Entezopatia przyczepów przywodzicieli

10 odpowiedzi
Lekarz (sportowy) zdiagnozował entezopatię przyczepów m. przywodzicieli, zapisał tabletki Ligamento i Biofenac oraz fizjoterapię. Mimo kilkunastu wizyt u fizjoterapeuty + ćwiczeń ból nie ustępuje od co najmniej kilku tygodni. Nie zapytałem lekarza - ale czy mają sens zabiegi fizykoterapii typu ESWT, laser wysokoenergetyczny itp.?
Witam. Ból z mięśni przywodzicieli może być również objawem dysfunkcji stawu biodrowego lub spojenia łonowego, wskazane było by zrobić badanie również w tym kierunku. Jeśli chodzi o ćwiczenia to ważne aby były wykonywane bez bólu bo to tylko może nasilać dolegliwości. Przy długim czasie bez poprawy należy zastanowić się nad inną przyczyną dolegliwości i jeszcze raz zrobić postępowanie diagnostyczne.

kilka uwag: lekarz stwierdził entezopatię, a podał Panu mechanizm przyczynowo-skutkowy (dlaczego właśnie u Pana pojawia się ten problem?) Najprawdopodobniej te mięśnie z jakiegoś powodu muszą wykonywać pracę do nich czynnościowo nienależącą. I to najczęściej jest ta najtrudniejsza część: odnalezienie przyczyny. Znając mechanizm można dobrać adekwatne sposoby pracy ( i nie mam tu na my ESWT czy lasera a reedukację funkcjonalną i/lub pracę na tkankach miękkich w ujęciu globalnym). To, że problem manifestuje się w obszarze przywodzicieli nie oznacza jeszcze, że tam należy szukać przyczyny. Te mięśnie nie działają w kompletnej izolacji, należy na nie patrzeć jako na jedno z ogniw łańcucha mięśniowego, który może być zarówno łańcuchem przyczynowym albo też reaktywnym (nadmierna praca w wyniku osłabienia innych struktur a w następstwie reakcja w celu równoważenia napięcia posturalnego/dynamicznego).. W moich pozostałych postach znajdzie Pan ukierunkowanie na metody pracy którymi (lub jedną z nich) powinien się terapeuta pracujący globalnie z Pacjentem. Życzę powodzenia w znalezieniu właściwego rozwiązania.

Daniel
Witam
Najważniejsze jest aby zdiagnozować prawdziwą przyczynę uszkodzenia przyczepu mięśni przywodzicieli. Inaczej leczy się nagły uraz a jeszcze inaczej uszkodzenie w wyniku zmian statycznych, chorobowych. Bez jej wyeliminowania jakiekolwiek leczenie nie będzie w stanie pomóc na długo.
Pozdrawiam
Zabiegi ESWT są w mojej ocenie najbardziej skuteczną formą terapii wszelkich entezopatii. Niektórzy moi pacjenci mają też pozytywne doświadczenia z terapią tych schorzeń laserem wysokoenergetycznym. Kwestią pozostaje stworzenie odpowiedniego algorytmu leczenia. To jest ilość zabiegów/dawki oraz możliwość dojścia głowicą do zajętych zwyrodnieniem tkanek. Ważne jest dokładne zlokalizowanie entezy i wykonanie zabiegów w tzw. punkt. Następnie istotne jest odciążenie tkanek (przerwa w treningach, nie forsowanie danej grupy mięśniowej) nawet do 4 tygodni. W dalszej kolejności można wykonać terapię osoczem bogatopłytkowym (po ESWT).
Zatem - zabiegi mają sens ale pod warunkiem że są dobrze wykonane. Z drugiej strony przy dużych entezach możliwy jest brak całkowitej poprawy wtedy zaleca się dalszą terapię osoczem lub zabieg.
Falę można spróbować. Ale jeśli tamto leczenie nie pomogło to albo złe leczenie albo zła diagnoza. Entezopatia może być i nie dawać objawów a ból może pochodzić z innych struktur... Zapraszam na szczegółowe badanie funkcjonalne i zabieg próbny. Jeśli to tylko Entezopatia to po pierwszym zabiegu ból zredukuję co najmniej o 50%, a jeśli nie to poszukam przyczyn np. w stawie krzyżowo-biodrowym.
Witam,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą. Osobiście jestem zwolenniczką klawipresury w takich przypadkach. W połączeniu z terapią tkanek miękkich daje największy rezultat.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Z poważaniem
mgr Magdalena Szleągowska
Witam.
Skoro od dłuższego czasu nie widać zmian to warto zmienić taktykę. Możliwe jest, że problem tkwi w innym miejscu a zdiagnozowana entezopatia jest tylko efektem wtórnym i stąd jej leczenie nie daje efektu. Proszę poprosić terapeutę o wykonanie diagnostyki klinicznej i wtedy się okaże skąd dolegliwości bólowe mają swój początek.
Pozdrawiam.
Szanowny Panie,
sugeruję skupić się nad masażem tkanek głębokich oraz odpoczynkiem. Terapia falą uderzeniową oraz laser wysokoenergetyczny również mogą pomóc.

Powodzenia,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
jak nie pomagają te zabiegi i terapia manualna to może być potrzebny zabieg
Pozdrawiam
Jeżeli mięsień jest bardzo napięty, to ESWT ma sens, co lasera byłbym bardziej sceptyczny. Lepsza by była elektroterapia czy też krioterapia. Plus oczywiście terapia manualna i ćwiczenia u fizjoterapeuty.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl