Fobia - kotowate i nieparzystokopytne

25 odpowiedzi
Dzień dobry. Od zawsze panicznie boję się kotów. Dwa miesiące temu poznałem kobietę, która ma w domu kota. Spotykamy się tylko na mieście, gdyż nie jestem w stanie wejść do niej do mieszkania. Chciałbym zacząć leczyć tę fobię choć wcześniej nie dostrzegałem takiej potrzeby. Boję się również innych zwierząt. Przerażają mnie konie jak tylko znajdują się w pobliżu. Konie, osły. zebry, nawet tapiry, zwłaszcza malajskie. Wiem, że to zabawne, ale muszę poddać się leczeniu. U kogo szukać pomocy? Jak wygląda terapia? Ile to może potrwać? Jakie jest rokowanie?
Najlepsza byłaby terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Prosze szukać właśnie takiego psychoterapeuty. Długość terapii można wstępnie ustalić podczas pierwszych spotkań. Pozdrawiam

Dzień dobry. Przy leczeniu fobii stosuje się techniki behawioralno-poznawcze, przede wszystkim desensytyzację. Oczywiście łatwo powiedzieć: zastosuj technikę. Przede wszystkim chodzi o spotkanie się z terapeutą, który zajmuje się fobią i wypracowanie wspólnego planu działania, ale i zawiązanie z nim relacji. Chodzi to, żeby poczuł się Pan dobrze z osobą, która może Panu pomóc. Działania takie trwają do kilku miesięcy, więc można to uznać za krótkoterminowe działanie w terapii psychologicznej.
Sama desensytyzacja to metoda małych kroków takiego stopniowego przyzwyczajania się do tego, co budzi lęk. I to działa, jeśli jest wspierane dobrą relacją, ale i treningiem relaksacyjnym.
Dzień dobry,
To z pewnością nie jest zabawne i Pan dobrze o tym wie. Dobrze, że ma Pan motywację aby pozbyć się tą fobię.
Zdecydowanie najbardziej skuteczna w tym przypadku jest terapia behawioralna -poznawcza , bo jest w miarę szybka.
Proszę poszukać w ogłoszeniach terapeutów o takiej specjalności i pewnie Pan znajdzie.
Trzymam za Pana kciuki
Pozdrawiam
W Pana sprawie polecam szukać pomocy u psychoterapeuty behawioralnego. Taki specjalista udzieli Panu wszelkich informacji. Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego dobrego!
Jeśli zależy Panu na stosunkowo szybkim leczeniu, zachęcam do poszukania terapii behawioralnej lub poznawczo-behawioralnej. Tzn. poszukać psychoterapeuty pracującego w którymś z tych dwóch nurtów. Terapia będzie polegała na regularnych (najprawdopodobniej raz na tydzień) spotkaniach z terapeutą, w obu tych nurtach zdarzają się "zadania domowe". Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak długo będzie to trwało oraz jakie są rokowania, bo to może ocenić tylko konkretny terapeuta po spotkaniu z Panem. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Najlepiej szukać pomocy u terapeuty, który zorientowany jest, czyli pracuje, w nurcie behavioralnym lub poznawczo-behavioralnym. Ile potrwa? - ciężko powiedzieć, jakie jest rokowanie i na czym polega ta terapia?- na te pytania może odpowiedzieć terapeuta, ale trzeba do niego dotrzeć.
Witam,
chęć zawalczenia z problemem wcale nie jest zabawna, to świetnie, że ma Pan w sobie taką chęć. Zadaje Pan jednak wiele pytań, na które nie sposób odpowiedzieć na gorąco. Polecę Panu jedynie szukać terapeuty, który w swojej pracy stosuje metody poznawczo-behawioralne, skoncentrowane na rozwiązaniach. Te mają udowodnioną skuteczność w walce z fobią. Warto również zwrócić uwagę na kompetencje terapeuty, przed lub podczas konsultacji dowiedzieć się o jego wykształcenie i upoważnienia do prowadzenia terapii, a także zasady, jakimi kieruje się w pracy. I wówczas od takiej osoby najlepiej będzie uzyskać informacje o planowanym przebiegu spotkań oraz rokowaniach.
