Dzień dobry, niestety dopadła mnie kontuzja kolana...skręcenie podczas gry w koszykówkę. Z opisu r

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
niestety dopadła mnie kontuzja kolana...skręcenie podczas gry w koszykówkę.
Z opisu rezonansu:
Prawie całkowite zerwanie ACL - więzadło jest wydłużone, fragment więzadła jest zagięty w kierunku fałdu
maziowego podrzepkowego.
Obie łąkotki typowo położone, bez zmian
Niewielkie obszary stłuczeń w tylnej części LTC i na dolnej, obciążanej powierzchni LFC, z wąskim
obszarem kompresyjnego uszkodzenia chrząstki przy tylnej krawędzi LTC (bez ubytku). Poza tym chrząstki
przedziału bocznego są gładkie.
Znacznie zwiększona ilość płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej.
Obraz więzadła i troczków rzepki oraz ścięgna mięśnia czworogłowego uda niezmieniony.

Zastanawia mnie to "prawie całkowie zerwane ACL" - jak to interpretować? ZAgięcie w kierunku fałdu maziowego - co to oznacza?
Po wstępnej diagnozie mam spróbować fizjoterapię (laser, krio i ćwiczenia indywidualne), kolana nie mogę wyprostować do końca (coś w środku blokuje), przy prawie całkowitym zgięciu odczuwam ucisk "w środku", który promieniuje na łydkę.
Czy bez rekonstrukcji można wrócić do koszykówki, ewentualnie samego biegania?

Będę wdzięczny za opinie.
Prawie całkowicie zerwane tzn że nie jest oderwane od kosci, aczkolwiek wciąż może być niewydolne powodując niestabilność tak jakby było w całości zerwane. Nie ma reguły co do powrotu do sprawności. Jest grupa osob, które nawet z pełnym uszkodzeniem uprawiają sporty. W opisie jest także stłuczenie kości co może wydłużyć powrót do zdrowia jest czas pokaże czy zabieg będzie konieczny. Na razie warto się rehabilitować aby ograniczyć atrofię mięśni i ryzyko przykurczów.