdopodobną przyczyną może być zbyt duże napięcie pasma biodrowo-piszczelowego.
Witam,
Proszę Pana, uważam, że powinien Pan udać się w dwa miejsca z swoim schorzeniem:
1. do dobrego ortopedy (sugeruje badanie USG)
2. fizjoterapeuty
z opisuj Pana dolegliwości wnioskuje, że mamy do czynienia z stanem przeciążeniowym. Może być to kwestia pasma biodrowo-piszczelowego. Raczej skłaniał bym się w kierunku rozpoznania entezopatii pasma i jego przyczepów w obrębie kolana. Często na wskutek długotrwałego obciążania jakiejś struktury dochodzi do sumowania się mikrourazów gdzie w konsekwencji może powstawać stan zapalny. Tkanka ma zaburzoną ruchomość, jest źle odżywiona i ma niewłaściwe napięcie. Dochodzi do osłabienia czucia głębokiego (propriocepcji) danej struktury, zaburzenia dynamiki płynów. W rezultacie powstaje objaw np. ból, który sygnalizuje nam: "mam już dość". Ból mija po odstawieniu obciążenia (w Pana przypadku będzie to np. jazda na rolkach)
W razie pytań proszę o kontakt i zapraszam do mnie na wizytę w celu podjęcia terapii
Sugeruję wizytę: - 60 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowny Panie,

najlepszym wyjściem będzie zgłoszenie się do ortopedy, który pracuje z osobami uprawiającymi sport. Po przeprowadzeniu badania, będzie mógł on zalecić dodatkową diagnostykę obrazową, jeśli będzie taka potrzeba. Po ustaleniu problemu, będzie mógł Pan zacząć pracę z fizjoterapeutą.

Pozdrawiam,
Aneta Ficygowska
mgr fizjoterapii