Powodzenia.
Dzień dobry. W przypadku fobii najskuteczniejsza jet psychoterapia poznawczo-behawioralna. Stosuje się technikę desensytyzacji (odwrażliwiania), która zazwyczaj jest krótkoterminowa i ogranicza się do maksymalnie kilkunastu spotkań. Daje bardzo dobre efekty. Pozdrawiam, Natalia Słowik
Dzień dobry, najlepszą formą terapii będzie terapia behawioralna skoncentrowana na tej specyficznej fobii. Jest ona określona w czasie, nie mogę Panu powiedzieć ile będzie trwała dokładnie ale możemy przyjąć, że kilkanaście spotkań. Proszę szukać terapeuty poznawczo-behawioralnejgo. Terapia po części związanej z wywiadem będzie polegała na eksponowaniu się na widok tych zwierząt i dzięki temu lęk zostanie "oswojony". Oczywiście piszę o tym w wielkim skrócie, wszystko będzie się odbywało w bezpiecznej formie i w tempie dostosowanym do Pana potrzeb. Pozdrawiam K.P.
Dzień dobry Panu,
Rozumiem, że jest Panu trudno, ponieważ problem o którym Pan pisze przeszkadza w funkcjonowaniu i wcale nie jest dla mnie śmieszny. Moją uwagę zwróciło utrwalenie tego z czym Pan się zmaga, ponieważ podaje Pan, że taka sytuacja trwa od dawna. Może wcześniej nie widział Pan sensu podejmowania terapii, ale teraz po treści wiadomości czuję, że ma Pan motywację do podjęcia walki. Polecam zgłosić się do psychoterapeuty pracującego w nurcie psychoterapii poznawczo- behawioralnej, ponieważ jest to najskuteczniejsza forma pomocy w sytuacjach fobii. Zaznaczam też, że tylko po dokładnym zebraniu wywiadu terapeuta będzie mógł ustalić najskuteczniejszą dla Pana formę pomocy. Na wszystkie inne pytania odpowie Panu specjalista, do którego się Pan zgłosi, ponieważ czas trwania terapii, oraz rokowanie są sprawą bardzo indywidualną. Im szybciej zdecyduje się Pan na terapię, tym szybciej zobaczy Pan efekty.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Paulina Dąbrowska
Opisywane przez Pana dolegliwości to tzw. fobie specyficzne. Mogą one w wyraźny sposób ograniczać codzienne funkcjonkwanie, szczególnie wtedy, gdy bodziec związany z lękiem (w Pana sytuacji: kot) pojawia się względnie często i trudno jest go uniknąć. To unikanie właśnie stanowi zasadniczy problem, ponieważ niweluje ono lęk tylko na chwilę. Nie stanowi jednak rozwiązania, bo lęk pojawi się i tak ponownie, wraz z bodźcem lękotwórczym. Co gorsze, samo unikanie - osłabiając lęk, ulega wzmocnieniu i utrwala się jako dezadaptacyjna strategia radzenia sobie. Dlatego też najlepiej jak najszybciej rozpocząć terapię, aby wypracować bardziej wydajne mechanizmy radzenia sobie. Na szczęście, skuteczne leczenie fobii specyficznych opracował już w połowie XX wieku Wolpe i nazwał ten proces systematyczną desensytyzacją. Obecnie technika ta stanowi jedno z wielu narzędzi stosowanych w terapii poznawczo-behawioralnej i taki też nurt psychoterapeutyczny Panu polecam. Najczęściej potrzeba kilkunastu sesji, aby uzyskać wyraźną redukcję lęku, jednak ostateczny czas trwania terapii zależy od wielu czynników.
