Dzień dobry, trzy miesiące temu miałam zakończone leczenie kanałowe górnej szóstki, jednak ząb nie p

16 odpowiedzi
Dzień dobry, trzy miesiące temu miałam zakończone leczenie kanałowe górnej szóstki, jednak ząb nie przestał boleć. Oczywiście byłam u specjalistów, początkowo miała to być nadwrażliwość pozabiegowa, po miesiącu zrobiono mi tomografię, która nie wykazała niczego niepokojącego, laryngolog i neurolog również wskazali na przyczynę w zębie. Udało mi się trafić do endodonty, który za dwa tygodnie rozpocznie powtórne leczenie kanalowe, aby znaleźć przyczynę, gdyż, jak powiedział, istnieje możliwość, że nie został wykryty czwarty kanał lub jest perforacja korzenia, jedno i drugie niewykryte przez cbct. Moje obawy dotyczą jednak możliwych powikłań: od kilku miesięcy mam bol, który odczuwam już stale w oczodole, czasem w uchu, zwłaszcza przy leżeniu. Nie wiem, czemu do tej pory nikt, oprócz tego lekarza, nie chciał ponownie otworzyć zęba, jednak wciąż pierwszy wolny termin mam za kilkanaście dni, do tego, jak rozumiem dochodzi czas pozabiegowy, więc zastanawiam się, czy potencjalne skutki infekcji nie są na tyle duże, że rozsadnie byłoby ząb usunąć? Bardzo niepokoi mnie pulsowanie w oczodole, ból dziasla i samego zęba oczywiście. Wiem, że decyzja należy do mnie, natomiast bardzo proszę o pomocne porady. Dziękuję.
Usunięcie zęba zawsze powinno być ostatecznoscia. Warto poczekać i wykonać reendo. Jeśli jednak jest to ból niepokojący i męczący to może da się wizytę przyśpieszyć.

Dzień dobry na pewno chodzenie z bólem nie jest komfortową sytuacją myślę jednak że ekstrakcja jest ostateczności. Szóstki górne często mają 4 kanały, dodatkowy policzkowy bliższy, myślę więc że trzeba spróbować go odnaleźć
Witam,
Rozumiem Pani niepokój. Czy charakter dolegliwości bólowych zmienił się po przeprowadzonym leczeniu? Znaczenie ma tez fakt czy bol jest samoistny czy pojawia się w reakcji na bodźce-nagryzanie, wysokie/niskie temperatury. Widzę, ze wszystkie możliwe badania diagnostyczne zostały przeprowadzone i ewentualne powtórne otwarcie komory zęba lub zabieg resekcji to ostatnie szanse za zachowanie zęba w jamie ustnej. Uważam, ze warto jeszcze przeprowadzić analizę okluzyjną-może bol wynika z niekorzystnego położenia zęba, może być tak, ze ząb jest mocniej obciążony w zgryzie w stosunku do zębów sąsiednich. Może niestety byhc również tak, ze reaguje Pani alergicznie na materiał wypełniający kanały. Mam nadzieje, ze rewizja leczenia przyniesie dobry efekt. Serdecznie pozdrawiam,
Joanna Mastalerz-Kulik
Dzień dobry,
trzeba otworzyć ponownei ząb i sprawdzić pod mikroskopem czy nie ma czwartego kanału lub perforacji. Możliwe że tworzy się ropień i konieczne będzie ponowne leczenie kanałowe w osłonie antybiotykowej ( wskazują na to np. promieniujące bóle w pozycji poziomej ciała, ból okolicy przydziąsłowej i inne, które Pani wspomniała ). Usunięcie szóstki to ostateczność, ale gdy nie bedzie poprawy po ponownym leczeniu to trzeba rozważyć i taką ewentualność.
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Proszę zrobić test na toksyczność zęba. Zęby leczone kanałowo migą być źródłem chorób odogniskowych.
Bardzo często zdaza sie ze stan zapalny zęba poprzedza ból oka ; ucha ; czy tez potylicy. Po wyleczeniu zęba przyczynowego powyższe objawy powinny ustąpić.. Prosze sie nie niepokoić .
