Gdzie powinienem się udać na dalsze leczenie? Czy konieczny jest zabieg? Badanie MR odcinka L-S kr

9 odpowiedzi
Gdzie powinienem się udać na dalsze leczenie?
Czy konieczny jest zabieg?
Badanie MR odcinka L-S kręgosłupa wykonane w przekrojach strzałkowych i poprzecznych, obrazach
T1-, T2-zależnych oraz STIR wykazuje:
spłycenie fizjologicznej lordozy, cechy częściowej lumbalizacji kręgu S1, szpara miedzykręgowa S1/2
jest hypoplastyczna. Niewielkiego stopnia zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1. Intensywność
sygnału z krążków międzykręgowych w obrazach T2-zależnych jest prawidłowa- bez zmian
degeneratywnych w nich. Początkowe zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe w postaci nierówności
blaszek granicznych trzonów oraz wyostrzeń ich krawędzi.
Cech stenozy kanału kręgowego nie wykazano.
Na poziomach L3/4 i L4/5 widoczne są szerokopodstawne, centralno-dwuboczne protruzje krążków
międzykręgowych do kanału kręgowego na głębokość ok.4mm z niewielkim uciskiem worka oponowego,
bez ucisku korzeni nerwowych.
Na poziomie L5/S1 stwierdza się centralno-lewoboczne wypadnięcie krążka międzykręgowego do kanału
kręgowego na głębokość ok.6mm z objawami uszkodzenia tylnego zarysu pierścienia włóknistego,
uciskiem worka oponowego i niewielkim uciskiem lewego korzenia nerwowego S1 na poziomie jego
wyjścia z kanału kręgowego.
Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego prawidłowe w obrazie MR.
Samo badanie obrazowe, które Pan tu przedstawił nie jest wystarczające, by powiedzieć cokolwiek o stanie Pańskiego zdrowia. Należy wpierw przeprowadzić rzetelny wywiad, badanie aktywne, pasywne, które uwzględnią Pana możliwości funkcjonalne i dopiero na podstawie objawów podjąć decyzję odnośnie leczenia.
Proszę się udać do kompetentnego fizjoterapeuty, a ten po badaniu powinien określić, czy konieczny jest zabieg, czy nie.

Badanie obrazowe to tylko element składowy pełnego obrazu klinicznego. Ważniejszym w tym momencie jest Pana stan faktyczny funkcjonalny organizmu, aby zadecydować o dalszych możliwościach leczenia. Rozsądnie poprowadzona terapia, może ulżyć w istniejących dolegliwościach, a przeprowadzone kompleksowe testy przez fizjoterapeute ocenić konieczność ewentualnego zabiegu.
Należy pamiętać, że badanie obrazowe jest uzupełnieniem badania klinicznego. Oprócz bólu poważnym problemem uszkodzenia dysków międzykręgowych są objawy neurologiczne tzn. osłabienia siły mięśniowej kończyny dolnej, zaburzenia czucia w obrębie kończyny dolnej w skrajnych przypadkach nietrzymanie moczu/kału. O ile te ostatnie objawy kwalifikują się do operacji to resztę z powodzeniem można "wyprowadzić" przeprowadzając odpowiednią terapię.
Polecam udać się do zaufanego ortopedy z całą bieżącą dokumentacją medyczną. Pozdrawiam
Pyta Pani/Pan dokąd udać się po dalsze leczenie i czy potrzebny jest zabieg. Najpierw musimy się dowiedzieć, które z wymienionych w wyniku rezonansu rzeczy mają wpływ na objawy (bo na pewno nie wszystkie). Pomoże w tym fizjoterapeuta manualny OMT w Pani/Pana mieście lub dobry lekarz.
Witam. Nie napisał pan nic o swoich objawach, a to będzie kluczowa sprawa w podejmowaniu dalszych decyzji. Same zmiany, które pan opisał nie są jakieś tragiczne. Jedyne podejrzane miejsce wg mnie to poziom L5/S1, gdzie jest kontakt przepukliny z korzeniem, ale to wymaga analizy objawów i badania pana możliwości ruchowych (kręgosłupa). Warto udać się do fizjoterapeuty, który zajmuje się terapią manualną dolegliwości kręgosłupa, który z pewnością zbada pana, uwzględni badania RM i pokieruje dalszą terapią lub skieruje pana do specjalisty. Jeśli na RM skierował pana już lekarz, to proszę zasięgnąć jego opinii również. Może się okazać po wizycie u fizjo, że objawy z rezonansu nie będą przyczyną pana dolegliwości i wówczas poprawa powinna nastąpić w szybkim tempie z wizyty na wizytę. Pozdrawiam.
Biorąc pod uwagę opis Pana badania proponuję wizytę u neurologa. Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego będzie mógł stwierdzić czy objawy kliniczne będą odpowiadały wynikowi badania MR.
Polecam nową w Polsce skuteczną metodę terapii przepuklin kręgosłupa . Metodą dekompresji kręgosłupa bezoperacyjnego zmniejszania przepuklin krążka międzykręgowego. Terapia chiropraktyczna na stole Cox 8 wg. Dr. Jamesa Coxa flexion – traction – distraction to 30 lat doświadczeń metody w USA. Na czym to polega?
Wolno i delikatnie powiększa się przestrzeń międzykręgową kręgosłupa na secjalistycznym łóżku, znajdującym się na wyposażeniu mojego gabinetu. Takie powiększanie skutkuje zmianami ciśnienia w strukturze „wypadniętego dysku”. Zasysanie przepukliny powoduje, iż przestaje ona naciskać na korzeń nerwowy, dzięki czemu pacjent odczuwa wyraźną poprawę codziennego funkcjonowania oraz pozbycie się bólu. Umożliwia to więc całkowitą regenerację i powrót do sprawności oraz zdrowia. Konsekwencją czego jest zmniejszenie a później ustąpienie bólu kręgosłupa rwy kulszowej lub barkowej eliminując przyczynę powstawania tego bólu porażenia-nacisk na nerw oraz powrót do zdrowia.
pozdrawiam i życzę zdrowia
Przemysław Rybczyński
Leczenie tych zmian zachowawcze dobra fizykoterapia i dobrane indywidualnie ćwiczenia przez dłuższy czas powinno poprawić stan Pana na tyle że zmiany nie będą pogłębiać się i znikną zespoly bolowe.Polecam udać się do fizjoterapeuty rozpoczac leczenie