Dzień dobry, proszę poszukać psychoterapeuty wyspecjalizowanego w leczeniu fobii oraz udać się do lekarza psychiatry. Rokowania w leczeniu fobii są dobre - objawy dość szybko można wygasić we współpracy z terapeutą (ok. 10-12 sesji), są również skuteczne leki, łagodzące objawy. Ustąpienie objawów to jednak tylko część sukcesu. Dobrze, by znalazł Pan czas na podjęcie terapii, skoncentrowanej na przyczynach pojawienia się fobii. Proszę nie obawiać się zlekceważenia czy wyśmiania Pana problemu przez specjalistów - fobie objawiają się w reakcji na najdziwniejsze obiekty, nie jest to nic niezwykłego. Pozdrawiam Pana serdecznie. Katarzyna Zalewska
Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologicznej. Czas trwania terapii jest kwestią indywidualną, może trwać pół roku i dłużej. To jak wygląda terapia zależy w pewnej mierze od nurtu terapii oraz przyczyny z jakiej wynika lęk przed zwierzętami. Pozdrawiam serdecznie
Witam Pana
Fobia jest zaburzeniem lękowym dość łatwo poddającym się leczeniu. Proszę nie zwlekać tylko wybrać psychoterapeutę behawioralno-poznawczego. Terapia behawioralno-poznawcza jest terapią o udowodnionej skuteczności w takich przypadkach. 20 sesji i powinno być ok. z mojej praktyki wnoszę, że rokowania są dobre. Terapia polega między innymi na desentytyzacji na bodźce lękowe.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie!
Polecam udać się do terapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Ten rodzaj terapii jest najbardziej skuteczny w leczeniu różnych form fobii. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Milena Wyszyńska
Szanowny Panie, fobia jest zaburzeniem lękowym, które tylko w anegdotach brzmi śmiesznie, W życiu sprawia dużo trudności. Bardzo dobrze, żę postanowił Pan poradzić sobie ze swoim problemem. Procedury leczenia fobii są dobrze określone, od dawna stosowane i skuteczne. Zwykle praca nad usunięciem objawu trwa klika miesięcy. Skuteczną pomoc znajdzie Pan u profesjonalnego psychoterapeuty, najlepiej pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam
Witam serdecznie
W przypadku leczenia fobii najlepsze efekty daje terapia poznawczo-behawioralna. Rokowanie jest bardzo dobre i można skutecznie fobie wyleczyć. Długość terapii zależy od indywidualnych predyspozycji danego pacjenta. Polecam poszukać w swojej okolicy psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Terapia fobii sklada sie z kilku etapow od rozmowy na temat mysli z tym zwiazanych po stopniową ekspozycję na bodziec wywołujący reakcje. Z poważaniem Adrianna Stawarz
Dzień dobry!
Psychologowie rozróżniają strach od lęku. Strach jest uczuciem, które pojawia się w sytuacji realnego niebezpieczeństwa. Strach zatem ma charakter adaptacyjny i umożliwia przetrwanie. Lęk natomiast to stan irracjonalny – człowiek zaczyna bać się czegoś, co tak naprawdę mu nie zagraża.
Objawy fobii wzmacniają się za każdym razem, gdy cierpiącemu uda się uniknąć bodźca, który ją wywołuje. Utrzymywać się ona może także z powodu korzyści czerpanych z powodu choroby (tak, korzyści), jak np. zwracanie na siebie uwagi, współczucie, możliwość manipulowania innymi ludźmi, zrzucanie obowiązków na innych (często dzieje się to nieświadomie).
Do najbardziej skutecznych metod leczenia fobii specyficznych zalicza się metody wypracowane w nurcie behawioralno-poznawczym. Wśród tych technik wymienia się:
desensytyzację, zanurzanie (ang. flooding), terapię implozywną, modelowanie.