Pozdrawiam
Jacek Dawidowicz
Jeżeli lekarz stomatolog który specjalizuje się w leczeniu kanałowym chce spróbować prawidłowo przeleczyć kanały zęba, to zawsze warto spróbować . Należy jednak wiedzieć że powtórne leczenie kanałowe obarczone jest większym ryzykiem powikłań. Bez zdjęcia I badania w gabinecie nie jestem w stanie ocenić tego konkretnego przypadku.
Witam
Przyczyna może rzeczywiście tkwić w tym zębie. Jednak dolegliwości w oczodole i uchu mogą być objawem innego problemu, zwłaszcza ze cbtc nie wykazało żadnych zmian w tkankach okolowierzcholkowych.
Decyzja należy ostatecznie do pacjenta ,usunięcie zęba jest oczywiście opcją ,ale czy nie warto jeszcze raz spróbować ,pozdrawiamy i życzymy dobrych decyzji
zespół rojekdental.pl
Witam!
Poprawnie przeleczony ząb kanałowo nie daje objawów.
Jeżeli po ponownym leczeniu endodontycznym, dalej będzie odczuwała Pani ból, należy wdrożyć diagnostykę w kierunku potencjalnych ognisk zakażenia w części twarzowej czaszki.
Po usunięciu takiego zęba, który ma zobliterowane kanały ( lub nie ma możliwości wykonania leczenia endodontycznego) objawy, które Pani opisuje, już się nie pojawiają.
Czytam, że jest Pani pod opieką kilku lekarzy. Należy wykluczać po kolei miejsca, które mogą tworzyć ogniska zapalne. Proszę nie rezygnować z diagnostyki i również mieć na uwadze choroby ogólnoustrojowe, których objawy się mogą się nakładać.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Jeśli tylko jest możliwość uratowania zęba, skłaniałabym się aby go nie usuwać. aby zminimalizować infekcję, można włączyć ogólnie antybiotykoterapię, a po wizycie u endodonty, powinno się wszystko uspokoić, Powodzenia
Dzień dobry
Po tym co przeczytałam -czyli z niewielkiej ilości danych- uważam że powinno się przeprowadzić badania w kierunku zaburzeń czynnościowych narządu żucia- zbadać mięśnie i stawy i zwarcie (!) a nie ponownie rewidować ząb. Polecam do przeczytania: artykuł ze szczecińskiego Prestiżu : Boli Cię głowa ? Rozluźnij szczękę. - i zapraszam na badania. Słyszałam takie historie wiele razy- kończące się usuwaniem zębów a ból nie ustępował. Pozdrawiam serdecznie Joanna Serewa
Dzień dobry, usunięcie zęba jest nieodwracalne, oczywiście potem można wkręcić implant ,ale są to dużo większe koszty. Proszę spróbować wykonać reendo w obstawie antybiotykowej - mam nadzieję ,że po tym zabiegu wszystkie dolegliwości bólowe ustąpią. Pozdrawiam dr Kręcisz
Dobry wieczór, w mojej praktyce uważam, że usunięcie zęba to zabieg który wykonać można zawsze, ale należy go wykonać po wyczerpaniu możliwości leczenia. Powtórne leczenie endodontyczne (reendo) powinno się w takim wypadku wykonać zdecydowanie pod mikroskopem. Wydaje się że jakakolwiek zmiana zapalna, dająca tak silne objawy bólowe powinna być widoczna na zdjęciu rtg - tym bardziej, że to tomografia 3D. Warto byłoby może jeszcze raz dokładnie ocenić materiał diagnostyczny, czy jednak nie ma innych ognisk zapalnych w okolicy (ósemka?). Wydaje się także, że wobec silnych dolegliwości bólowych zaoferowany termin wizyty w gabinecie stomatologicznym jest dosyć odległy. lek. dent. Renata Sznajder.
Ząb na pewno trzeba otworzyć i na wizycie klinicznej zdecydować czy go zostawić.
Dzień dobry.
Uważam, ze dobrą decyzją jest ponowne leczenie endodontyczne tego zęba.
Proponowałabym jednak do czasu rozpoczęcia leczenia wziąć antybiotyk wyciszający stan zapalny.
Z poważaniem
Malgorzata Zajac