Pozdrawiam serdecznie
Anna Mejsner-Ignaczak
Psycholog/Psychoterapeuta
Dzień dobry. Na opisany przez pana problem można spojrzeć z różnych perspektyw. Mnie zastanowiło, co zmieni się w Pana życiu, gdy ten objaw ustąpi? Jak zmieni się Pana relacja z kobietą, z którą się Pan spotyka? Czy jest to zmiana, której Pan pragnie z całego serca? Jakie emocje wzbudzają myśli o tych zmianach?
Pomocy może Pan szukać u psychoterapeuty. W zależności od paradygmatu, w którym pracuje, czas terapii i sposób jej prowadzenia może być różny. Najlepiej umówić się na konsultację i po prostu sprawdzić czy jest to osoba, z którą dobrze się Panu rozmawia czy ten specjalista budzi Pana zaufanie. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Jeśli to fobia prosta to leczenie jest szybkie i może zająć nawet 2-3 sesje. Potrzeba jest jednak diagnoza czy rzeczywiście to ten rodzaj fobii. Najlepiej udać się do psychoterapeuty.
Polecam terapię poznawczo-behawiorala. Należy przyjąć, że może to być 15 i powyżej spotkań. Jest to terapia stopniowa oparta na przepracowywaniu zniekształceń poznawczych i doświadczeniu - stopniowej ekspozycji na bodźce lękowe. Pozdrawiam
Maria Imbieroiwcz
Dzień dobry, zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicowymi (bo do nich należą fobie) leczy się z wyboru psychoterapią. Czasami, ale bardzo rzadko w sytuacjach fobii, wspomaga się terapie lekami przeciw lękowymi.
Zachęcam, by zgłosił się Pan do ośrodka psychoterapeutycznego lub gabinetu psychoterapeuty, który przeprowadzi diagnozę psychologiczną i psychoterapeutyczną, po której zaproponuje najskuteczniejszą dla Pana formę psychoterapii. Forma leczenia zależy zarówno od rodzaju objawów, jak i przyczyny ich powstania. Dlatego tak bardzo potrzebna jest diagnoza. Psychoterapia polega na systematycznych spotkaniach z terapeutą w trakcie których omawiane są objawy i mechanizmy powstania nerwicy. Przyczyny zaburzeń lękowych mogą pochodzić z teraźniejszości lub przeszłości pacjenta i najczęściej wynikają z sposobu jego myślenia. Psychoterapeuta omawiając z klientem powyższe aspekty zwraca uwagę na to, co jest ważne w dynamice powstania objawu. Uświadomienie sobie przyczyn powoduje, że klient jest w stanie przejąć kontrolę nad tym, co i w jaki sposób myśli w sytuacji lękogennej a tym samym zahamować pojawienie się reakcji emocjonalnej wpływającej na zachowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam,
Fobie oczywiście podlegają pracy terapeutycznej. Na początek proponuję wizytę u psychiatry. Terapię w przypadku fobii najlepiej podjąć u terapeuty poznawczo-behawioralnego.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
Dzień dobry. Polecam terapię w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Dzień dobry,
Pomocy należy szukać u psychoterapeuty.Jedną z metod leczenia fobii jest tzw. odwrażliwianie (desensytyzacja). Najczęściej polega ono na tym, że pacjent stopniowo oswaja się z tym, co wzbudza w nim lęk.
Innym sposobem leczenia fobii jest terapia implozywna – rzucenie na głęboką wodę. Ta terapia polega na długotrwałym i intensywnym oddziaływaniu bodźców powodujących lęk. W takiej sytuacji początkowy lęk jest najsilniejszy, ale wraz z upływem czasu staje się on coraz słabszy. Ostatecznie pacjent przekonuje się, że mimo kontaktu z „groźnym” bodźcem nie ma się czego bać, a wtedy lęk znika.
Nie można jednoznacznie określić czasu trwania terapii.

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Kabała - Michna